Faz ve Nötr olayı nedir

ama ac akımın işleyişi fazın ne olduğu nötrün tam olarak ne olduğu ile ilgili bilgi bulamadım.
İyide o zaman bizim prizlerdeki nötrde hiç elektrik yok hem fazda hem nötrde elektrik olması gerekmez miydi? ac akımda artı ve eksi sürekli yer değiştirerek çalışıyorsa neden nötr ve toprakta hiç elektrik yok sadece faz da var?
Konu iyicene dallandı budaklandı ve kaçak akım rölesine kadar geldi :mad:
FAZ NEDİR?
NÖTR NEDİR?
Önce bu soruları yanıtlamalıyız. Tabii ki bunların ne anlama geldiğini anlamadan yanıtlamak pek te olası değildir.
Konu sahibi arkadaşın anlayabilmesi için önce NÖTR hattının ne olduğunu anlatmaya çalıştım. Görülüyor ki kimseler anlayamamış.
Şimdi nötr hattı olmaksızın bir KAR çalıştırayım.
KAÇIK.png

Bu resimde hangi hattın faz hangisinin nötr olduğunu söyleyebilirmisiniz?
Gövdeye kaçak yapmış bir cihaz var iken KAR bu şekle göre çalışır mı?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
iki şekli de dolaylı temas ve doğrudan temas simülasyonu yaparak irdeleyebilirsiniz.

şekil 2.jpg
şekil 3.jpg

Konu iyicene dallandı budaklandı ve kaçak akım rölesine kadar geldi :mad:
FAZ NEDİR?
NÖTR NEDİR?
Önce bu soruları yanıtlamalıyız. Tabii ki bunların ne anlama geldiğini anlamadan yanıtlamak pek te olası değildir.
Konu sahibi arkadaşın anlayabilmesi için önce NÖTR hattının ne olduğunu anlatmaya çalıştım. Görülüyor ki kimseler anlayamamış.
Şimdi nötr hattı olmaksızın bir KAR çalıştırayım.
Ekli dosyayı görüntüle 64560
Bu resimde hangi hattın faz hangisinin nötr olduğunu söyleyebilirmisiniz?
Gövdeye kaçak yapmış bir cihaz var iken KAR bu şekle göre çalışır mı?
Valla ben söyleyemem hangisi faz hangisi nötr :)) ikinci soruda da anahtar zaten açık kalmış kar çalışmaz derdim :))

Valla ben söyleyemem hangisi faz hangisi nötr :)) ikinci soruda da anahtar zaten açık kalmış kar çalışmaz derdim :))
Zaten kimseler söyleyemez. Çünkü DENGELİ sistemlerde 180' faz farkı vardır.
Peki o trafonun çıkışlarından sadece bir tanesini topraklarsak ne olur?
QUIET GR.png

Resimde iki adet toprak hattı bulunur.
Bir tanesi İŞLETME TOPRAKLAMASI, diğeri ise KORUMA topraklamasıdır.
Transformatörün çıkışının bir tanesi topraklanırsa o hat NÖTR olacaktır.
Nötr demek toprağa göre potansiyel farkı olmayan ya da çok az fark olan hat demektir.
KAR'ın çalışması için kaçak akımın mutlaka kaynak tarafına dönmesi gerekmektedir. Benim resimde KAR zaten çalışmaz.
Ama yabancı kaynaklı resimde hatta KAR bağlı olsaydı doğrudan çalışacaktı.

Zaten kimseler söyleyemez. Çünkü DENGELİ sistemlerde 180' faz farkı vardır.
Peki o trafonun çıkışlarından sadece bir tanesini topraklarsak ne olur?
Ekli dosyayı görüntüle 64675
Resimde iki adet toprak hattı bulunur.
Bir tanesi İŞLETME TOPRAKLAMASI, diğeri ise KORUMA topraklamasıdır.
Transformatörün çıkışının bir tanesi topraklanırsa o hat NÖTR olacaktır.
Nötr demek toprağa göre potansiyel farkı olmayan ya da çok az fark olan hat demektir.
KAR'ın çalışması için kaçak akımın mutlaka kaynak tarafına dönmesi gerekmektedir. Benim resimde KAR zaten çalışmaz.
Ama yabancı kaynaklı resimde hatta KAR bağlı olsaydı doğrudan çalışacaktı.
120 derece olmasın yamyam ustam [emoji3]

PATA KÜTE HÖRŞŞKK :mad: Kötek efekti :D
3 fazlı sistem mi sandın bunu adamım.
Bir uçtaki potansiyel en tepedeyken diğer uçtaki potansiyel en altta olur.
Yani 180' dir.
Ustalarimizin fırçasının da tadına doyulmuyor. Ne de olsa eğitimde köteğin eğitimin asli bir unsuru olduğu zamanları gördük hamdolsun [emoji3]

Yer degistirme fazda sinus dalgasinin yer degistirmesidir yani faz notr yer degistirmiyor
Asagidaki resimdeki gibi alternatorun hareketidir aslinda analog saat gibi dusunebilirsiniz
resim surekliligi gosteriyor

Notr yildiz baglantinin ortak noktasidir

Ekli dosyalar

• images (2).jpeg
    images (2).jpeg
    14.3 KB · Görüntüleme: 9
Yahu arkadaşlar nötrün belirlenmesi için illa 3 fazlı sistem mi olması lazımdır :mad:
Bırakın artık 3 faz olayın tek fazlı sistemlerde nötr hattını icad ediniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri