Fazlar arası Akım ve Gerilim Dengesizliği Arızası

escaran

Üye
öncelikle herkese selamlar;
Sizinle uzun zamandır bizleri uğraştıran bir arızayı paylaşmak için bu konu başlığını açtım,umarım katılımlarınızla bana yardımcı olabilirsiniz.

İşletmemizde bir tane 512 kVA'lık senkron generatör mevcut.Bu generatör 630 kVA'lık transformatör üzerinden (yıldız-üçgen bağlı)ürettiği enerjiyi 31,5 kV gerilim seviyesinden Tedaşın hattına aktarmaktadır. Son bir haftadır bu generatörün çıkış akımlarında dengesizlik söz konusu olmaya başladı, örneğin iki fazdan 200 A akarken diğer fazdan 360 A akım akmaya başladı.Yalnız bir nokta var ki değinmeden geçemeyecem; çıkış gücünü 30-40 kW arttırdığımızda ya da ikaz akımını cosQ'yi düşürecek yönde azalttığımızda fazlardaki dengesizlik kaybolmaktadır.Dengesiz durumda iken trafonun OG tarafında fazlardan bir tanesinden akan akım sıfır diğer iki fazdan akım ise 5 A dolaylarındadır(primer tarafında akım dengeye geldiğinde sekonder tarafta da akımlar dengeye gelmektedir ve her fazdan yaklaşık 3 A gibi bir akım akmaktadır) ve trafo çıkış gerilimi iki faz birbirine eşit diğeri onlardan bir kaç kV daha fazladır.Biz paralele girmediğimiz zaman Tedaşın hattı gayet dengeli gerilime sahip ve bir sorun yok.
Arızayı bulmak için yaptığımız çalışmlara gelince Tedaşın bağlantı noktasına kadar hattın izalosyonu ölçüldü değerler gayet iyiydi.Trafonun izalosyon testi yapıldı orda da sorun görülmedi.Açıkçası o kadar insan sorun nedir bir türlü bulamadık.Bakalım siz ne diyeceksiniz bu duruma? İlginize şimdiden teşekkürler...

Generatorun stator ve rotorlarına double testı yaptınızmı.Ve generator bosta ıken uyartım verıldıgınde uretılen fazlar arası voltaj nasıl.Generatorun yıldız noktasında herhangıbır olcum yapıyormusuznuz.Fazlar arası akım dengesızlıgınde koruma overflux yada baska bır korumadan acarbılır sızde boyle bır koruma varmı.Yıldız noktasında bır akım trafosuna sahıpsenız ne kadar akım gecıyor o noktadan.

Iyı Calısmalar

Generatör boşta çalışırken çıkış gerilimi dengeli.Double testi yaptırmadık.Bakalım bugün Teiaş'ın röle ekibi gerekli testleri yapacak,sonuçtan sizleri haberdar ederim...

Generatör de akım dengesizliğine karşı herhangi bir koruma mevcut değil.Dengesiz yükte nötr noktasından direkt yaptığımız ölçümlerde 8-10 A gibi bir değer gördük.Aklıma takılan bir soru da şu: Bizim tesiste ne trafo da ne de generatörde işletme topraklaması yok.Bunun bi sakıncası olur mu? ayrıca ilginç bir nokta daha belirteyim Trafo boşta iken(yani sadece iç ihtiyacı beslerken,yük oldukça düşük belki 1 kw) OG taarfından yaptığımız ölçümlerde sürekli olarak dengesiz bir akım çekmekte ve bu akım değerleri 6 A bulmakta.Bu akım değerleri niçin bu kadar fazla ve dengesiz?Anladığım kadarıyla sorun sanki trafoda...

Isletme topraklaması mutlaka yapılmalıdır.Ayrıca notr noktası trafonunmu yoksa generatorunmu.Cunkı Generatordekı fazlar arasındakı dengesız akım notr noktasından gececektır.Ama generatorun double testlerı yapılsa ıyı olur kanısındayım.Trafonun double testlerı yapılmıs ıse sorun tarafoda degıl sankı.Ama yuktede sorun olabılır.O fazdan fazla yuk cekıyor ıse bu problemde olabılır.Bırde su var koruma rolelerınızde toprak asırı akım veya toprak kısa devre koruması yokmu.
Boyle problemlerde toprak asırı akım koruması calısır dıye bılıyorum :)
Kolay gelsın ınsallah arızayı bulursunuz bızıde bılgılendırısınız

açıkça belirteyim generatörtde nötr topraklaması koruma topraklamasıyla birleştirilmiştir
onun için generatörün nötr topraklaması var

1-hatta ilave bilinmeyen güçlü bir yük bağlı olabilirmi?

2-devrede ani gerilim yükselme veya düşme oldumu?

eğer cevap evet ise;

** generatörün sargılarının üzerindeki yalıtkan vernik arıza görmüş olabilir buda şu demektir

örnek olarak gerilimin geçtiği spir sayısı 300 diyelim, eğer sargıların verniği bir arıza yaptıysa bu 300 spirden değilde atıyorum 250. spirden geçiyor
bu 250 spirden geçmesi dengesiz bir gerilim oluşturur 2. önemli olanı da zaten 512 kva lık bir generatör 630 kva lık bir trafoyu beslemesi normal çıkış gücünün % 25 fazlasıyla çalışmış demektir buda ayrı bir arıza sebebidir , diğer bir konu ise boşta ölçülen akımın aynı olması demek hiç yük yok iken ölçüm demektir ki: zaten trafo da herhangi bir ısı geçişi olmadığı için normal çıkıyor .eğer yük altında bu kaçak oluyorsa sargılar zarar görmüş yüke bağlı olarak artan ısı verniklerin özelliğini bozacak ve dengesiz voltaj ölçümünü verecektir.

saygılar

Cevaplarıınızı okudum, ilginiz için teşekkürler...
Sırasıyla cevap vermeye çalışayım sorularınıza...Tabi öncelikle şunu söyleyeyim,röle ekibi tarafından generatöre double ve izolasyon testleri (başka testler de yapılmış sanırım detaylı bilgi alamadım) yapılmış, trafoya izolasyon ve 1. kademe de double testi(trafo ikinci kademe de çalışıyor,cihaz yetersiz gelmiş yarın ikinci kademe de test edecekler) yapıldı orda da bir sorun görememişler.kesici ve ölçü trafolarında da bir sorun yokmuş... Yarın daha kapsamlı bakacaklarmış,o zaman detayları paylaşırım sizlerle...Şimdi sorularınıza döneyimm...

Bahsettiğim generatör bir su türbini ile tahrik ediliyor ve ürettiği güç ortalama aktif güç olarak 150-250 kW arasında değişmekte ve genelde 180 kW dolaylarında.Ve üretilen güç 31,5 kV seviyesinden Tedaş'ın hattına aktarılıyor ve bu hatta Trafo merkezinden köyleri besleyen bir fider.Olaya Tedaş tarafından baktığımızda onlarda bir sorun yok.Biz sisteme dahil olduğumuzda bizim generatör ve trafodan dengesiz yük çekilmekte trafonun yüksek gerilim tarafında gerilimlerde dengesizlik görmekteyiz.Hatta bizim bağlandığımız nokta da 3 faz aşırı akım rölesi ve toprak aşırı akım rölesi mevcut.Madem hattan dengesiz akım çekiliyor bu röle niye çalışmadı derseniz onu ben de bilmiyorum:))
Hatta ilave yük bağlı mı onu bilmiyorum sonuçta uzun bir hat ama biz sisteme dahilken yukarda da bahsettiğim gibi bir sorun olmuyor,eğer öyle bişey olmuş olsa bu her zaman olurdu.Ve gerilimde öyle bariz gerlim dalgalanmaları yok ama dengesizlik sözkonusu...
Şunu söyleyeyim Trafonun yıldız noktası ile Generatörün yıldız noktası panoda nötr barasından irtibatlı ama toprakla bağlantı yok,yaptığımız ölçümlerde nötr ile toprak arası izole görüldü.İlk mesajımda yazdığım bir mevzu vardı 150 kW güçte iken ve dengesizlik varken çıkış gücünü arttırdığımızda ya da ikazını ayarlayarak cosQ'yi küçültüğümüzde çıkış akımları dengeye gelmekte.Bunun sebebi ne olabilir? Bir fikri olan var mı?

Bir düzelteme:))
Hatta ilave yük bağlı mı onu bilmiyorum sonuçta uzun bir hat ama biz sisteme dahil değilken yukarıda bahsettiğim gibi bir sorun olmuyor,eğer hatta ilave dengesiz yük bağlanmış olsaydı bu her zaman (biz sisteme dahil değilken de olacaktı) olacaktı...

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri