Flürasan lambalar neden erken bozulur?

CEVDET ÇALIK

Profesyonel Üye
Arkadaşlar,

400m2 bir atölyede bulunan 30 adet flürasan armatürün, ampullerini çok sık olarak değiştirmek zorunda kalıyoruz.

Her hafta yaklaşık 4 adet değişim yapmaktayız. Benim bildiğim kadarıyla flürasan lambaların ömürleri 5000 saat.

Bu lambaların kısa sürede arızalanma sebebi ne olabilir?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Gerilimler yüksek ise,ondan olabilir.Elektronik balast yapabilirseniz,birçok yönden rahat edersiniz.Çok sık yakma/söndürme varsa,ondan da olabilir.

Birde ek olarak anahtarlarda nötr hattı kesilmiş mi ona da bakın derim. Çünkü fazın direk gitmesi pek faydalı deil lambalar için...

nötr hatta geri dönüş olması yüksek.

nötr bağlantısında gevşeklik vardır. devresini tamamlayamıyor olabilir demek.

merhaba benimde flo ile bir sıkıntım var ; kendi el işçiliğim ile hazırlamış olduğum bir armatür var 4x54 w şeklinde.
2 adet 2x54w tridonic balasta bağlı
sorunum flolardan birtanesi belli bir süre sonra mum gibi yanıyor nerede hata yaptığımı bulamıyorum. Tesisatı 1,5lık kablo ile balastın üzerindeki şemaya göre yaptım tabi bu konularda oldukça tecrübesiz olduğumu söylemeliyim. 2 li grup halinde olan (2x54+2x54) tesisatın 1 numaralı grubunda herhangi bir sorun yaşamıyorum aynı bağlantıyı onada yaptım
İlk önce flonun bozuk olduğunu düşünerek yeniledim fakat bir süre sonra yanma şiddetinin yine azaldığını gördüm, nedeni hakkında fikri olan varmı ?

Elektronik balanst arızalı olabilirik ikisinin yerini değiştir dene bakalım bi ne olacak.
merhaba benimde flo ile bir sıkıntım var ; kendi el işçiliğim ile hazırlamış olduğum bir armatür var 4x54 w şeklinde.
2 adet 2x54w tridonic balasta bağlı
sorunum flolardan birtanesi belli bir süre sonra mum gibi yanıyor nerede hata yaptığımı bulamıyorum. Tesisatı 1,5lık kablo ile balastın üzerindeki şemaya göre yaptım tabi bu konularda oldukça tecrübesiz olduğumu söylemeliyim. 2 li grup halinde olan (2x54+2x54) tesisatın 1 numaralı grubunda herhangi bir sorun yaşamıyorum aynı bağlantıyı onada yaptım
İlk önce flonun bozuk olduğunu düşünerek yeniledim fakat bir süre sonra yanma şiddetinin yine azaldığını gördüm, nedeni hakkında fikri olan varmı ?

flo artık nostalji olmak üzere bence hemen tasarruflu ya dönmek gerek

arkadaş nötür bağlantılarını kontrol et eğer nötür kesik ise lambalar 380 v maruz kalmış olabilir bide sistemde ne kullanıyorsunuz harmnik yapan cihazlar varmı (yüksek amperli rezistanlar vs)bunşardanda yapabilir

starterlerde önemli sert vuruşlu starterler diilde yumuşak vuruşlu starterler kullan bu konuda philips starterleri kullanmanı tavsiye ederim

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,934
Son üye
peldayilmaz

Yeni konular

Geri