Fazlar arası fark

''Başlık içeriğin bir parçası olmalıdır''

Başlığınız düzeltildi

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi günler,
Çalıştığım fabrikada ölçü aleti ile ölçümlerimde fazlar arası gerilim 400 ve stabil fakat kontrol kalemi ile ölçümde fazın birinde gözükmüyor ama fabrikada herşey çalışmakta bu sorun aslında kaynakçının kaynak makinası çalışmıyor demesiyle farkettim ve kaynak makinasının bağlı olduğu kombinasyon da fazlarda sorun var ve tek sorun orada, baştaki anlattıklarımı fabrikanın ana dağıtım panosundan yaptım.

Yardımlarınız için teşekkür ederim şimdiden

Bu durum fazların birinde toprağa sızma sonucu mesafenin uzun olmasından dolayı sigorta yada tmş devreyi kesemez ve bunun sonucunda o fazın gerilimi düşer. Kontrol kalemini değdirdiğinizde o faz yokmuş gibi gözükür. Bunun tespitini şu şekilde yapabilirsiniz. Ana tmş yi indirdiğinizde kontrol kalemi o arızalı fazda yanıyor fakat enerjiyi verince sönüyorsa söylediğim durum vardır. Çözüm olarak çıkış fazlarını sırasıyla keserek hangi bölümden geldiğini bulabilirsiniz.

kontrol kaleminin seni bir yere götürmeyeceğini düşünüyorum eger sonuca ulaşmak istiyorsanız ölçümlerinizi ölçü aleti ile yapmalısınız sıkntı olan her yerdeki ölçümleri ancak bu şekilde sonuca ulasırsınız

kontrol kaleminin seni bir yere götürmeyeceğini düşünüyorum eger sonuca ulaşmak istiyorsanız ölçümlerinizi ölçü aleti ile yapmalısınız sıkntı olan her yerdeki ölçümleri ancak bu şekilde sonuca ulasırsınız

konu sahibi uyemiz avometreyle aldığı ölçümlerin mantığını oluşturamadigi için kontrol kalemi argumanini kullanıyor. Kontrol kaleminin güvenirliği bi yana yapılan faz kontrolunun sorunun anlatımı ve çözümü açısından oldukça faydalı buluyorum. Verilen linteki @ 1974 burdur'un son mesajı olayı çok güzel açıklıyor.

bencede tesisatçılıkta kontrol kalemi işyapıyor fakat işletme şartlarında önemini yitiriyor çünkü afedersiniz oto boka her şeye yanıyor dönüşler falan insani yanıltıyor ölçü aletinin bile bazen zayıf kaldığı oluyor bu yüzden gecenlerde motor ve kablo ölçmek için çok pahalı olmasada ünitin megerini aldırdım süpheli durumlarda onunlada kontrol yapıyorum tekrardan sök tak yapmamak için...

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri