Ferroli Domitop kombi yanıp sönme sorunu

@rsimsek , ustam kombiden zerre kadar anlamam ama konunu takip ediyorum kartta sorun yoksa sistemin başka bir yerinde arıza var demektir. sizin ustalığınızdan zerre kadar şüphem yok. arızayı kartta değil başka yerde arayınız bunu mekaniker bir tamirci olarak söylüyorum. de bana peki arıza nerde desen ben de bilmiyorum çünkü hayatımda kombi görmedim.(yalan kayınvalidenin evinde gördüm ama uzaktan, arka balkona sigara içerken gördüm. nasıl çalışır ne gibi maharetleri var bilmem.)

Demek istediğim kartta sorun yok. Yani orjinal kartla çalışan kombinin kartı ile revizyonlu kartla bugüne kadar çalışan kombinin kartlarını birbirlerine değiştirdiğimde sağlam kombinin kartı da aynı şekilde ateşlemedi. Bendeki kart ise diğer kombide olması gerektiği gibi çalıştı.

Baca baktımız mı ? baca temizliği ?
diğer bacayı kısmi kapatma durumu
üst komşu halı veya benzer ürün sarkıtmasın ( varsayımdır bu gibi durumlar ) 🤣

diğer

Gördüğünüz gibi kombi ateşleme yapıyor duruyor ....servis geldi 800 TL fiyat çıkardı anakart arızalı değişecek dedi..bende bir düşüneyim sizi tekrar ararım dedim ..ama aramadım..kombiyi ben kendim söktüm ve arızayı buldum ..belki sizinde başınıza gelebilir.. kombi içinde gaz çıkan 1 tane kanal tıkalı gaz çıkmıyor ve ordada ısı algılayıcı var ..ısı algılamayınca otomatikman kombi duruyor ..şimdi o kanalı ben nasıl açabilirim ..vd 40 sıktım ..Balata spreyi sıktım açılmadı ..başka ne yapabilirim ..başına böyle bişey gelen varmı .

Son düzenleme:
@rsimsek , ustam kombiden zerre kadar anlamam ama konunu takip ediyorum kartta sorun yoksa sistemin başka bir yerinde arıza var demektir. sizin ustalığınızdan zerre kadar şüphem yok. arızayı kartta değil başka yerde arayınız bunu mekaniker bir tamirci olarak söylüyorum. de bana peki arıza nerde desen ben de bilmiyorum çünkü hayatımda kombi görmedim.(yalan kayınvalidenin evinde gördüm ama uzaktan, arka balkona sigara içerken gördüm. nasıl çalışır ne gibi maharetleri var bilmem.)

@paskomya ustam, bizimki de kendi kendimize ustalık. Köyde demirci bir ustamız vardı, Allah sağlık ve selamet versin, onun sözüdür, "usta olmayan yerde çıraklık yaparrim" derdi. Bizimki o misal.;) İş başa düşünce ve de araştırınca işi meslek edinenler kadar tecrübe edinilemezse de günü kurtaracak türden hobi ve uğraşta bulunuyoruz. Bu tür konuları sevmeden, ilgi duymadan, merak etmeden yapmak mümkün değil. İlkokuldan beri merakım var. Tabi ilk merak da babamın cep radyosunu ortaokulda merak sardığım elektronik sevdasına, satın aldığım lehim tabancası ile sökerek, tekrar toplamaya cesaret edemeyerek göstermiştim.

Baca baktımız mı ? baca temizliği ?
diğer bacayı kısmi kapatma durumu
üst komşu halı veya benzer ürün sarkıtmasın ( varsayımdır bu gibi durumlar ) 🤣

Evet, bacaya bakmıştım. Sökmüşken onu da temizleyip yerine taktım. Sonuç değişmedi. Son olarak fanı değiştireceğim, belki yeterli devirde dönmüyordur diye düşünüyorum nedense. Ya da gaz ventilinden/regülatöründen dolayı gaz miktarı farklı, ondan kaynaklanıyor, bilemiyorum. Onu ayarlayacak bir manometrem yok. Gerçi bir şeffaf hortumla manometre yapmak zor değil ya..;)

Bendeki ilk sıkıntı, ilk videodaki gibi kısa sürelerle yanıp sönüyordu. O durum için araştırmalar sonucu NTC sensör arızası diye düşünerek NTC sensörü değiştirdim. Çıkan seönsörde biraz diş sıyırması olduğundan tekrar geri takıp denemek istemiyorum, teflon sarsam da yerine tutmadı. Sonuçta ara ara yanan kombi kapağı kapalı halde hiç yanmaz oldu.:oops:

Son düzenleme:
Evet, bacaya bakmıştım. Sökmüşken onu da temizleyip yerine taktım. Sonuç değişmedi. Son olarak fanı değiştireceğim, belki yeterli devirde dönmüyordur diye düşünüyorum nedense. Ya da gaz ventilinden/regülatöründen dolayı gaz miktarı farklı, ondan kaynaklanıyor, bilemiyorum. Onu ayarlayacak bir manometrem yok. Gerçi bir şeffaf hortumla manometre yapmak zor değil ya..;)

Arıza biliniyor , yeterli hava almıyor .

Fan çalışıyor sorun yok , dediğiniz gibi devir sorunu olabilir .
Gaz sorunu derseniz biraz çözüme uzak kalıyor . ( hava alınca çalışıyor diyorsunuz )
Baca sorunsuz , kart sorunsuz , prosestat sorunsuz
Vanalar pislik tıkanıklık temizlemesi yapılmış ? sorunsuz
Tek eşanjör pislik tıkanık dolu olsa kombi hava alınca çalışmaz . sorunsuz

Son olarak fanı değiştireceğim.

geriye ne kaldı ?

kolay gelsin ,sağlıcakla .

Son düzenleme:
Fan devreye girdikten belli bir süre sonra prosestat kontağının pozisyon değiştirip degistirmedigini kart girişinden gore Biliyormusunuz? .

Kart giriş soketinden kontrol etmedim henüz. Kapak kapalı halde ölçüm yapmayı düşünüyordum. Fakat oradan bir sonuç çıkacağına emin değilim. Kapak açıkken zaten normal çalışıyor. Farklı prosestat ile de sonuç değişmedi. Bu prosestat da diğer kombide sorunsuz çalıştı. Bugün vakit olmadı, nasılsa yazlık kapaklar açık normal çalışıyor diye yarına erteledim. Fanları da değiş tokuş yapıp olasılıkları iyice eleyip daraltmış olacağım.

Kart giriş soketinden kontrol etmedim henüz. Kapak kapalı halde ölçüm yapmayı düşünüyordum. Fakat oradan bir sonuç çıkacağına emin değilim. Kapak açıkken zaten normal çalışıyor. Farklı prosestat ile de sonuç değişmedi. Bu prosestat da diğer kombide sorunsuz çalıştı. Bugün vakit olmadı, nasılsa yazlık kapaklar açık normal çalışıyor diye yarına erteledim. Fanları da değiş tokuş yapıp olasılıkları iyice eleyip daraltmış olacağım.

fanı temizlemişmiydiniz ? fanı yağlama yapmanız !!!
baca uzun mu ?

@elektrikçicüneyt, @arkaplan, baca temiz, yine de komple söküp yıkadım. Fanın da iç körük kısmını suyla yıkadım. Ayrıca rülman kısımlarına wd40 sıktım. Zaten tozlu sayılmazdı. Sorun ya fanın gücünün yetersiz kalması ya da yanan gazı deşarj etmesinin yetersiz kalması. Ya da temiz havayı bacadan yeterli çekemiyor. Her halükarda prostat dengesi bozulduğundan yanan alev sönüyor ya da gazı açmayıp ateşlemiyor. Yarın fanı değiştireceğim.

Hazır çalışan 2. Cihaz varken tek tek sensörleri deneyin. Veya ölçüp sizinkiyle karşılaştırın.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri