Flyback Trafo Pinleri ile ilgili bir problem (Resimli)

morggg

Üye
Merhaba üstadlar 2 gündür gece gündür arıyorum gitmediğim televizyon tamircisi yetkili tv servis, web sitesi kalmadı kimse bilmiyor.
Amacım; 12-60v arası düşük akımı 1000v üstü yüksek gerilime çıkarmak..
Sorum ise;
Bu proje için televizyonlarda kullanılan flyback trafosu lazım oldu ilk tv den söktüm yanlış pinlere düşük akım verdiğim için tv den söktüğüm yandı dumanlar yükseldi ;). Bugün gittim satın aldım. Şimdi bunu da yakmak istemiyorum.. Sizden ricam bana 12V DC nin + ve - kutupları hangi pinlere bağlanır anlatır mısınız? birde yüksek voltaj çıkışlarını gösterebilir misiniz?

d84kv.jpg

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
pinleri aramayı bırak bence nüveye sarımı kendin yap

zamanında bende yapmıştım 6 spir sarmıştım profesyonelce tasarlanmış devrelerde bu gördüğünüz arkı yaratabilirsiniz ben 2 2n3055 ile yapmıştım geri beslemeli hiçbir entegre kullanmadan 3 4 cm ark sağlayabildim

kolay gelsin...

bi kaç saat sonra devre ekleyebilirim şuan dışarı çıkmam gerekiyor sağlıcakla kalın ... :)

tamam hocam göndereceğiniz devreyi merakla bekliyorum. Çok teşekkürler.

Son düzenleme:
Bu devre 2n3055 ile entegresiz geri beslemeyle kontrol edilmiş.. wattlı dirençler beyz akımını düşürmek için konmuşlar fakat direnç üzerinde kayıplar çok fazla.... 2 cm ark yapmak mümkün

d8ckn.jpg

bu devre yukarıdaki devreye benziyor tek transistör kullanılmış 2n3055 yukarıdaki devrenin esprisi trafo bi nevi kandırılmış simetrik besleniyormuş gibi davranıyor :)

d8f6r.jpg

bu devrede kare dalga üretmek için 555 timer entegresi kullanılmış... FS10KM yerine IRFP450 kullanabilirsiniz ben bu devreyi yapmıştım elimde olanı kullanayım dedim buz90 kullandım :D tek sorunu çok fazla ısınması oldu... çıkış gerilimini yükseltmek isterseniz trafoyu r6 dan ayrıp trafoyu 20 30 volt ile besleyebilirsiniz

R1 & R2 - 1000 Ohm
R3 & R4 - 47 Ohm
R5 - 1000 Ohm
R6 - 2 Ohm
C1 - .01 uF
C2 - .01 uF
C3 - 220 uF
F - 15A

buda en üstteki devrenin benzeri mosfet ile sürülmüş ... mosfetler birbirini sürmüş diyebiliriz kısaca canavar

d8fqg.png

şu devreyide eklerdim fakat can sağlığınızı bu kadarda tehlikeye sokamam :D

transistörleri soğutucuya kesinlikle bağlamanız gerekir aşırı ısınacaklar... 4 nolu ve HV çıkış arası ark yapabilirsin... pinlere voltaj illaki atlayacaktır dikkatli olun devreyi çalıştırdığınız zaman trafoya dokunmayın fazla yaklaşmayın gerekirse bi plastik kutu içersine koyarak izole edin elektronik eşyalardan uzak tutun yakınında bile durmasın büyük zararlar verebilir

kolay gelsin.... dikkatli olun önlemlerinizi alınızzz !!!!!!!

Hocam çok teşekkürler. Bende 555 timer ile bu arkı yaratmaya çalışıyorum. Ama bu elimdeki flyback i kullansam süper olucak çünkü hocam bunu kullanmamı istedi. Ama pinleri nasıl bağlamam gerektiğini anlamadım. Bir sorum daha var ben sizin sardığınız flyback trafoyu nasıl yaptığınızı anlamadım. Biraz da onunla ilgili bilgi verirseniz sevinirim :)

d8rnp.jpg

hocanız istediği için sargı sarmak istemiyorsunuz anlaşılan pinleride kullanabilirsiniz... elinize bir avometre alın ohm kademesinde (5-6) (4-9) (1-10) (9-1) (7-8) pinleri arasını ölçün en düşük direç hangisiyse primer sargısı olarak onu kullanın 1 10 ohm arası ark yapmak için uygundur ama 12 voltta fazla cm beklemeyin sargı çok olduğu için çıkış voltajı düşük olacak.. ark aralığını yükseltmek istiyorsan verdiğim 3. devreyi kullan, 555 12 voltla beslenecek trafo 20 30 voltla, 30 voltla 555i beslersen yakarsın.... 12 voltta videolardaki gibi ark yapmak istiyorsan resimde kırmızı çizgi çizdiğim bölüme sargı saracaksın 5 10 tur arası..... kolay gelsin

peki kırmızı çizgiyle çizdiğiniz yer seconder çıkış mı oluyor bu durumda ?

hayır primer girişi oluyor eğer primer pinleri bulamazsanız dışardan sarım yapıp primer girişini burdan sağlıyorsunuz

sekonder çıkışı üstten alınıyor topraklama 1 nolu pin gibi görünüyor denemek lazım

aşağıdaki resimde belirttim

kolay gelsin....
d8z5t.jpg

Hocam size çok çok teşekkür ederim. Beni büyük bir dertten kurtardınız. Allah sizden razı olsun :))

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,840
Son üye
111340

Yeni konular

Geri