FC ve FB Arasında Farklar

onurmy

Üye
Arkadaşlar iyi geceler; kafamda oturtamadığım birkaç soru var. Yardımcı olursanız çok sevineceğim
1- fc ve fb arasındaki temel farklar nedir. Yani nerede ve neden fc kullanmak zorunda kalırız ve nerede fb kullanmak zorunluluğu doğar.
2-fc parametreler tablosunda ınput,output,ınout var bu kullanımları iyi kötü biliyorum. Ancak temp constant ve return kullanış maksadını anlayamıyorum.
3-fb de ise static temp ve constant var. Aynı şekilde bunuda kavrayamıyorum.

Bu konularda yardımcı olabilecek arkadaş varsa yada ing Türkçe farketmez detaylı kaynak paylaşacak arkadaş olursa çok memnun olurum.

Şimdiden çok teşekkür ederim.

Arkadaşlar iyi geceler; kafamda oturtamadığım birkaç soru var. Yardımcı olursanız çok sevineceğim
1- fc ve fb arasındaki temel farklar nedir. Yani nerede ve neden fc kullanmak zorunda kalırız ve nerede fb kullanmak zorunluluğu doğar.
2-fc parametreler tablosunda ınput,output,ınout var bu kullanımları iyi kötü biliyorum. Ancak temp constant ve return kullanış maksadını anlayamıyorum.

Bu konularda yardımcı olabilecek arkadaş varsa yada ing Türkçe farketmez detaylı kaynak paylaşacak arkadaş olursa çok memnun olurum.

Şimdiden çok teşekkür ederim.

Yokmu arkadaşlar fikri olan ve bilgisi olan?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
FC: Fonksiyon yapısal programlama mantığı içerisinde gelişmiş bir alt program gibi davranan yapılardır. Kompleks program parçalarını küçük, takip edilebilir yapılara bölmek için kullanılır.

FB: Fonksiyon blokları FC’a benzemekte olup hafızaya sahiptirler ve her biri için DB atanmıştır

SFC/SFB: Sistem Fonksiyon ve Sistem Fonksiyon Blokları CPU ile birlikte gelen hazır yapılardır.

DB: Data Blokları veri saklanmak için kullanılan yapılardır ki program deyimleri içermezler. Örneğin program içerisinde editörde yapılan açıklamalar (comment) DB’da saklanır. Özel ve Genel olmak üzere iki farklı tipi mevcuttur.

Dökümanı inceleyiniz.

http://arskontrol.com/images/upload/attachment/siemens-s7-300-egitim-notlari.pdf
sayfa:16

FC: Fonksiyon yapısal programlama mantığı içerisinde gelişmiş bir alt program gibi davranan yapılardır. Kompleks program parçalarını küçük, takip edilebilir yapılara bölmek için kullanılır.

FB: Fonksiyon blokları FC’a benzemekte olup hafızaya sahiptirler ve her biri için DB atanmıştır

SFC/SFB: Sistem Fonksiyon ve Sistem Fonksiyon Blokları CPU ile birlikte gelen hazır yapılardır.

DB: Data Blokları veri saklanmak için kullanılan yapılardır ki program deyimleri içermezler. Örneğin program içerisinde editörde yapılan açıklamalar (comment) DB’da saklanır. Özel ve Genel olmak üzere iki farklı tipi mevcuttur.

Dökümanı inceleyiniz.

http://arskontrol.com/images/upload/attachment/siemens-s7-300-egitim-notlari.pdf
sayfa:16
Sn. shox FC lerin Main içine taşınması tarama süresini olumsuz etkiler mi..?
Yeni diyelim ki; Aynı anda sadece biri çalışan 10 tane FC var Ben bunları normal alt prog olarak kullanıyorum. Dolayısı ile hangisinin şartı gerçekleşmişse program sadece onu tarıyor.
Şayet bunların hepsini Main içerisine blok olarak eklersem, her taramada tamamı okunacağı için program tarama süresi uzamaz mı...?

@Ertek68 simens ile çok fazla uğraşmadım o nedenle bişey diyemeyeceğim deltada etki ediyor mesela ama mantıken uzaması lazım neticede ana programda eklediğin her komut ve satır tarama süresine etki ediyor

Bunu en güzel ufak bir programa dediğiniz şekilde ekelem yaparak plc tarama süresini gözlemleyerek çözebilirsiniz Siemenste eminimki bu taRAMA SÜRESİNİ GÖSTEREN BİR DATA ADRESİ VARDIR ONU ÖĞRENİP MOV ile belirli aralıklarda bir addrese taşıyarak gözlemleyebilrisiniz

Moderatör tarafında düzenlendi:
1- FC (Function) ile FB(Function Block) arasındaki en temel fark FB nin bir DB ye sahip olması ve dolayısıyla hafızası olmasıdır. Oluşturduğun bir FB yi her çağırdığın yer için ayrıca bir DB oluşturulur ve her birinin ayrı hafızaları olur. FC ise DB oluşturmadığı için hafizası yoktur ve genel olarak Programı parçalara ayırıp daha rahat okuma ve arıza bulmayı sağlar. Örn sistemin otomayik ve manuel çalışmalarını ayrı FC bloklarına alıp daha rahat okuma yapabilirsin.

2- input output ve inout parametreleri FB için giriş, çıkış ve giriş çıkış adresleridir. buradaki inout yangi giriş çıkış adresine okuma ve yazma yapabilirsiniz. (aslında output tan da okuma yapılabilir ancak siemens te warning olarak veriyor bu durumu) Temp kısmı ise Geçici alan mesela analog bilgi işlerken norm_X ve scale_X arasında veri taşımak için kullandığın memory ya da DB alanını burada TEMP kısmına yazıp geçici alan olarak kullanabilirsin. Constant sabit anlamına gelir. Mesela pi sayısı ile işlem yapman gereken bir program yazıyorsan bunu const tarafına tanımlayabilirsin. CONST plc tag adreslerinde vardır.

3- Static tarafını ben de kullanmadım hiç.

Sn. shox FC lerin Main içine taşınması tarama süresini olumsuz etkiler mi..?
Yeni diyelim ki; Aynı anda sadece biri çalışan 10 tane FC var Ben bunları normal alt prog olarak kullanıyorum. Dolayısı ile hangisinin şartı gerçekleşmişse program sadece onu tarıyor.
Şayet bunların hepsini Main içerisine blok olarak eklersem, her taramada tamamı okunacağı için program tarama süresi uzamaz mı...?

main içerisinde fc blokları çağırılırsa eğer her seferinde okuma yapmayacağı için tarama süresini kısaltır diye tahmin ediyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,108
Kullanıcılar
449,809
Son üye
yucelsenolgm

Yeni konular

Geri