Fazlar arası dengesizlik

efeercoco

Üye
Arkadaşlar dün başıma ilginç bir arıza geldi hala çözemedim. Binanın girişine gelip fazları ölçdüğümde faz-faz arası gerilimin 365 v ,345v, 360 v faz nötr arası hatların 180v, 160v, 165 v olduğunu gördüm. ilginç olan nötr hattındada elektrik olduğu idi. arızayı ararken sokak fazı ile nötr hattının birleştiğini arızanın bundan kaynaklandığını sandık yapışık olan sokak fazı ve nötr hattını ayırdıktan sonra arızanın düzeldiğini sandık. Ama tekrar panoya gelip baktığımızda nötrde hala elektrik olduğunu faz nötr arasını 260 v, 220 v, 240 v olduğunu ölçtük.nötr toprak arası hattın 80v olduğunu gördük.siteme elektrik verdiğimzde nötrün faz görevi gördüğünü ve tesisatta kablolarda yanma olduğunu tahmin ediyoruz. daha arızayı çözmedik yarın başlıyoruz.... acaba kablolar eridiği için birbirine yapışmış olduğu için mi nötrde elektrik var eğer böyle ise sigortalar neden atmıyor. bu arada eşanjör dairesinin elektrik hattı yanmış, bir tane televizon yanmış.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
En son ölçüm yaptığınız noktaya nötr sıhhatli olarak ulaşmıyordur.Çok karşılaştım.Nedeni kötü ek,gevşeklik yanık gibi olabilir.

bende öyle düşünüyorum muhtemelen ana panonun haricinde diğer dağıtım panolarında birinde nötr kopuk diye düşünüorum

biraz önce arkadasa sorduğumda ana dağıtım panosunda gelen nötrdeki elektrik kaybolmuş.. anlaşılan binanın tesisatı oldukça zarar görmüş

sanırım bunun nedeni nötr noktasının kaymasıdır. yani fazların dengesiz bir şekilde (çok açık farkla) yüklenmesidir. topraklanmamış nötrlü sistemlerde nötr-toprak arasında voltaj okumanız normal. ama ölçtüğünüz 80V'luk değer epey yüksektir. ölçüm yaptığınız noktadan sonraki yükleri ayırın öyle ölçüm yapın. iyi çalışmalar

nötr le toprak arası gerilim normalde 2 voltu geçmemelidir,ama sen 80 volttan bahsediyosun dostum,sizin Şebeke nötr hattının boş olmasından dolayı bayağı zarar görmüş,çok başıma geldi daha önceleri notr hattının gevşekliği yuzunden...

merhaba arkadaşlar benim aklıma takılan konu prizde olcüm yaptıgımda faz toprak 150 v
toprak nötür arası 94 v cıkıyor bu ölcümü gece yaptım nedeni nedir yardımlarınızdan dolayı teşekür ederim.

bu tür arızalara sürekli rastlıyorum arızanın nedeni büyük ihtimalle enerji aldığınız trafonun fazlarından birinin toprakla temasından kaynaklanıyor neden sigorta atmıyor derseniz arızanın trafoya olan uzaklığı bazen sigortaları attırmıyor veya toprağa sızma oranı az ise yine sigorta atmıyor nötrde elektirik görülmeye başlıyor artı o trafodan beslenen bütün abonelerin nör hattında elektirik görülüyor gerçi bu tedaşın işidir ama trafonun panosundan sigortaları tek tek çıkarırsanız hangi fazın yada hangi çıkışın arızalı olduğunu tespit edersiniz eğer bundan değilse sorun arkadaşlarında dediği gibi nötr hattı ya boşdadır yada bir kopukluk vardır nötr hattında

Son düzenleme:
Bence olay nötürün gevşek kalmasından veya nötr kablosunun özelliğini kaybetmesinden kaynaklanıyor

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri