Ferrit nüve invertörler

Ustalarım kolay gelsin ferrit nuveler yüksek frekansta çalışıyor diye biliyorum bayağı bir araştırma yaptım ama bilgi aynı ferrit nuveler yuksek frekansta çalışıyor benim kafama takılan soru şu piyasada ferrit nüveli invertor ve upsler var bunların çıkışı 50 hz hatta sinüs çıkış olarak satılıyor peki bu nasıl mümkün olabilir yoksa ben mi yanılıyorum cevaplar için sağolun şimdiden

ups ler çıkışında özel sarım silisli saçtan bildiğin trafo kullanır
ferit nüfe düşük frekanslarda kayıpları fazladır bu sebepten tercih edilmez diye yazıyor bazı yerlerde

ups ler çıkışında özel sarım silisli saçtan bildiğin trafo kullanır
ferit nüfe düşük frekanslarda kayıpları fazladır bu sebepten tercih edilmez diye yazıyor bazı yerlerde
Bende ınvertor icin silisli saç nüve kullaniyorum ama maliyet yüksek benim öğrenmek istediğim ferrit nüve transformatorlerle nasıl yapılabiliyor

kapitalist sistem ups ler için maliyeti yüksek normal trafo kullanıyorsa, ferit kullanılamaz demektir..

yinede basit invertör devrelerini nasıl yapmışlar araştırıp yada satın alıp oradan bir şeyler bulabilirsin belki

Bahsettiğim bu iste normal diğer transformatörler gibi bağlanıyor farklı bir düzenek yok kafamı karıştıran çalışma frekansı

Ekli dosyalar

• Screenshot_20190313-211818_Chrome.jpg
    Screenshot_20190313-211818_Chrome.jpg
    679.4 KB · Görüntüleme: 48
kayıpları fazla
o devre sinüs değil bozuk şekilli bir kare dalga çıkartır
500 watt iddalı olmuş
düşük güçlü hassas olmayan cihazları çalıştırır

Türkiye de ki 35w modeli

nusturucu-step-up-voltaj-yukseltici-modulu-550x550.jpg

https://www.roboshop.com.tr/dc-to-a...MI6biwzZKA4QIVwaSaCh0kpQSjEAYYAiABEgJqb_D_BwE

------------------

trafoların çalışma noktası, manyetik alan eğrileri falan vardır,

feritler tek parça olduğundan çabuk manyetik doyuma gider
trafo şaçlı silisler kesik plakalardan oluştuğundan çabuk doyuma gitmezler

doyuma gitmesi demek manyetik alan yoğunluğunun sabit kalması primer sargı indüktansının sıfırlanması yani primerde kısa devre etkisi yapar..

bu yüzden ferit çabuk doymayan kısa süreli ve yüksek frekanslı kullanılır

hatta bazı feritler doyuma geç gitsin diye orta ayak boşluklu yapılır, yapıştırma yerine kağıt konur falan..

yani invertörler için bu tarz yapıdaki ve daha özel alaşımlı tercih ediliyor olmalı..

Ferit nuveli inverterde gercek sinus cikisli yada modifiye sinus inverterlerde ferit nuve 12 voltu 320 volta cikartmak icin kullanilir. 320 volt dc elde edildikten sonra bu yuksek gerilim mosfetlerle anahtarlanarak 50 hz lik dalga formu elde edilir.

Bununla ilgili bir sema dolasiyor nette calisiyormu bilmiyorum. Denemek lazim.

Ferrit nüveli trafoların kullanıldığı invertörler ucuz ama düşük kalitelidir.

Çalışma şekillerine gelince. Giriş teki DC gerilim trafo için uygun frekansta (1-10kHz) tetiklenerek kare dalga elde edilir. Bu gerilim ferrid trafoya verilerek tepe değeri 350 V olacak şekilde yükseltilir. Daha sonra bu gerilim çıkışa paralel bağlı bir kondansatörün uçlarında RMS 50Hz 220V sinüs dalgası oluşturacak şekilde tekrar tetiklenerek uygun gerilim elde edilmeye çalışılır. Çıkışta elde edilen gerilimin formu yüke aşırı bağlı olduğu için çok sağlıklı cihazlar değildir.

Kolay gelsin....

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri