Firebase ile ESP8266 üzerinden veri okuma.

İyi günler,

ESP8266 üzerine yüklediğim yazılım ile firebase data server'ından verileri alabiliyor ve serial monitörde görebiliyorum. Ancak ESP8266 Arduino kartıma bağlı olarak çalışacağından Serverdan aldığım veriyi Arduino üzerine nasıl aktarırım bilgi verebilir misiniz?

Yapmak istediğim yazdığım android programı üzerinden verdiğim röle açma komutunu serverdaki ilgili datayı değiştirerek Arduino üzerinde çalışır kılmak.

Teşekkürler.

Hangi esp8266 modülü var elinde?
ESP8266-01 klasik en ucuz modül.

esp8266-ekonomik-wifi-serial-transceiver-module-20628-85-O.jpg

Nodemcu gayet ucuzken insanların esp8266 modülünü ve arduino yu birlikte kullanmalarını anlayamıyorum. Nodemcu ikisinin toplamıdır ayrıca üzerinde atmega328 olan arduinolardan hem daha hızlı hem hafızası çok geniştir. Senin soruna dönecek olursak esp modülünü arduino kullanarak programladığını varsayıyorum. Verileri arduinoya serial terminale nasıl aktarıyorsan öyle aktaracaksın yani Serial.write() fonksiyonuyla. Arduino tarafında da Serial.read() kullanacaksın. Tabi tx rx bağlantılarını internetten bakarak doğru yapmayı ve baudrate leri eşit ayarlamayı unutma.

Nodemcu gayet ucuzken insanların esp8266 modülünü ve arduino yu birlikte kullanmalarını anlayamıyorum. Nodemcu ikisinin toplamıdır ayrıca üzerinde atmega328 olan arduinolardan hem daha hızlı hem hafızası çok geniştir. Senin soruna dönecek olursak esp modülünü arduino kullanarak programladığını varsayıyorum. Verileri arduinoya serial terminale nasıl aktarıyorsan öyle aktaracaksın yani Serial.write() fonksiyonuyla. Arduino tarafında da Serial.read() kullanacaksın. Tabi tx rx bağlantılarını internetten bakarak doğru yapmayı ve baudrate leri eşit ayarlamayı unutma.

Elimde fazlaca NodeMCU mecvut ben daha iyi kavramak için olayı böyle bir deneme yapıyorum sadece. Teşekkürler cevap için .

////
if (Firebase.getInt(firebaseData, "/data")) {

if (firebaseData.dataType() == "int") {

val = firebaseData.intData();
Serial.write(val);

Serial.println("\n Change value at firebase console to see changes here.");
delay(1000);
////

Yukarıdaki gibi Esp modülünde kodladım hali hazırda. tx-rx bağlantısı karşıtlı olacak şekilde bağlı. Arduino da ise "esp8266.read(val)" şeklinde kodladım ancak veri gelmiyor. Var mı başka fikriniz?

Arduinonun tx pinini boş bırak arduino yazılımının loop içini boşalt sadece Serial.write(Serial.read());
Yaz bakalım okuyabiliyor mu?

Neden sadece ESP-01 ya da NodeMCU üzerinden gitmiyorsunuz? Arduino ile başka bir şeyler daha mı yaptırıyorsunuz?
Halı hazırda NodeMCU ile RemoteXY.com üzerinde ikili röleyi kontrol edebiliyorum. ESP8266 aracılığıyla ortamdaki modeme bağlanıyor. Eğer bağlanamazsa ESP8266 AP moduna geçiyor ve telefondan ESP'ye bağlanılıp kablosuz ağın adı ve şifresini giriyorum. Bu girilen bilgileri yazılım içinden ESP'nın emprom'una kaydediyorum. Sonrasında ESP yeniden başladığında emprom'daki bu değerleri okuyup kablosuz ağa bağlanmaya çalışıyor. Bağlandıysa RemoteXY uygulaması ile röleleri açıp kapatabiliyorum. Hatta dht11 ile ortamın sıcaklık ve nem değerlerini de uzaktan okuyorum. Bağlanmadıysa ESP tekrar AP moduna geçerek yukarıdaki işlemleri tekrarlıyor. Üzerindeki bir butona 3 saniyeden fazla basılı tutunca emprom'da kayıtlı kablosuz adı ve şifresini sildiriyorum.

Arduinonun tx pinini boş bırak arduino yazılımının loop içini boşalt sadece Serial.write(Serial.read());
Yaz bakalım okuyabiliyor mu?
Teşekkürler dediğiniz gibi denedim sonuç aldım. Verileri görebiliyorum.
Neden sadece ESP-01 ya da NodeMCU üzerinden gitmiyorsunuz? Arduino ile başka bir şeyler daha mı yaptırıyorsunuz?
Halı hazırda NodeMCU ile RemoteXY.com üzerinde ikili röleyi kontrol edebiliyorum. ESP8266 aracılığıyla ortamdaki modeme bağlanıyor. Eğer bağlanamazsa ESP8266 AP moduna geçiyor ve telefondan ESP'ye bağlanılıp kablosuz ağın adı ve şifresini giriyorum. Bu girilen bilgileri yazılım içinden ESP'nın emprom'una kaydediyorum. Sonrasında ESP yeniden başladığında emprom'daki bu değerleri okuyup kablosuz ağa bağlanmaya çalışıyor. Bağlandıysa RemoteXY uygulaması ile röleleri açıp kapatabiliyorum. Hatta dht11 ile ortamın sıcaklık ve nem değerlerini de uzaktan okuyorum. Bağlanmadıysa ESP tekrar AP moduna geçerek yukarıdaki işlemleri tekrarlıyor. Üzerindeki bir butona 3 saniyeden fazla basılı tutunca emprom'da kayıtlı kablosuz adı ve şifresini sildiriyorum.
Yaptığım çalışma evdeki elektrikli panjurları IR ve wifi kontrollü yapma. NodeMCU ile sadece wifi kontollü hale getirebildim. Nano ile de hem IR kontrol hem de wifi kontrollü yapabildim. Wifi kontrolü için Blynk kullandım ve diğer işlerim için widget enerjisi kalmadı. Para ödemeden önce kendi yaptığım android uygulaması ile Firebase üzerinden bu işlemleri yapmaya çalışıyorum. Bir diğer yandan da iyice olayı kavramak istiyorum. Güzel bir hobi edinmek adına.

IR shield veya modulu NodeMCU'ya veya ESP-01'e de voltajına dikkat ederek bağlayabilirsiniz.

IR shield veya modulu NodeMCU'ya veya ESP-01'e de voltajına dikkat ederek bağlayabilirsiniz.
ESP-01 ile olmuyor malesef. IR ve iki kanallı röleyi kontrol edemiyorum. NodeMCU ile de yapabileceğimi biliyorum ama dediğim gibi konuyu biraz daha derinlemesine öğrenmek amacım. Teşekkürler tavsiyeleriniz için.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,595
Son üye
Ferden1011

Yeni konular

Geri