Faz toprak arası ve toprak nötr arası kaç olmalıdır topraklama olup olmadığı nasıl hesaplanır

Toprak ölçümü yaptığımda ac konuma alıp 700 v konumuna getirdim ardından faz nötr arasını 230 volt buldum sonra faz toprak arasını 147 volt buldum nötr toprak arasını 0.76 buldum şuan topraklamam ne alaemde varmı yokmu yeterlimi ustalarından ricam bu değerler bakarak birşeyler yazabilirlermi

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Toprak ölçümü yaptığımda ac konuma alıp 700 v konumuna getirdim ardından faz nötr arasını 230 volt buldum sonra faz toprak arasını 147 volt buldum nötr toprak arasını 0.76 buldum şuan topraklamam ne alaemde varmı yokmu yeterlimi ustalarından ricam bu değerler bakarak birşeyler yazabilirlermi
çok usta değilim AC de. faz/ nötr bende 237 sende 230 güzelll
faz / toprak ben de 217 sende 147 güzel mi bilemedim
nötr /toprak ben de 30 sende 0,76 ??? eğer değer bu ise güzel ama 76 volt ise güzel değil
bu arada bende kaçak akım dahil hepsi var ve topraklamam üst seviye değil ama kötü de değil. akkor lambam yanmıyor.

Faz-nötr arası 220Vac görürüz ve faz toprak arasında da bu değeri okuruz. Sorunuza şöyle bir cevapla yaklaşmak isterim;
Topraklama için avometre yerine meger topraklama cihazı kullanınız. Topraklama, meger topraklama cihazı ile ölçülür. Onun haricinde sayaç pano girişinizde 300mA yangın korumanız ve tevzi pano girişinizde 30mA kaçak akım koruma röleniz bulunmalıdır.

Son düzenleme:
Faz-nötr arası 220Vac görürüz ve faz toprak arasında da bu değeri okuruz. Sorunuza şöyle bir cevapla yaklaşmak isterim;
Topraklama için avometre yerine meger topraklama cihazı kullanınız. Topraklama meger topraklama cihazı ile ölçülür. Onun haricinde sayaç pano girişinizde 300mA yangın korumanız ve tevzi pano girişinizde 30mA kaçak akım koruma röleniz bulunmalıdır.
Abicim eski bir yapı düz bir sayaç ve ona bağlı 40 amper w otomat sigorta ve daire içinde de her hangi bir kak veya koruma yok
çok usta değilim AC de. faz/ nötr bende 237 sende 230 güzelll
faz / toprak ben de 217 sende 147 güzel mi bilemedim
nötr /toprak ben de 30 sende 0,76 ??? eğer değer bu ise güzel ama 76 volt ise güzel değil
bu arada bende kaçak akım dahil hepsi var ve topraklamam üst seviye değil ama kötü de değil. akkor lambam yanmıyor.
Teşekkürler ustam Allah razı olsun

Abicim eski bir yapı düz bir sayaç ve ona bağlı 40 amper w otomat sigorta ve daire içinde de her hangi bir kak veya koruma yok

Teşekkürler ustam Allah razı olsun
bak akkor lambam yanmıyor dedim ya, bir açayım. ben hem eski kafalıyım hem de biraz kalın. şimdi 220 volt 100 watt akkor flaman bir ampul. duya tak ama uçları önce yumuşak kablo ile bağla böyle testler içinde tek damar kablo yap uçlarına. güzel izole et çarpılma. priz önümde. kontrol kalemi ile fazı biliyorum. faz / nötr lamba yanar (şık) faz/ toprak yanmaz (şık) toprak / nötr yanmaz (şık) birinci işlem hariç lamba göz kırparsa, kızarırsa durum sakat. bak voltaj ölçmedim ama sağlık kontrolü yaptım. tamam mı güzel insan.

Son düzenleme:
bak akkor lambam yanmıyor dedim ya, bir açayım. ben hem eski kafalıyım hem de biraz kalın. şimdi 220 volt 10 watt akkor flaman bir ampul. duya tak ama uçları önce yumuşak kablo ile bağla böyle testler içinde tek damar kablo yap uçlarına. güzel izole et çarpılma. priz önümde. kontrol kalemi ile fazı biliyorum. faz / nötr lamba yanar (şık) faz/ toprak yanmaz (şık) toprak / nötr yanmaz (şık) birinci işlem hariç lamba göz kırparsa, kızarırsa durum sakat. bak voltaj ölçmedim ama sağlık kontrolü yaptım. tamam mı güzel insan.
Abi bu işlemi kesinlikle deniyeceğim çok teşekkür ederim

Bu şekilde toprak ölçülmez miirim. Meger olacak, kazık olacak, çevrede toprak olacak! Ve en önemlisi ' Napıyor bunlar la' diyen kuru kalabalık olacak.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri