Ferrit nüve yapımı hakkında bilgisi olan?

Doğru devreci hocam. Akımla alakası yok. Elektromıknatıslık verimi daha iyi olsun diye silisli sac kullanılıyor.
Hocam birde bu bilgiler doğrumu yani fırında pişirdikleri. Yüzde 50 mangan oksit %25 çinko oksit. %25 demir204 ok. Ama demir204 yok ne yapmalıyım. FeSO4 var demir sülfat o olmasın.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Selam.
Konuyu hortlatmış gibi oluyorum ama son durum nedir acaba. Nüve projesinde bir gelişme var mı? Yada kullanılan malzemelerle ilgili yeni bilgi? Sac'dan değilde demir çekirdekten yapıldığında verim kaybı % kaç oluyor (%5-%10 önemli bir miktar değil benim için). Demir çekirdek kullanılsa bile yine de normal tranformatörden daha verimli olmuyor mu? Benim tahminim çekirdek kalitesi ile trafonun boyutu ters orantılı, yani çekirdek kalitesiz ise Nüve/Trafo/Sargı boyutları büyümek zorunda kalıyor.
Aranızda demir yada sac ile deneyen var mı? Teşekkürler...

Selam.
Konuyu hortlatmış gibi oluyorum ama son durum nedir acaba. Nüve projesinde bir gelişme var mı? Yada kullanılan malzemelerle ilgili yeni bilgi? Sac'dan değilde demir çekirdekten yapıldığında verim kaybı % kaç oluyor (%5-%10 önemli bir miktar değil benim için). Demir çekirdek kullanılsa bile yine de normal tranformatörden daha verimli olmuyor mu? Benim tahminim çekirdek kalitesi ile trafonun boyutu ters orantılı, yani çekirdek kalitesiz ise Nüve/Trafo/Sargı boyutları büyümek zorunda kalıyor.
Aranızda demir yada sac ile deneyen var mı? Teşekkürler...
Mrb. Konuyu ben açmıştım ama işler farklı yere götürdüğü için malzemeleri alıp yapamadım. Konu başlarında yazılan malzeme cinsini karıştırıp fırınlama gerekiyor. Fırınlama için 6-8 adet krom telden (soba teli) bi nevi yapmayı düşündüm ama bu seferde termometre sorun oldu benim için. Ev imkanlarında yapmayı düşündüm tek tük.
Elektrk ile ilgileniyorsanız toroid nüvenin daha verimli olduğunu anlamışsınızdır ama konu başında belirtilen malzeme değilde sadece demirden yaparsan elbette kayıplar daha cok olacaktır ki... bu yüzden dolayı mühendisler bu alaşımla yapıyorlar yoksa onlarda demir toroid veya sac paketleme ile toroid yapmasını iyi bilirler. Düşüncelerim bu şekilde teşkkrler

Yabancı dilde yazılmış kaynaklar var. Sanırım sanayi sırrı değil.

Merakımı yenemiyorum 1-2 soru daha sormak istiyorum.
Şansa elime geçen bir sac nüve var, satın almaktan daha pahalıya da gelse onu kendim sarmak istiyorum. İnternetten izlediğim videolardan yola çıkarak kendimce hesaplamalarını yaptım. Üzerindeki plastik kaplama dahil ölçüleri şöyle.
Dış Çap : 67,5 mm
İç Çap : 40 mm
Yükseklik : 2,8 mm

Primer sargı : 2400 tur / spir Buldum fakat bunun ne kadar doğru olduğu konusunda iddiaya girmem :) , ayrıca primer sargı için minimum kullanmam gereken tel çapı konusunda da bir sonuca varamadım. Kalın tel ile sarmaya kalksam Nüve'nin iç boşluğu dolacak, Şebeke gerilimine dayanacak çapı nasıl hesaplamam gerektiğini bilmiyorum. Primer sargıyı tamamlayabilirsem seconder sargıların hesaplaması kolay gibi görünüyor. Hiç değilse deneme yanılma yöntemiyle yapabilirim.
Teşekkürler.

Bende bişey bilmiyorum (özellikle hesap konusunda) ama biraz bahsedeyim. Pirimeri (220v) indüklemen gerekli (hesabını yaparsın) kalın tel ile indüklersen sekonderden yüksek amper çekersin ve sekonderi ne kadar fazla sararsan o kadar fazla voltaj elde edersin. İnce tel ile indüklersen primeri, sekonderden yüksek amper alamazsın. Ama yine aynı şekilde ne kadar fazla sararsan sekonderi yine voltaj o kadar yükselir. (Ben istediğim voltaja kadar sarıyordum sekonderi hala kullanıyorum ac 1.5v 5v 12v ve 30v güç kaynağı trafom var.) seninde söylediğin gibi sekonder kolay iş ama önemli olan primer. Ben primer hiç sarmadım hesabını bilsem sarardım ama temel prensibi "tel ne kadar kalınsa o kadar çok amper. İnce ise az amper." 2400 turda indükleyeceksen hesaba göre amper önemli değil ise ince kesitte sar primeri. Yüksek amper lazımsa nüve işe yaramaz demektir.

Primer sargı konusunda bende youtube'taki birkaç videodan bakarak hesap yaptım. Seninde belirttiğin gibi kalın veya ince primer sargı trafodan çekilecek amper ile alakalı olduğu için ilk denememde büyük beklentilere girmeden ince tel ile sarmak daha kolay ve daha ucuz olacak. Ayrıca tel uzunluğunu hesapladığımda 200 metre çıkıyor, sar sar bitmez. Üstelik 200 metre tel 4 parmak genişliğindeki nüveye sığdırmak mucize gibi bir şey. Ben deneyip sonucunu burada paylaşırım. 0,4 mm nasıl sence?

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri