FC için kullanım doğru mu?

bestk

Üye
Merhaba FC için bu şekilde bir kullanım örneği doğru mudur sizce?

Ekli dosyalar

• Ekran Görüntüsü (159).png
    Ekran Görüntüsü (159).png
    92 KB · Görüntüleme: 48
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Bilen bilmeyen?
Not: Dosya ektedir

Merhaba
FC içinde yapılan işlemlerin sonunda hata oluşur ise ENO çıkışı 0 olabilir ve o durumda ilgili FC sonundaki lojik çalışmaz..

Merhaba
FC içinde yapılan işlemlerin sonunda hata oluşur ise ENO çıkışı 0 olabilir ve o durumda ilgili FC sonundaki lojik çalışmaz..
Teşekkürler cevap için yani hatalı bir kullanım mı?
örneğin x fc sinde bir döngü oluşturdum bunu da counterla kontrol ediyorum örneğin döngü sayısı=5 olunca y işlemine geçsin diye m50.1(x tamam) bitini set ediyorum. Bunu başka nasıl yapabilirim?

Teşekkürler cevap için yani hatalı bir kullanım mı?
örneğin x fc sinde bir döngü oluşturdum bunu da counterla kontrol ediyorum örneğin döngü sayısı=5 olunca y işlemine geçsin diye m50.1(x tamam) bitini set ediyorum. Bunu başka nasıl yapabilirim?

Hatalı denemez
Ancak dediğim gibi FC içerisinde matematiksel işlem sonucunda taşma vs.olur ise ENO çıkışı 0 olur .
Çözüm olarak FC sonuna Ret fonksiyonu konulabilir....

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    3.6 KB · Görüntüleme: 17
fc lerin enabllerini kesmek bence çok doğru değil.İçinde kullandığınız bitin durumu olduğu gibi kalabilir.Bunun yerine fc nin input bölümüne işlem ok gibi bir input bölümü oluşturup fc içinde işiniz halletmek veya aynı şekilde fc nin içine outpu oluşturup işlem tamamlandı gibi birşey yapabilirsiniz.

fc lerin enabllerini kesmek bence çok doğru değil.İçinde kullandığınız bitin durumu olduğu gibi kalabilir.Bunun yerine fc nin input bölümüne işlem ok gibi bir input bölümü oluşturup fc içinde işiniz halletmek veya aynı şekilde fc nin içine outpu oluşturup işlem tamamlandı gibi birşey yapabilirsiniz.
Anladım. Peki fc ini içinde dediğiniz dahili alanlarda(#islemtamam şeklinde) mı oluşturayım yoksa memory alanlarında mı? m50.0 (işlemtamam) ?

(#islemtamam şeklinde) bu alanlar temp alanlardır.Yani 1 cyle boyunca hafıza da tutulur daha sonra silinir.Eğer bu alanlara sürekli bilgiyi move etme şansınız yoksa m50.0 gibi kullanmanız gerekir. Yoksa 1 cyle sonra o bilgi silinir.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri