Fazlar arası Akım ve Gerilim Dengesizliği Arızası

Evet sonunda arıza giderildi...
Test ekibinin yaptığı bütün testler normal çıktı ve buna rağmen hala daha dengesizlik sozkonusu idi.
Artık sorunun Tedaşın hattından kaynaklığı düşüncesi daha da ağır basmaya başladı..Daha önce gündüz gözüyle yaptığımız hat boyu incelemelerde bir sorun görmemiştik.Bir de gece hattın gezilmesi gerektiğine karar verdik ve bizim tedaş 'a bağlandığımız noktanın epey uzağında ayırıcının birinde ark olduğu görüldü.Ayırıcının biri kontağını tam kapatmadığı için orda küçük bir ark söz konusu idi, ayırıcı bir kaç sefer açılıp kapatıldığında sorun ortadan kalktı, ve bizim generatör çıkışı da normale döndü.
Sanırım bu ayırcıyı manevra yapıldıktan sonra iyi kapatmamışlar ve bu durumda bizi günlerce uğraştıran bir arızaya neden oldu... Hala daha anlayamadığım noktalar var, bunları sizlerle tartışmak isterim ama şuan vaktim sınırlı daha sonra yazarım.Hepinize iyi çalışmalar...

Cok guzel ısde elektrıgın ısı bu.Bakarsın bakarsın bız o kadar zor seylere bakalım dıyorsun ama basıt ama ınce nokta ama guzel hayırlı olsun kardes

arkadaşlar merhaba..staj yapıyorum ben..işletmede analizör denen Şebeke ölçümleri yapan bir cihaz var..bir yere analizörü kurup verileri alıyoruz..hersey normal ama sadece geceleri akım harmonikleri artış gösteriyor.(vardiyalı çalışma da bulunmaktadır)sebebi ne olabilir sizce?internette 2 gundur bakıyorum bulamadım.fıkrınızı paylasırsanız cok sevınecegım..iyi gunler

MÜDÜR HANGİ İLDESİNİZ BİZ TRABZONDAYIZ YENİ Akyazı tm ye bağlandık AYNI PROBLEMLERİ YAŞIYORUZ

Cevaplarıınızı okudum, ilginiz için teşekkürler...
Sırasıyla cevap vermeye çalışayım sorularınıza...Tabi öncelikle şunu söyleyeyim,röle ekibi tarafından generatöre double ve izolasyon testleri (başka testler de yapılmış sanırım detaylı bilgi alamadım) yapılmış, trafoya izolasyon ve 1. kademe de double testi(trafo ikinci kademe de çalışıyor,cihaz yetersiz gelmiş yarın ikinci kademe de test edecekler) yapıldı orda da bir sorun görememişler.kesici ve ölçü trafolarında da bir sorun yokmuş... Yarın daha kapsamlı bakacaklarmış,o zaman detayları paylaşırım sizlerle...Şimdi sorularınıza döneyimm...

Bahsettiğim generatör bir su türbini ile tahrik ediliyor ve ürettiği güç ortalama aktif güç olarak 150-250 kW arasında değişmekte ve genelde 180 kW dolaylarında.Ve üretilen güç 31,5 kV seviyesinden Tedaş'ın hattına aktarılıyor ve bu hatta Trafo merkezinden köyleri besleyen bir fider.Olaya Tedaş tarafından baktığımızda onlarda bir sorun yok.Biz sisteme dahil olduğumuzda bizim generatör ve trafodan dengesiz yük çekilmekte trafonun yüksek gerilim tarafında gerilimlerde dengesizlik görmekteyiz.Hatta bizim bağlandığımız nokta da 3 faz aşırı akım rölesi ve toprak aşırı akım rölesi mevcut.Madem hattan dengesiz akım çekiliyor bu röle niye çalışmadı derseniz onu ben de bilmiyorum:))
Hatta ilave yük bağlı mı onu bilmiyorum sonuçta uzun bir hat ama biz sisteme dahilken yukarda da bahsettiğim gibi bir sorun olmuyor,eğer öyle bişey olmuş olsa bu her zaman olurdu.Ve gerilimde öyle bariz gerlim dalgalanmaları yok ama dengesizlik sözkonusu...
Şunu söyleyeyim Trafonun yıldız noktası ile Generatörün yıldız noktası panoda nötr barasından irtibatlı ama toprakla bağlantı yok,yaptığımız ölçümlerde nötr ile toprak arası izole görüldü.İlk mesajımda yazdığım bir mevzu vardı 150 kW güçte iken ve dengesizlik varken çıkış gücünü arttırdığımızda ya da ikazını ayarlayarak cosQ'yi küçültüğümüzde çıkış akımları dengeye gelmekte.Bunun sebebi ne olabilir? Bir fikri olan var mı?
Tedaş hattını TRANSPOZİSYON yaptırılması çözüm olabilir düşüncesindeyim.Çünkü cos fi ayarı yapınca düzeliyor diyorsunuz.

MÜDÜR HANGİ İLDESİNİZ BİZ TRABZONDAYIZ YENİ Akyazı tm ye bağlandık AYNI PROBLEMLERİ YAŞIYORUZ
Tedaş hatlarında Transpozisyon işlemi gerekebilir.Artık 34.5 kv hatlarda da her 2 km de bir transpozisyon işlemi yapılması gerekiyormış

Forum istatistikleri

Konular
128,130
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri