Fm transmitter aldım bakarmısınız.

Okan1234

Üye
Selam Arkadaşlar. Araba için çakmak fm verici aldım bir tane. Şimdi bazı sorularım olucak.

1. Fm vericini evde kullanmak istiyorum. Sorum bildiğiniz gibi çakmak 12 volt 30 kadar akım veriyor. Şimdi bu cihazı düşük voltajla nasıl çalıştıra bilirim? İçini açarak çakmaktan gelen enerjiyi düşürmek için bulunan direnc nasıl bulabilirim?

2. Yayın mesafesi maaisef az bunu her hangi bir yolla artırmam mümkün mü acaba?

3. Uydu alıcısının sesi yüksek olmasına rağmen radyoda ses çok düşük seviyede çıkıyor. Bunu nasıl yükseltebilirim? amfiden başka bir yolu varmı?

Rica ediyorum.

1-Çakmağın 12 volt vediği doğtu ancak sabit bi akım vermez, akımı alıcı belirler
evde çalıştırmak için ya 12 vold küçük bir adaptör bağlarsınız yada cihazın girişindeki 7805 entegreyi devredışı bırakıp 5volt ilede çalıştırabilirsiniz

2-Anteninin yerini bulabilirseniz bakır kablo eklemek belki mesafeyi arttırabilir

3-fikrim yok :)

1-Çakmağın 12 volt vediği doğtu ancak sabit bi akım vermez, akımı alıcı belirler
evde çalıştırmak için ya 12 vold küçük bir adaptör bağlarsınız yada cihazın girişindeki 7805 entegreyi devredışı bırakıp 5volt ilede çalıştırabilirsiniz

2-Anteninin yerini bulabilirseniz bakır kablo eklemek belki mesafeyi arttırabilir

3-fikrim yok :)

Çok teşekkür ederim kardeş. Yalnız devrenin üzerindeki elemanlar smd olduğu için regulator 7805 bulamadım. Tam olarak nasıl bir şekildedir?

86213990edbc.jpg

Üstteki küçük kartta siyah kare şeklindeki mazeme 7805 entegredir bu entegreden sonrası 5V dc ile çalışabilir
zaten bu entegre çakmaklıktaki 12 V u 5 V olarak transmitter e verir

86213990edbc.jpg

Üstteki küçük kartta siyah kare şeklindeki mazeme 7805 entegredir bu entegreden sonrası 5V dc ile çalışabilir
zaten bu entegre çakmaklıktaki 12 V u 5 V olarak transmitter e verir

Kardeş benim fm vericinin çakmağa takılan kısmında ne devre var nede regulator kablolar doğrudan devreye bağlanıyor.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri