fazlar arası ideal değer nedir?

vecivicivokke

"Elenktirink elaktirinik olurmu onsuz evlilink? "
Yönetici
Yönetici
sayin ustalar merhaba. fabrikamizda surekli projektorler, laptop adaptorleri, ve bazen anlamsiz yere motorlar bozuluyor. onceleri projektorlerin kalitesiz oldugunu dusunduk ve trofolu halide tip olanlari led projektor ile degistirdik. onlar ise hic dayanmadi . fazlar arasi olcum yaptigimda

rst

rs arasi 395 v
st arasi 393 v
rt arasi 402 v

r-n arasi 235 v
s-n arasi 217 v
t-n arasi 233 v

trafo kendimize ait kademe dusumune gitmelimiyiz sizce

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
kademe değişimine gerek olduğunu sanmıyorum ama,ustalarımız gerekli cevabı vereceklerdir.

verdiğiniz değerlere göre r fazında biraz fazla gerilim var, yada diğer fazlara fazla yükleme yapılmış olabilir.

trafonuzdaki ölçüm değerlerimi acaba bunlar ?

fabrikanin bir kismi calisirken olctum. bu aksam 6 gibi fabrikanin uretim bolumlerini kapatip olcecem. bende merak ediyorum yuksuzken ne cikacak

Cihazlara bağlı olan toprak hattını kontrol et.
Birde faz ile toprak arası VE nötr ile toprak arası değerleri ölç.

Ölçüm zamanı ve özellikle ölçüm noktası çok önemli.
Bu değerleri Trafonuzun ana dağıtım panosunda ölçüyorsanız gayet normal.
Gündüz yüklenmenin olduğu bir zamanda ve cihazlara ait tali panolarda ölçüyorsanız sıkıntı.

trafo kademesi sistem gerilimine uygun kademede olmalı örneğin og 31.5 kV ise trafo kademesi 31.5 kV konumuna alınmalı
bence siz biraz daha itinalı davranın.tedaştan kademe için sistem gerilimini öğren trafo kaemesini uygun kademeye getir.
projektörler arızalanıyor diyorsun gece yarısından sonra sitemde yük olmadığı için gerilim dahada yükseliyor dolayısıyla devrede olan elk
techizatı zarar görür.
işletme topraklaması megerle ölç 3 ohm ideal.
trafo yükzüz tam boşta iken ve puant saatına girmeden yanı saat 10- 11 civarı gerilimi tekrar ölçmelisin
iş yeri yarı çalışıyorken olçümleri akşama doğru aldıysan gerilim yüsek diyorum.
sabaha karşı ölçüm yaparsan gerilim dahada yüsek çıkar.saygılarımla

Trafolarda AG çıkışı 0,4KV. olarak yazılır bunun anlamı 400 volt çıkışa göre ayarlanmış demektir. Bunu tek faza çevirirsek 231 volt çıkar. İşletmede boşta gerilimler faz-faz arası 400 volt, faz-nötr arası 240 volta kadar normal kabul edilir. Yükte iken ise faz-faz arası 380, faz nötr arası 220 volt ideal değerlerdir. Fazlardaki yüklenme dengesizliği yada anlık yük diyelim ölçümlerde fazlar arası ve faz nötr gerilimlerinde farklıklar oluşturabilir. Bu normaldir

sayin ustalar merhaba. fabrikamizda surekli projektorler, laptop adaptorleri, ve bazen anlamsiz yere motorlar bozuluyor. onceleri projektorlerin kalitesiz oldugunu dusunduk ve trofolu halide tip olanlari led projektor ile degistirdik. onlar ise hic dayanmadi . fazlar arasi olcum yaptigimda

rst

rs arasi 395 v
st arasi 393 v
rt arasi 402 v

r-n arasi 235 v
s-n arasi 217 v
t-n arasi 233 v

trafo kendimize ait kademe dusumune gitmelimiyiz sizce

Sistemizde harmonik ölçümü yaptırınız.Şikayetleriniz harmoniklerinizin yüksek olduğuna işaret ediyor.

Harmonik nedir? Sisteme etkileri ve çözüm yolları. , Youpower.com.tr

oncelıkle cevaplarınız ıcın tesekkur ederım. suanda sadece projektorlerde trafo yanma sorunu var. 132 kw 3 kompresor 300 kw chıller vb makıneler devreye gırıp cıktıgında sanırım dalgalanmadan dolayı bozuluyor. projektor lınyesıne regulator uygulasak sızce cozebılırmıyız sorunu ?

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,935
Son üye
mehmetenessunger

Yeni konular

Geri