Faz Yükü ve fazla Fatura

newstar

Üye
Merhaba,
işyerinde trefaze çok tarifeli bir sayacımız var sorun fazla elektrik parası gelmesi 1000 YTL civarı her ay

geçen gün bir elektirkci arkadaş fazlara yük eşit dagıtılmadıysa fazla fatura gelir dedi, sizce bunun aslı varmı 3 fazlı sayaçlar her fazın çektiği akımı ayrı ayrımı dikkate alır yoksa o an en yüksek akım çeken fazımı dikkate alır.

bu konuda bilgili arkadaşların yorumlarına acil ihtiyacım var saygılar.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
fazların dengeli olması tabiki faydalıdır yanlız kullandıgın elektrik kilowatını etkilemez .egerki ödediginiz elektrik faturasının fazla geldigine inanıyorsanız başka sorunlar vardır. tesisatı kontrol etmenizi tafsiye ederim tesisatın bazı yerlerinde nötür ile toprak karışmış olabilir

ayrıca sistemde kompansazyonunuz varmı. konpansazyondan cezada yemiş olabilirsiniz

adalimusti ' Alıntı:
fazların dengeli olması tabiki faydalıdır yanlız kullandıgın elektrik kilowatını etkilemez .egerki ödediginiz elektrik faturasının fazla geldigine inanıyorsanız başka sorunlar vardır. tesisatı kontrol etmenizi tafsiye ederim tesisatın bazı yerlerinde nötür ile toprak karışmış olabilir

işyerinin panosunda 30MA kaçk akım rölesi takılı çalısır vaziyette hemde bina girişinde 300MA takılı notr ve toprak biyerde temas etse zaten sigorta atıyor o halde böyle bir karışmadan olma ihtimali varmı

ayrıca kompazazyon yok işyerinde faturada ayriyetten herhangi bir ceza felanda gözükmüyor işyerine gelen fatura tutarını kullanılan kilowatt a bölünce evdeki ile aynı birim fiyat çıkıyor

işyerinize her ay 1000 ytl fatura geliyorsa bu aşağı yukarı 5000 kvh lık bir sarfiyat demektir.5000 kvh lik sarfiyatı 30 a bölersek günlük 166 kvh yapar.bu türlü bir gücü harcayabilen bi işyerinde kurulu güç epeyce yüksek olmalı.sizse kompanzasyonum yok diyorsunuz. kurulu gücü 9 kw üstü olan ve 3 faz kullanan abonelerin kombi sayaç takma mecburiyeti getirildi.sizin sayacınız anladığım kadarıyla sadece aktif sayaç .
bana sorarsanız faturayı bir daha değerlendirin cezalı kullanıyor olma ihtimali fazla.öyleyse zxaten gereğini yaparsınız.
sorunuza gelince dijital sayaçlar mekanik sayaçlara benzemeyen birleşik üretilmiş ve sayısal ortamda işlem yapan cihazlardır.kaldıki mekanik sayaçlarda bile her fazdan geçen akım diski ortak etkilediğinden hata payı azdır.

ilginize teşekkür ediyorum arkadaşlar sanırım sonuca yaklaşıyorum yavaş yavaş,

yaklaşık 3yıldır bu işi yapıyoruz ve aylık tüketimimiz 3000Kwh tin altına pek düşmüyordu ve bu şekilde kaç yıldır elektirk faturamızda fazla tüketimden dolayı bir ceza uygulanmadı ,
ancak son günlerde ihtiyaçtan 8kw reziztansı olan bir buhar kazanı ve 2 adet paskara (elektrikli ütü masası icinde 3fazlı fan motoru birde 2kw lık rezistans var) aldık bu yüzden aylık tüketim 5000kwh oldu yine faturada yine bir ceza gözükmüyor

bize birkaç elektrikçi kompazyon takilirsa %20lere varan tasarruf saglanır dedi bizde taktırmak istedik ama maliyetlere şuan bütcemiz elvermediği için bu şekilde devam ediyoruz
aylık 5000kvh te yakın kullanmaya devam edersek bi mahsuru olurmu sizce

belki cevap verirken işinize yarar diye düşündüm faturada sözleşme gücü 5küsür kw gözüküyordu suan iş yerinde fatura

Sn.newstar,ilk yazınızda belittiğiniz.Fazları dengeleyince faturanızın düşeceğini söyleyen kim se halt etmiş.Demek ki işin erbabı değil bundan böyle onun biletini kesiniz.
Son yazınızdaki meseleye gelince,Tedaş taki kaydınız 5 KW bu sizin için çok iyi bir durum.Bu sayede reaktif tarifeye bile tabi değilsiniz.Sizin miladınız güç tesbitinizin yapıldığı gündür.O günden sonra reaktif tarifeye de muhatap olacaksınız.KOmpanzasyon da yaptırmanız gerekecek.Kompanzasyon yapmazsanız bu faturanıza 0.50 zam anlamına gelir.Bu günleri mumla arayacaksınız.
Şimdi sizin gücünüz kayıtlardakinden çok daha fazla olduğu halde,kayıtlarda gücü doğru yada 9 Kw dan büyük gözüken meslektaşınızdan daha az elektrik faturası ödüyorsunuz.Tedaş personel yetersizliği,siyasi baskılar ve vurdum duymazlık nedeni ile güç tesbiti yapamıyor.Bu da haksız rekabete yol açıyor.Ama bu tesbitler er geç yapılacak.Sizin bir kabahatiniz yok.O zamana dek keyfini sürün.

Bir de şöyle bir olay var:
İşletmenin birinde adamın sadece bir kompresörü var bir de hidrolik motoru. Toplam 10 beygir bile değil. Yıllardır %90 indüktif ceza öderlermiş (aylık5-10YLT olunca anlayamıyorlar.). Geçen ay tesadüfen gördüm faturayı.
Tedaş'tan da sayaç değiştirmek gerekirmi diye kontrole çıkmışlar. Görevli genç bakmış motorlara "Gerek yok abi" demiş ama faturaya bakıp ta "Sen ceza ödüyorsun." dememiş salak. Durumu anlattım. Faturayı al tedaşa git düzelttir şunu dedim. Aklına yattı. Öğleden sonra gideyim dedi.
Tahminim olay şöyle oldu:
İş yeri ilk açılırken çizilen projede bol bol 3 fazlı priz, motor, koydular. Kurulu gücü artırdılar. Yada adam eski dükkanı devralıp yeni iş kurdu, Tedaştaki proje eski kaldı.

tknsyn ' Alıntı:
Sn.newstar,ilk yazınızda belittiğiniz.Fazları dengeleyince faturanızın düşeceğini söyleyen kim se halt etmiş.Demek ki işin erbabı değil bundan böyle onun biletini kesiniz.
Son yazınızdaki meseleye gelince,Tedaş taki kaydınız 5 KW bu sizin için çok iyi bir durum.Bu sayede reaktif tarifeye bile tabi değilsiniz.Sizin miladınız güç tesbitinizin yapıldığı gündür.O günden sonra reaktif tarifeye de muhatap olacaksınız.KOmpanzasyon da yaptırmanız gerekecek.Kompanzasyon yapmazsanız bu faturanıza 0.50 zam anlamına gelir.Bu günleri mumla arayacaksınız.
Şimdi sizin gücünüz kayıtlardakinden çok daha fazla olduğu halde,kayıtlarda gücü doğru yada 9 Kw dan büyük gözüken meslektaşınızdan daha az elektrik faturası ödüyorsunuz.Tedaş personel yetersizliği,siyasi baskılar ve vurdum duymazlık nedeni ile güç tesbiti yapamıyor.Bu da haksız rekabete yol açıyor.Ama bu tesbitler er geç yapılacak.Sizin bir kabahatiniz yok.O zamana dek keyfini sürün.

Durum çok ilginç bir hal aldı söyledikerine bakılırsa biz fazla fatura geliyor diye yakınırken sen gücü 9kw dan büyük gözükenlerden daha ucuz elektrik faturası ödediğimizi belirtiyorsun

kafam iyice karıştı şimdi biz Kompanzasyon yaptırsak ve güç arttırımına gitsek şuan gelen faturadan daha az elektrik faturası gelecegini 1degil 10larca elektrikci arkadaş söyledi,
peki nasıl oluyorda biz gücü 9kw dan büyük gözükenlerden daha az ödüyoruz yoksa gücü 9kw dan fazla dediklerinizdedemi kompanzasyon yok

sanırım bu elektrik sorunu başımıza bela olacak

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri