Flyback trafo sürücüsü arduino

Emirgkts

Üye
Merhabalar ilk önce tam köprü doğrultucudan gelen 290vdc (diyotlar 2a) cs 740 mosfet kullanarak arduino ilede yüksek frekanslı kare dalga üğretip sonra flyback trafo sürebilirmiyim dip not ne555 ile uğraşmak istemedim ama doğru değerleri nasıl hesaplayacağımı söylerseniz sevinirim saygılarımla. Optokuplörüm var :p

Flyback regulatör zaten 555 ile yapılmaz. Bu iş işin bir çok entegre var en populeri uc38xx serisidir.
Arduino veya mikrokontrolcu ile de yapabilirsin fakat performansı düşük olur. İstenmeyen gerilim sıçramaları yaşayabilirdin. Fiyatıda yüksek olur. Çünkü arduino veya mikrokontrolcu portu ile mosfeti süremezsin ayrıca mosfet driver da kullanman gerekir.
Yani eğitim amaçlı yapacaksan olur fakat başka türlü hiç iyi fikir değil.

Eski meski ama TL494 te cok güzel bir entegredir. Mikroislemci zorunlu degilse bu entegrelerden kullanabilirsiniz.

Arduino ile bu işi yapabilmen için akım nasıl okunur gerilim nasıl okunur hangi durumda pwm çıkışı vermeliyim vb. Birçok konuda bilgi sahibi olmalısın onun yerine ti 38 serisi yada onsemi ncp1200 serisi entegre kullan. Arduino ile h köprüsü anahtarlayip dc motor sürme ile başlamani tavsiye ederim . Iyi çalışmalar

Teşekkürler mesajlar için direk ben blink kodu ile yapıyorum:cool: mesela şöyle
Dijital pin 5 yüksek
10 ms bekle
dijital pin 5düşük
10 ms bekle
tekrar et böyle 50 hz elde ediyorum karedalga duyc cycle zamanını yarıya bölüp onlarla delay zamanını buluyorum eminim başka birisinin aklına gelmemiştir iyi günler
Normal sac trafoyu 50 hz ile sürdüm mos driver var pull down direnç ile diyotlu bir driver denmez ama değerler stabil çıkışta 240vac alıyorum trafonun primerine ise 24 v girdim ama trafoya şarj aleti taktım çalıştı sonra tv taktım taktıktan sonra tv 2dk çalıştı sonra trafonun sekonder sargısının sonunda ark yapıyor trafo kebap oldu yani

Moderatör tarafında düzenlendi:
Feedback ve kompanzasyonu nasil cozeceksiniz osilasyon sorunu olacak. Cikista filtre kullanmalisiniz v.s. v.s. sifirdan dizayn etmek icin o kadar cok hesap kitap varki.

Smps konusunda cilt cilt kitaplar var. Arduino ile olabilecek iş değil. Dediğim gibi texas yada infineon application note ları ile çalışın arduino ile olmaz o iş.

beyler flyback dediğim eht yalnış anlamışsınız :oops:

Kusura bakmayın yeniyimde özürdilerim

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri