Floresan Titriyor

soyha

Üye
Katılım
29 Haz 2009
Mesajlar
12
Puanları
1
Yaş
38
merhabalar. montajını yaptığımız 4x18w armatürlerin floresanları normal ışıldıyor ama devamlı bir titreme var dikkat edince. zamanla insanı rahatsız ediyor. starterler ve ampülleri değiştirdik düzelmedi. yaklaşık 40 adet armatürün hepsi aynı. söküp başka bi yerde denedik yine titriyor. neden olabilir?
 
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.

REZİSTANS

Profesyonel Üye
Katılım
18 Eki 2011
Mesajlar
1,714
Puanları
395
Yaş
54
starterlerin philipsin 18w olanlarındanmı?
 

kemaleris

Üye
Katılım
27 Eki 2010
Mesajlar
143
Puanları
1
Yaş
39
starterden olabileceğini sanmıyorum sonuçta starter ilk anda devreye girip sonra çıkıyor. onun yerine balastta sorun olabilr başka bir balast ile deniyeiblirsin elektronik balast olursa daha iyi olur diye düşünüyorum saygılar .
 

binbaşı

Onursal Üye
Onursal Üye
Katılım
1 Eyl 2011
Mesajlar
6,058
Puanları
3,256
Konum
BURSA
Kapalı flüoresan armatürünün saç kutusu içinde monteli olan "ikili soket-balast-starter" kablo bağlantılarını yeniden gözden geçirin.Kablolar olabildiğince paralel hatlar şeklinde,birbirlerine karşıt,zigzag yapmayacak tarzda,çok düzgün ve en kısa yoldan kablolarla(Elektronik gürültü olmaması için olabildiğince en kısa boylarda)yapılan bağlantısı da çok düzgün olmalıdır.Aksi durumlarda hem hışırtı şeklinde "elektronik gürültüler",hem de kısmen oluşabilen indüktans-kapasitans dengesizliği(Balast ile starterin kondansatörü)yüzünden,bu alçak basınçlı civa buharlı flüoresan tüp cidarlarında gidip gelen halkalar şeklinde ışık düzensizlikleri görülebilir.Hobi olarak birçok kez montajını baştan savma ve düzensiz olarak yaptığımda bu iki olayı da yaşadım.(Işıldama+hışırtılı elektronik gürültü)Kolay gelsin.
 
Katılım
2 May 2011
Mesajlar
92
Puanları
1
arkadaşım ampul ve balastla alakalı bir iş bu bazı lambalarda bu olay oluyor ampulleri bir degiştirip denemeni tavsiye edrim olmazsa balasttan yapıyordur kolay gelsin
 

REZİSTANS

Profesyonel Üye
Katılım
18 Eki 2011
Mesajlar
1,714
Puanları
395
Yaş
54
Arkadaşlar sayın soyha 40 adet armatürden bahsediyo yani bir veya iki tanesi değil. Fabrika montaj hatasıda olabilir belki

starterden olabileceğini sanmıyorum sonuçta starter ilk anda devreye girip sonra çıkıyor. Onun yerine balastta sorun olabilr başka bir balast ile deniyeiblirsin elektronik balast olursa daha iyi olur diye düşünüyorum saygılar .
starter devreden ya çıkamıyorsa? özellikle grup tipteki 18w armatürler starter kalitesi iyi değilse bu tip sorunlar olabiliyor. Philipsin 18w starterlerinden bi tanesini denemeni tavsiye ederim
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

testcimurat

Katılımcı Üye
Katılım
24 Mar 2010
Mesajlar
619
Puanları
56
Hızlı çalışan bütün aydınlatma elemanları 100 Hz frekansta titreşirler. Özellikle gerilim düşük olduğunda bu titreşim dahada belirgin olur. İşin çözümü mümkünse gerilimi uygun hale getirmek ve lambaları 3 fazla beslemektir. Bunlar mümkün olmuyorsa lambayı yüksek frekansla süren elektronik balastları deneyebilirsin. Sorunun gene çözülmesse daha yavaş bir aydınlatma sistemine geç.

Kolay gelsin.......
 

fahri yetiş

Onursal Üye
Onursal Üye
Katılım
5 Tem 2007
Mesajlar
5,136
Puanları
856
Armatürler,şebekedenmi yoksa UPS gibi bir cihazdanmı besleniyor ?UPS den besleniyor ise,UPS arızası olabilir.
 

scorpion eyes

Uzman Üye
Katılım
22 Tem 2011
Mesajlar
1,141
Puanları
201
Montaj yapılan yer Fabrika,atölye tarzı bir yer ise Stroboskopik olay olabilir, Harmonikler sebep olabilir, kalitesiz ürün sebep olabilir.
 
Katılım
23 May 2011
Mesajlar
221
Puanları
1
Yaş
42
4x18 armatürlerde hala neden elektronik balast kullanılmaz anlamıyorum. (çok istisna durumlar hariç)

fiyat olarak artık aynı maliyete geliyor.

manyetik balast olan yerde her türlü sorun mümkün.
 

Forum istatistikleri

Konular
122,175
Mesajlar
861,662
Kullanıcılar
438,652
Son üye
elifesma

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Üst