Final Sınavı ile ilgili bir soru yardımcı olabilir misiniz?

palaxdine

Üye
Soru.jpg

a ve b arası Thevenin Eşdeğer direncini bulunuz ve çiziniz.

Arkadaşlar bu soruyu nasıl çözeceğim acaba yardımcı olabilir misiniz ?
Şimdiden çok teşekkür ederim . Nasıl çözeceğim hakkında bir bilgide verebilirseniz sevinirim..

Düğüm gerilimleri yöntemini kullanarak;

(Vab-40)/5 +2.(Vab-40)/5+8+Vab/1=0 dan 4.Vab=16 Vab=4 V

Akım kaynakları açık devre ve gerilim kaynakları kısa devre iken a-b arasıdaki eşdeğer direnç Rab;
1 ve 5 ohmluk dirençlere paralel hale gelir. Rab=5*1/(5+1) den Rab=5/6 olur.

thevenin eşdeğer devresinin gerilim kaynağı Vth=Vab=4 ve eş değer direnç Rth=Rab=5/6 olur.

Hocam birde çizerek anlatabilir misiniz size zahmet oluyor ama dersi pek anlayamıyorum yardımcı olursanız minnettar olurum size

Anlatmak isterdim ancak şekle dönüştürmek biraz uzun, zahmetli ve tam verimli değil. Birde nereleri bilip bilmediğini anlamam lazımki anlatabileyim.

Devre çözümlerinde benim favori yöntemim düğüm gerilimleri yöntemidir. İstersen çevre akımları, istersen süperposizyon yöntemi ile devre çözülebilir.

En kısa yöntemi hangisiyse o iyi olur hocam . Çünkü sınavda sayılar bile değişmeden sorulacak soru o zamana kadar iyice çalışmak istiyorum önereceğiniz bir kaynak varsa oda yardımcı olur ilk sınavım çok kötüydüde . Yardımınız için ayrıca teşekkür ederim size

Soru sorarak öğretmeye çalışayım.
1-thevenin eşdeğer direnci ne demektir? ve nasıl bulunur?

Devrenin belirli bir kısmını sadece bir dirençmiş gibi göstermeye thevenin teoremi denir. Voltaj kaynaklarında devre kısa devre edilerek akım kaynaklarında ise açık devre haline getirilerek bulunur

Akım kaynağınnı açık devre edildiği, gerilim kaynağının kısa devre edildiği yukarıdaki şekle ait çizim nasıl olur? çizimle göster.

Onu tam bilmiyorum sanırım bu şekilde hocam
sonuc.jpg

Bir devrenin eş değer direncini bulmak için, boş bağlantılar olmayacak ve dirençler olabildiğince paralel ve seri hale getirilecek. Bu durumda senin yukarıdaki şekli biraz düzenlenmiş hali aşağıda. Eş değer direnci bul ve nasıl bulduğunu anlat.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri