Flip-Flop devresi yardım !!!

mctiko

Üye
ustalarım allah izin verirse şubat ayında askerim bodrum katta bir askerlik eğlencesi yapacağım büyük flaşör almayı düşündüm fakat 750 watt ı 200 tl den aşşa değil taktir edersinizki askere gideceğimden bu parayı veremem düşünürken aklıma 1 fikir geldi 500 watt lık bir projektör lambaya bir flip-flop devresi kurarsam acaba olurmu şeklinde asıl sorum şu eğer olursa bu devreyi nasıl yapabilirim 2 3 tane led le yapmaya benzemez şimdiden teşekkürler

Merhaba, filip flop yapmayı biliyorsan, led ve direnç yerine röle bağlamalısın, FF besleme voltajına göre röle bobin gerilimini seçmen gerekir, bobine ters paralel 1n40O4 diyot bağla transistörün zarar görmesin. 500W lamba süreceksen 500W/220V 2.7 amper, 6 amper kontaklı röle kullanırsan işin görülür.
FF devrfesindeki transistörlerin beys devresindeki direnclere seri trimpot bağlarsan frekansı ayarlamanda mümkün olur.

verdiğiniz cevap için çok teşekkür ederim fakat şöyle bi durum var ben elektronik çi değilim elektrikçiyim biraz daha açık anlatırsanız sevinirim

devreyi yapsan bile bu iş dediğin 500w lık projektör ile olmaz. he yanıp sönerde seni tatmin etmez şöyleki

kullanacağın 500w lık projektör muhtemelen metal halide dediğimiz türde. bunlara enerji verdiğinde yanması nispeten hızlı fakat sönmesi
ise çok yavaştır.lamba sönemeden yanmaya çalışacaktır. senin baktığın büyük flaşörün adı stoboskope tur.
bunların lambaları akkor flamanlı,yada metal halide lamba değildir.

bu işi yapman için 100wlık tek power ledler var. firma adı ledstok.com. ledler ile çok hızlı yanıp sönme response elde edersin.

strob lambası ile yapacaksan bobinli ve blok kondansatörlü devre kurman gerekir.kondansatörü hızlı şarj eden ve lamba üzerinden ani deşarj devresi gerekir. aşağı yukarı 150tl yi bulacaktır.

zaten herkes en büyük asker bizim asker diye bağarcak hocam boşver bunları.

hayırlı teskereler.

eyw ustam 150 tl yi bulacaksa deymez bile okadar uğraş olacak üstüne ufak bir hata yaptığımda belkide bütün parçalar zarar görecek en temizi satın almak yada dediğin gibi vazgeçmek açıkçası meraklıyımdır böyle şeylere bi aralar şerit led lerle yapmıştım elektronikçi bi arkadaşımla yaklaşık 10 metre led i bağladık pek bi hayrınıda görmedik ama neyse çok teşekkür ederim ilgilendiğiniz için

rica ederim tekrar hayırlı teskereler.

en büyük asker bizim asker :)

:) askerin büyüğü küçüğü yoktur be ustam hepimiz vatan için canımızı ortaya koyuyoruz

şölede olabilir flifilop ledlerinin yerine taransistör tak emiterine röle tak rölenin orta ucuna 220v verdiğinde aynı işlemi yapar.
not : akkor flamanlı lambalar için .

Forum istatistikleri

Konular
128,120
Kullanıcılar
449,825
Son üye
yasargokdemir

Yeni konular

Geri