Fiat uno Elektrik arızası

Merhaba arkadaşlar.
Aracimin tavan lambasi,arka fren lambalari, lpg göstergesi, merkezi kilit,saati,4 lü flaşör,arka cam rezistansı sag sol sinyaller ayni anda gitti..Uzun kisa farlar ve parklar vs çalışıyor.Hicbirsey anlamadım.Bu saatte oto elektrikci bulamam,yarinda kapali zaten. Neden olmuş olabilir.

Tavan lambasını led yapmıştım, acaba o mu yapıyor dedim, söktüm komple, nasıl olduğu nu anlamadım sağ sol sinyaller geldi.Ama çakmak, arka cam rezistans,arka fren lambaları,merkezi kilit,teyp ve 4 luler halen yok.Elektrik oto kontrol kalemimle baktığımda sigorta tablasının % 50 sinde ışık yanmadı,yanmayanların çoğunu değiştirdim ama halen gelmedi.
Merkezi kilit 3-5 gündür çalismiyor.kumandanin pili var.ama basınca sigorta tablasının oradan cırt cırt bir sesler geliyor açıp kapanmıyor.Bugün merkezi kilit kutusuna reset atmayı deneyeceğim, birde bagajda anfi var, onun şase kablosundan şüpheleniyorum.Aslında genel olarak bir şase problemi olduğunu düşünüyorum.Ama işte ancak deneme yanılma yoluyla bulacağız sanırım.

Sanki biryerlerde gevşeklik var.

Çok sıkıntılı bir durum tesisatınızda çok ekstra var. Anfi , led vs.

Bir tamirciye götürün elden geçirsin. Mazallah yangın filan çıkmasın. Emniyetinizi alın.

Merhaba. Cevaplar;
1- Sigortalar değiştirildiği halde halen yanmayan veya çalışmayan bazı kısımlara bir neden bu sigorta devre kartındaki bakır yolların kısmen yanıp koparak bu açık devreyi sigortayla tamamlasanız bile çalışmayan bu alıcılar için halen açık bir devrenin olmasıdır. Sigorta devre kartındaki bakır yollara çok yakından bakıp çok iyi incelemeniz gerekiyor. Bu kontrolde eğer kopmuş bakır devre yolları varsa tamir edilip sigorta devre kartı tablası kendi sigortalarıyla tamir edilmiş haliyle kullanılmalıdır.
2- Merkezi kilide uzaktan kumanda ile kontrolde, sigorta tablasından ark sesleri gelmesi ise sigorta tablasında merkezi kilide ait sigorta ayaklarının kötü elektrik temasıyla genellikle bu durum görülür. İyi elektrik teması için sigorta yuvasında sigorta takıldığında boşluklar varsa (sigorta biraz sallanıyorsa) sigorta ayaklarını karşıt yönlerde biraz bükerek gevşek olan kötü teması önleyin. Bu durumda ark sesleri kesilip merkezi kilidiniz daha sorunsuz olarak çalışacaktır. Ancak asıl sorun resetleme kaynaklı ise resetleme (bu röleyle anlık açılma/kapanma hafızasında olan karmaşa gibi) işlemi de olumlu bir sonucu verebilecektir. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Bir tamirciye götürün elden geçirsin. Mazallah yangın filan çıkmasın. Emniyetinizi alın.
Götürece

Evet sıkıntılı bir durum hafta sonu olduğu için götüremedim elektrikçiye.
Merhaba. Cevaplar;
1- Sigortalar değiştirildiği halde halen yanmayan veya çalışmayan bazı kısımlara bir neden bu sigorta devre kartındaki bakır yolların kısmen yanıp koparak bu açık devreyi sigortayla tamamlasanız bile çalışmayan bu alıcılar için halen açık bir devrenin olmasıdır. Sigorta devre kartındaki bakır yollara çok yakından bakıp çok iyi incelemeniz gerekiyor. Bu kontrolde eğer kopmuş bakır devre yolları varsa tamir edilip sigorta devre kartı tablası kendi sigortalarıyla tamir edilmiş haliyle kullanılmalıdır.
2- Merkezi kilide uzaktan kumanda ile kontrolde, sigorta tablasından ark sesleri gelmesi ise sigorta tablasında merkezi kilide ait sigorta ayaklarının kötü elektrik temasıyla genellikle bu durum görülür. İyi elektrik teması için sigorta yuvasında sigorta takıldığında boşluklar varsa (sigorta biraz sallanıyorsa) sigorta ayaklarını karşıt yönlerde biraz bükerek gevşek olan kötü teması önleyin. Bu durumda ark sesleri kesilip merkezi kilidiniz daha sorunsuz olarak çalışacaktır. Ancak asıl sorun resetleme kaynaklı ise resetleme (bu röleyle anlık açılma/kapanma hafızasında olan karmaşa gibi) işlemi de olumlu bir sonucu verebilecektir. Kolay gelsin.
Çok teşekkür ederim mükemmel bir cevap söylediklerinizi deneyeceğim tek tek ben de sigorta tablasından olduğunu tahmin ediyorum ama gelgelelim sigorta tablosunu nasıl sökeceğim hiç bir görselde veya sitede bulamadım tırnak falan var ama bilmeden asılamıyorum kırılır diye

Sorun çözüldü..Herkese teşekkür ederim.Problem sigorta kutusundan yada sigortadan vs değilmiş, kaputu açınca aküden tekli gelip soket ile aracın içine 2 li giden kalın bir kablo var.o soketin içi oksitlenmiş hatta bayağı bir paslanmıs.usta soketin içine biraz kontak sprey sıktı, biraz bıçakla kazıdı, birde 2 cm bir kabloyu sıyırıp soketin yarısını içine yarısını dışında bırakacak şekilde taktı.Tüm problem buradaymış.Herşey çözüldü.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri