fm radyo anteni

aluzil

Üye
slmlar elimde bulunan technics deck muzik sisteminin tunerine uygun fm radyo anteni arıyorum .
tuner çok temiz bir sese sahip fakat oturduğum ev alçakta kaldığından radyo sinyallerini tam alamıyorum .
bu konuda yardımcı olabilecek kimse varmı bulunduğum şehirde elektronik pasajlarında fm radyo anteni bulamadım .
cevaplarınızı bekliyorum.
bildiğimiz sıradan cubuk ve kablo tipi antenler pek bir işe yaramıyor .radyodan tam verim alamıyorum.

Evin çatısına 50cm + 50 cm dipol anten tak. Aşağıyada 50 ohmluk koaksiyel kablo ile in ve anten girişine bağla.

nette gormuştum yanılmıyorsam ******* bu adresteydı 1mhz den 500 mhz anten kuvvetlendırıcı elektronik devre antenınden aldığını yukselterek yayınlıyan bır devre araştır işine yarıyabılır

Moderatör tarafında düzenlendi:
Şu devreyi kullanabilirsin:

L1 değeri 20 uH olmalı. Anten olarak 50 cm uzunluğunda teleskopik anten uygun olur. Beslemeye de 47 nF by-pass kapasitörü eklenmeli.

Bir diğeri:

14klfno.jpg

Cevaplarınız için teşekkür ederim fakat devredeki mpf 102 nedir ayrıca l1 değeri 20uh derken neyi kasıt ettiniz anlamadım elektronik tecrübem yok fakat ufak tefek hobi devrelerini amatör olarak evde çok yaptım bu devre ile ,ilgili bıraz daha acıklama yaparsanız sevinirim .ayrıca bu malzemeleri elektronik pasajında kolaylıkla bulabılırmiyim.
ilginiz için tekrar teşekkür ederim iyi çalışmalar.
47 NF BAYPAS KAPASITÖRÜNÜ NASIL EKLEYECEĞİZ?

ilginiz için çok teşekkür ederim bobini kaç mm tel ile nasıl saracağım ? yada bu bobin hazır şekilde satılıyormu .:confused:
belirttiğiniz değerde olması için 20 uh neyapmam gerek .
herşey için tekrar teşekkür ederim diğer bilgileri verir iseniz bu devreyi en kısa zamanda yapmayı düşünüyorum.
iyi çalışmalar saygılar. umarım başarılı sonuç alabilirim.:)

0.5mm^2 İzole bakır telle 7mm çapında 13 tur bir bobin sarıp deneyin. Bobin uzunluğu 1 cm'i geçmesin.

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Geri