FM/AM Radyo Devresi

Hobi nin adı Amatör telsizcilik
Uluslararası adı 'ham radio'
Günümüzde amatör telsizcilik, uluslararası ve ülke içi Kanunlara bağlı olarak yürütülüyor.
Amatör telsizcilik yapmak için kıyı emniyeti Genel Müdürlüğünden yılda 2 defa yapılan sınavlara girmeniz gerekiyor.
Alacağınız ruhsat belgesi 10 yıl süreyle bu işi yapmanızı sağlıyor 10 yıl sonra belgenizi sınava girmeden yenileyebilirsiniz.
Bu hobi için belge alanlar zannediyorsam ülkemizde 20.000 civarında ve bunların yaklaşık 19 bini vhf/uhf el cihazları ile şehir içinde ve amatör röle aracılığı ile lokal bölge haberleşmesi yapıyor. Cihazlar 300-600tl.

Yaklaşık 8-9 amatör arkadaş bireysel olarak dünya amatörleri ile uydu haberleşme ciliği yapıyor.
Geriye kalanların büyük çoğunluğu evinde kısa dalga amatör cihazları ile sadece dinleme yapıyor.
Yaklaşık 100 amatörde kısa dalga da uluslararası konuşma ve görüşmeyi bizzat gerçekleştiriyor.
Yani herkes bütçe ve zamanına ve de bu hobi ye merak derecesi yanısıra bilgi ve becerisi oranında işini yürütüyor.

Ozaman ben kendime basit bir radyo alıcı yapayım düşük bütçeli liseli işi ne yapalım yapacak bişey yok
Vazgeçmeyin.
KEGM sınavı basit. El cihazı da ucuz.

Özelden telf numarası iletin.
(İsteyen varsa başka arkadaşlara da yardımcı olurum)

Sizi ilgili whatsapp guruplarından birine dahil etmeyi denerim orada size gerek sınav ve gerekse cihaz bulma konusunda kesinlikle yardımcı olurlar.

Son düzenleme:
DX için CQ meraklısı 1-2 genç arkadaşımız var da. Ev de Arslan beslemenin ucuz olmadığını anlattım hocam. Cesaretlerini mi kırdım bilmem ama, gerçekleri özetledim.
73de 01

Son düzenleme:
Gerçek teknoloji zaten hiç te ucuz değildir.
Yıllardır bu böyle olduğu için AMATÖR RADYOCULUK kavramı gelişmiştir.
Günümüzde makul bir ücretle telsiz cihazları temin edilebilse de, yıllar öncesini ele alırsak hiç te ucuz olmadığını görebiliriz.
Yüksek frekans tekniği ile ilgilendiğim 1978 li yıllarda basit bir 27MHz cihazı bile temin edebilmek mümkün değildi. Üstelik o yıllarda amatör telsizcilik yasası çıkmadığı için havaya neşriyat yasaktı.
Buna rağmen benim gibi KAÇIK GÖÇÜK insanlar, küçük güçte (100mW gibi) vericiler tasarlayıp gizlice çalıştırıp test etmekte idik.
Kaynaklarımız ise ELECTOR ve TRAC dergileri idi :D
Stabil ve mümkün mertebe az harmonik yayabilen bir verici tasarımı için gerekli olan ve KRİSTAL denilen o ekipmanları bile Türkide bulabilmek mümkün değildi.
İşte o yıllarda sayısız denemeler yapmış, mümkün mertebe uzak iletişim yapabilmek için araştırmalarıma başlamıştım.
Gerçek anlamda iyi bir iletişimin ilk koşulunun iyi bir alıcı olduğunu da öğrenmiştim.
Çünkü verici gücü ne kadar yüksek olursa olsun, dünyanın özelliklerinden dolayı elektromanyetik dalgalar bir mesafeden sonra sönümlenmekte idi.
İyonosferden yansıyan dalgaların alınabilmesi için ise öncelikle yönlendirilmiş anten kullanılması gerekli idi.
İşte o yıllarda alıcılar ile ilgili olarak şunları öğrenmiştim.
Alıcılar temel olarak iki önemli unsurda incelenmektedirler.
1 Hassasiyet.
Antenlerde indüklenen gerilimin ne kadar yükseltileceğini (Kazanç) ifade eden bir tekniktir. Ancak kazancın doğrudan yükseltilmesi başka parametreleri etkilediği için diğer hususların da ele alınması gerekli idi.
2 Seçicilik.
Temel olarak band genişliğinin ifadesi olup, yan kanal bastırma özellikleri olarak incelenmektedir.
Bu iki kural birbiri ile asla bağdaşmadığı için, en ideal alıcının tasarlanabilmesi başka teknikleri gerektiriyordu.
Derken askerde telsiz operatörü olunca askeri cihazları inceleme şansım olmuştu.
Çok eski yıllarda üretilmiş askeri telsizleri o yıllarda HURDA olarak değerlendirmeme rağmen yapım tekniği son derece mükemmel idi.
3 adet osilatör ve 3 adet anten seçici devresi ile 1uV gibi hassasiyete sahip cihazlar idi.
Konu sahibi arkadaşımız da iyi bir iletişim sağlamak istiyorsa öncelikli olarak alıcı devrelerini incelemeli, yukarda ifade etmiş olduğum, hassasiyet ve seçicilik kurallarını yalayıp yutmalıdır.
Bu konularda bilgi alışverişi yapmak isteyen arkadaşlarımız da olursa, her türlü bilgi paylaşımında bulunabiliriz.
73 ler.

Amatör telsizciliğe meraklı ve gönül verecek, bu konuda azimli arkadaşlara;
Özelden sadece cep telf. numaralarını yazarlarsa.
İlgili whatsapp gurubunun gurup katılım linkini verebilirim.
BİLİYORSUNUZ BU TÜR LİNKLER SÜRELİDİR VE BELKİ DE GECİKİRSENİZ SONUÇ ALAMAYABİLİRİZ

--------------------ACELE EDELİM-------------------------

Oradaki görüşmeleri yazışmaları izleyerek teknik bilgi edinebilir, soru sorabilir ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Amatör telsizcilik lisans sınavına hazırlık ve sınav giriş işlemlerine, (sınav çok zor değil ve sorular da belli) amatör el telsizi alım tavsiyesine kadar yardımcı olurlar. Ticari bir gurup değildir. Lakin ufak tefek 2. el satışlarda oluyor.
Cihazlarda zaten el yakan fiyatlarda değil.
NOT: BU VE BU TÜR GURUPLARIN KURUCUSU VE YÖNETİCİSİ DEĞİLİM.
VERECECEĞİM DAVETTEKİ GURUP ZATEN 200 KİŞİYE DAYANDI VE HER TÜR KİŞİ VE KİŞİLİK VAR: AMA GÖRDÜĞÜM KADARI İLE SORUN ÇIKMADI.

AMACIM SADECE AMATÖR TELSİZCİLİĞE KATKIDIR
SINAV SONUNDA LİSANS ALIP, DAHA SONRA SATIN ALABİLECEĞİNİZ TELSİZ YADA BİR CİHAZ VE YAPTIĞINIZ TİCARİ ALIŞVERİŞLERE DİKKAT EDİN:
==============SORUMLULUK KABUL ETMEM.=================

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri