Fiber Optik Kablo Tünel İçi Sabitleme

muratdeli

Üye
Herkese merhaba,
4mm dış çapı olan fiber bir kabloyu tünel içinde, tavana/duvara sabitlemek için, Türkiye'de stoklu olabilen bir malzemeye ihtiyacım var.
Epeyce aradım lakin çok uygun bir malzeme bulamadım.
Tam ihtiyacım aslında aşağıda ki resimde ki gibi bir malzeme. Lakin bu malzemenin orijinal fiyatı oldukça yüksek.

Daha önceden tecrübe etmiş arkadaşların önerilerini rica ediyorum.
Saygılar.

a.jpg

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Galeri içi tesisat uygulamalarında bulundum. 10 sene kadar olmuştur yaklaşık 5-6km'lik galeri sisteminde aklınıza gelebilecek her türlü kablo montajı yaptırdım. Bizler uygulamamızda kapaklı galvaniz kablo kanalları kullandık. Aydınlatmasını da darbe akım anahtarı ile pvc boru, kroşe ve E tipi armatürle projesine uygun şekilde uyguladık.
Galerilerde kemirgen riski, izolasyonu ne kadar sağlam da olsa su ve nem riski vardır. Bu sebeple F/O kablonuzu kapaklı tava içersinden çekmenizi tavsiye ederim.

Galeri içi tesisat uygulamalarında bulundum. 10 sene kadar olmuştur yaklaşık 5-6km'lik galeri sisteminde aklınıza gelebilecek her türlü kablo montajı yaptırdım. Bizler uygulamamızda kapaklı galvaniz kablo kanalları kullandık. Aydınlatmasını da darbe akım anahtarı ile pvc boru, kroşe ve E tipi armatürle projesine uygun şekilde uyguladık.
Galerilerde kemirgen riski, izolasyonu ne kadar sağlam da olsa su ve nem riski vardır. Bu sebeple F/O kablonuzu kapaklı tava içersinden çekmenizi tavsiye ederim.

Teşekkür ederim öneri için, lakin kullanacağım F/O lineer yangın algılama kablosu ve çelik zırhlı. Dolayısıyla açık biçimde çekilmesi gerekiyor. Buna rağmen dış etkenlere açık olma ihtimali tabiki var lakin sürekli izlenen bir kablo olacağından oluşacak problemlerde anında müdahele edilir diye düşünüyorum.

O ne bülent hocam yemek tarifi sayfası mı yapışkan bantlı incik boncuk parçalar :D

Kabloyu galerinin duvarına antigron kroşeyle de aşağıdaki aparatlardan biriyle de monte edebilirsin. Plastik kablo kanalıda iyi bir alternatif.

b_001_048_090002_00_17.jpg

O ne bülent hocam yemek tarifi sayfası mı yapışkan bantlı incik boncuk parçalar :D

Kabloyu galerinin duvarına antigron kroşeyle de aşağıdaki aparatlardan biriyle de monte edebilirsin. Plastik kablo kanalıda iyi bir alternatif.

b_001_048_090002_00_17.jpg
Evet sayın Yaşlıuzman bu gidişle bunun benzeri bir şey kullancaz. Lakin yukarıda resimde verdiğim gibi bir şey olabilse tadından yenmezdi.

Teşekkürler

kablo zirhli bile olsa kablo tavasinda tasinabilir...ya da metal kroşe olabilir...fiyatlari uygun...

Sn. @YaşlıUzman (Hakan Ustam), arkadaş pardon yaşça büyüğümmüş ucuz malzeme dediği için bunları önerdim, sonuçta tek tek delinip kablo tutturulacak bende korniş mantığında bunun üzerinden delip dübel ve çivi/saplamasını atar geçer düşünerekten yazdım yoksa sizin gibi ben de kablo kanalı düşünmüştüm :).
Aslında tek parça yapılabilir (yetkililere seslenilir) omurga gibi uzun bir parça birkaç yerden sabitlenir üzerinde belli aralıklarla tutucular bulunur pratiklik sağlar zaman kazandırır.

kablo kanalı kullanamayacağınız için benim de aklıma Sn YaşlıUzman'ın önerdiği gibi bir çözüm gelmişti.
Sn Muratdeli sizin gönderdiğiniz resimde ki uygulamayı pek çözemedim, o aparat gereksiz büyük değil mi, daha geniş bilgi verebilir msiiniz o aparat hakkında.. ve son olarak projenizde tipik montaj detaylarında bununla ilgili bir resim yok mu ?

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri