Fazla gelen fatura

A.Erdem

Üye
Bizim eve elektrik faturası her zaman diğer katlara göre fazla geliyor. Ev 3 katlı ve bizim üst katta oturanların evinde 3 tane klima var. Biz soba kullanıyoruz. Bir odada da elektrikli ısıtıcı çalışıyor. Bizim faturamız bu ay 352 lira gelirken onların 210 lira geldi. Faturayı incelediğimde kurulu gücün 5000, sözleşme gücünün 3000 olduğunu gördüm. 210 lira gelen kişinin ise kurulu gücü 9380, sözleşme gücü 5350. Bu durum bizim faturamızın fazla gelmesinde etken midir? Yardımcı olursanız sevinirim çünkü bu durum can sıkıcı olmaya başladı.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Serbest tüketici misiniz? Herhangi bir tedarikçi ile anlaşmanız var mı?
Cevabınız hayırsa aşağıdaki adrese fatura bilgilerini girerek gelen faturanın doğru olup olmadığının teyidini yapabilirsiniz.
http://lisans.epdk.gov.tr/epvys-web/faces/pages/online/tarifeFatura/tarifeFatura.xhtml
Kurulu güçle alakalı bir durum olabilmesi için OG abonesi olmanız lazım. Yani kendinize ait trafonuzun olması gerek. AG abonesiyseniz kurulu güçle işiniz yok.
Elektrikli ısıtıcı kullandığınızı belirmişsiniz gelen faturanın yüksek olması normal. Isıtıcı klimadan çok tüketir.

Serbest tüketici misiniz? Herhangi bir tedarikçi ile anlaşmanız var mı?
Cevabınız hayırsa aşağıdaki adrese fatura bilgilerini girerek gelen faturanın doğru olup olmadığının teyidini yapabilirsiniz.
http://lisans.epdk.gov.tr/epvys-web/faces/pages/online/tarifeFatura/tarifeFatura.xhtml
Kurulu güçle alakalı bir durum olabilmesi için OG abonesi olmanız lazım. Yani kendinize ait trafonuzun olması gerek. AG abonesiyseniz kurulu güçle işiniz yok.
Elektrikli ısıtıcı kullandığınızı belirmişsiniz gelen faturanın yüksek olması normal. Isıtıcı klimadan çok tüketir.
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

benim arkadaşım aldıgı evde çok fazla elektrik faturası gelince tesisatı incelemiştim . çıkan sonuç elektrik sayaçları kişilere ait ama evlere baglanırken yanlışlık işte birbirlerinin kabloları karışmış. 2 sene klima kullanmadan yüksek fatura ödemişti. böyle bir olaya da şahit olmuştum.
panodan evin şalterini kapat sonra evdeki bütün cihazları aç bir gariplik varsa ortaya çıkar .yoksa dogalgaz yada klima baglat

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri