Flaşör devresinin mantığını anlayamadım, lütfen yardımcı olun.

4.5 dakika simüle ettikten sonra çalışmaya başladı :D

Devredeki sinyalleri de kaydettim. Nasıl çalıştığını daha anlamadım, hep beraber irdeleyelim :)

osc1.PNG

R1 çok büyük değerli bu sebeple c1 geç doluyor.

Çok tuhaf bir osilatör tasarımı hakikaten. Sinyallere bakınca şu görülüyor:

R2, Q1 in baz/emiter kaçak kapasitesi ile ona paralel bağlı D1'in anot/katot kaçak kapasitesini şarj ediyor (kaçak kapasitelerin toplamına C2 diyelim). Bu kaçak kapasiteler pikofarad mertebesinde, o yüzden gözle görülebilir bir zaman sabiti elde etmek için 10M gibi bir direnç lazım. R2/C2 devresi, LED'in sönük olduğu süreyi tayin ediyor. R1/C1 devresi ise LED'in yanık olduğu süreyi belirliyor.

İlk güç verildiğinde, C2 boş ve R2 üzerinden şarj olmaya başlıyor. 0.7V eşik gerilimine ulaşınca transistörler iletime geçiyor. Bu anda C1 şarj olmaya başlıyor. C1 üzerindeki voltaj, D1'in eşik gerilimine ulaşınca (gene 0.5V gibi), D1 iletime geçiyor ve çok hızlı bir şekilde C1'i boşaltıyor. Bu sırada akan akımın yönü nedeniyle Q1 bazı, emiterine göre negatif oluyor ve Q1 kesime gidiyor. Sonra aynı döngü tekrar başlıyor, ve C2 gene R2 üzerinden şarj olmaya başlıyor.

Hakikaten çok absürd bir devre. Bir de bu şekliyle, LED üzerinde sadece 3 volt gibi bir voltaj oluşuyor. 12V un tamamından istifade edemiyorsunuz. Daha kim bilir ne ilginç huyları ve sürprizleri vardır bu devrenin ...

Jenerik proteus simulasyon komponentleri ile denedim. Tam olarak o parçaları kullanmadım.

Ama devreyi genel olarak irdeleyince de bana çalışır gibi gelmiyor. Şöyle anlatayım:

Devreye ilk güç verildiğinde, T1 çok az iletime geçer (10M direnç koymuş herif, oradan geçen akım çok çok az olacaktır). Neticede de T2 biraz daha fazla iletime geçer. T1 bazında 0.7V gibi bir değer olur, T2 kollektöründe de 12V dan daha az bir değer olur. 8V diyelim. Bu durumda kondansatör şarj olmaya başlayacak ve sonunda dolacak. Ve devre o şekilde takılı kalacak. Bu durumu değiştirecek bir etken yok ortada.

Simülasyonda da gördüğüm buydu. 8V yerine T2 kollektörü 5V gibi bir değerde takılı kalıyor. T1 bazında 0.7V oluyor. Direnç ve kondansatörler simülasyonda gerçeğe çok yakın davranır (RF çalışmıyorsak tabi). Burada tek fark, transistörlerin kazançlarının (hFE) yaratacağı fark. O da neyi etkiler, her bir transistörün ne kadar iletime geçtiğini etkiler.

Devreyi kurdum ve çalıştı hocam. Yanılmışsınız :) Sadece ISIS'de görülen 17 saniyelik gecikme gerçekte olmuyor ve devreye 12 volt verince LED hiç yanıp sönmüyor sürekli yanık halde fakat 10 volta düşürünce flaşör işlevi gerçekleşiyor. Geri kalan herşey ISIS simulasyonu ile aynı.

Devreyi kurdum ve çalıştı hocam. Yanılmışsınız :) Sadece ISIS'de görülen 17 saniyelik gecikme gerçekte olmuyor ve devreye 12 volt verince LED hiç yanıp sönmüyor sürekli yanık halde fakat 10 volta düşürünce flaşör işlevi gerçekleşiyor. Geri kalan herşey ISIS simulasyonu ile aynı.

Çalıştırdığına sevindim kardeşim. Bu ne ilk yanılmam ne de son olacak muhtemelen :) Ama sen gene sen ol, piyasaya proje yaparken bu osilatörü kullanma :D

Çalıştırdığına sevindim kardeşim. Bu ne ilk yanılmam ne de son olacak muhtemelen :) Ama sen gene sen ol, piyasaya proje yaparken bu osilatörü kullanma :D

Doğrudur hocam hayat zaten deneme yanılma değilmidir? :)

2 durumdada fotoğrafını çekip birleştirdim onuda ekleyeyim. Esen kalın herkese yardımları için teşekkürler.

Ekli dosyalar

• 20171114_221037.jpg
    20171114_221037.jpg
    327.2 KB · Görüntüleme: 16
1- 10m dirençle çok hafif iletim oluyor n trabsistör çok hafif iletime geçiyor.-
2- n iletime geçtiği için p transistörüde çok hafif iletiyor
3- p den gelen pozitif akım kondansatörden geçip n transistörün bazının daha fazla iltmesine denen
oluyor ve kuvvetli iletim p transistörün bazına galip tam iletim durumuna geçiyor
Tabi kondansatör dolana kadar kondansatör doluğu an tekrar 10m ile hafif iletim durumuna geçiliyor
4- 470r üzerinde p den gelen akım çok zayıf bu nedenle direnç ucunda 0 volta yakın volt var
5 - ama kapasitör önce dolmuştu - + dolmuştu şimdi 470 ucunda - akım var ne oldu kapasitördeki akım negatif yönde akıma nden oldu (sanki pili ters bağlamış gibi) bu transistörün bazından geçmez çünkü eksi yönlü o zaman
oradaki ters diyottan geçerek boşalacak. boşaldıktan sonra tekrar 10m n ve p den gelen zayıf akımla diyootan değil transistörün bazndan geçecek bu da transistrü daha güçlü iltmeye zorlayacak
ve böyle devam edip duracak.

Ayrıca kondansatörü çıkarıp direk bağlarsanız ne olur tristöre dönüşür devre yani tetiklemeli ya hep ya hiç iletken.

Son düzenleme:
1- 10m dirençle çok hafif iletim oluyor n trabsistör çok hafif iletime geçiyor.-
2- n iletime geçtiği için p transistörüde çok hafif iletiyor
3- p den gelen pozitif akım kondansatörden geçip n transistörün bazının daha fazla iltmesine denen
oluyor ve kuvvetli iletim p transistörün bazına galip tam iletim durumuna geçiyor
Tabi kondansatör dolana kadar kondansatör doluğu an tekrar 10m ile hafif iletim durumuna geçiliyor
4- 470r üzerinde p den gelen akım çok zayıf bu nedenle direnç ucunda 0 volta yakın volt var
5 - ama kapasitör önce dolmuştu - + dolmuştu şimdi 470 ucunda - akım var ne oldu kapasitördeki akım negatif yönde akıma nden oldu (sanki pili ters bağlamış gibi) bu transistörün bazından geçmez çünkü eksi yönlü o zaman
oradaki ters diyottan geçerek boşalacak. boşaldıktan sonra tekrar 10m n ve p den gelen zayıf akımla diyootan değil transistörün bazndan geçecek bu da transistrü daha güçlü iltmeye zorlayacak
ve böyle devam edip duracak.

Ayrıca kondansatörü çıkarıp direk bağlarsanız ne olur tristöre dönüşür devre yani tetiklemeli ya hep ya hiç iletken.

Diyot olayını ve kondansatör olayını tam anlayamadım başkan daha açık yazma ihtimalin varmı ? Kondansatör nasıl oluyorda diyota - akım gönderiyor ? - akım gönderse neden diyottan geçiyor direk devresinide tamamlayabilir.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri