faz nötr

testcimurat

Katılımcı Üye
Trafoların faz-faz gerilimini 380V değilde 220V yapsak. Evlerede faz nötr yerine iki faz dağıtsak herhangi bir sıkıntı olurmu ?

Kolay gelsin...

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Bu durumda meskenler için ayrı ; işyerleri için ayrı transformatör mü üreteceksin ; senin gerilimi fazlar arası 220 ye düşürmen ; fazlar arası 380 voltla çalışan motorun momentinin 3 kat azalması demek ; ayrıca meskenlerde prizlerde her iki hatta da enerji olması ve sıfırlama yüzünden Türk halkının yarısının telef olması demek :)

Son düzenleme:
faz nötr 220 volt ac yerine Faz faz arası 220 volt ac kulanılır hiç bir sakıncası yoktur.
nötr haatı kulanımı sakıncalı yerlerde faz faz arası 220.volt ac kulanılmaktadır.
ancak ulusal Şebeke geriliminde faz faz arası 380.ac volt olduğundan ayrıca çıkış voltu faz faz arası 220.volt olan trafo kulanman gerekir.

220 volt transformatörün nötr noktası kullanılarak elde edilir ; faz faz arası 220 volt çıkış veren trafoyu nerde gördüyseniz hemen fotoğraflayıp kayda alın ; tarihi bir ana tanıklık etmişsiniz :) İzolasyon transformatörleri ile karıştırıyorsunuz mevzuyu bence .
İzolasyon trafoları, hem giriş ile çıkış arasında güvenlik yalıtımı sağlar. Sekonder sargı şebekeden tamamen izole edildiğinden kullanıcı ve cihaz şebekenin sağlayacağı yüksek akımdan trafonun gücü oranında korunmuş olurlar. Sekonder sargıda oluşabilecek kısa devre veya yüksek akım ihtiyacında, sekonder geriliminde düşme olacak ve elektrik etkisine maruz kalan şahıs sistemden ayrılabilecektir.

Son düzenleme:
Aslında ben sorumu sanırım tam olarak soramadım. Rakamlar telaffuz ederek durumun yanlış anlaşılmasına sebep oldum. Sonuç olarak istediğimiz gerilimde çalışacak trafolar ve cihazlar üretebiliriz. Benim sorumşu. Faz faz gerilimi kullanarak 4 değil sadece 3 kablo kullanabiliriz. Tek fazın dengesiz yüklenmesini önleyebiliriz. (en kötü ihtimalle yük iki faza dağılır) Nötür koptu aletler yandı durumundan kurtuluruz. Bütün bunlara rağmen faz-nötr gerilimini kullanıyoruz.

Benim merak ettiğim faz-faz kullanmanın benim bilemediğim bir takım olumsuzluklarımı var ? Lütfen faz-faz gerilimi şu kadar volt faz-nötr gerilimi şu kadar volt bu gerilim fena çarpar şu cihazları bu gerilimle çalıştramayız şeklinde cevaplar vermeyin.

Bu durum teknik bir zorunluluğun sonucumudur. Yoksa ilk başta birisi öyle kullandı o yüzden hala öylemi devam ediyor.

Kolay gelsin...

Nötr hattı izole sistemler hakkında bilgi araştırırsanız yeterince bilgi bulacağınızı sanıyorum ; netde bu konuda yeterince döküman var ; böyle sistemlerin uygulandığı alanlar var ; sizin sorunuz üzerine bende baya bir araştırıp bilgilerimi tazeledim .
http://www.emo.org.tr/ekler/03e7e933b16933c_ek.pdf

220 volt transformatörün nötr noktası kullanılarak elde edilir ; faz faz arası 220 volt çıkış veren trafoyu nerde gördüyseniz hemen fotoğraflayıp kayda alın ; tarihi bir ana tanıklık etmişsiniz :) İzolasyon transformatörleri ile karıştırıyorsunuz mevzuyu bence .
İzolasyon trafoları, hem giriş ile çıkış arasında güvenlik yalıtımı sağlar. Sekonder sargı şebekeden tamamen izole edildiğinden kullanıcı ve cihaz şebekenin sağlayacağı yüksek akımdan trafonun gücü oranında korunmuş olurlar. Sekonder sargıda oluşabilecek kısa devre veya yüksek akım ihtiyacında, sekonder geriliminde düşme olacak ve elektrik etkisine maruz kalan şahıs sistemden ayrılabilecektir.

sayın ÖKSÜZÇOCUK. diyosunuzki faz faz arası 220 volt çıkış trafo resmi isteyorsun resmi yok amma nerede kulandığımı açıklayım birde izalosyon trafo ile karıştırıyor diyorsun musadenle bunuda açıklayım.
İzalosyon trafo nedir sekonder sagısının iki fazlılarda bir ucunun üç fazlı yıldız bağlı sistemde yıldız noktası toraklamaya bağlanmaz ise bu trafolarda nötr olmaz bu nedenle İZALASYON TRAFO denir
piyasada 380/220.volt iki fazlı veya 3 fazlı değik güçde trafolar mevcut.
Nötr hatı kulanılması sakıncalı projelerde kulanılır.
3faz 50 hz 380 / 220 volt 16 KVA trafo isdemirde BK-1000.kule vinç prejesi gereği yardımcı devrelede (kumanda ve aydınlatma)
kulandım. 1972 yılından beride çalışmaktadır.
eskiden istanbulun bir bolümünde şebeke faz nötr 110. volt iken faz faz arası 220 volt idi motorlarda 3 faz 220 volt üçgen bağlanırdı.

sayın ÖKSÜZÇOCUK. diyosunuzki faz faz arası 220 volt çıkış trafo resmi isteyorsun resmi yok amma nerede kulandığımı açıklayım birde izalosyon trafo ile karıştırıyor diyorsun musadenle bunuda açıklayım.
İzalosyon trafo nedir sekonder sagısının iki fazlılarda bir ucunun üç fazlı yıldız bağlı sistemde yıldız noktası toraklamaya bağlanmaz ise bu trafolarda nötr olmaz bu nedenle İZALASYON TRAFO denir
3faz 50 hz 380 / 220 volt 16 KVA trafo isdemirde BK-1000.kule vinç prejesi gereği yardımcı devrelede (kumanda ve aydınlatma)
eskiden istanbulun bir bolümünde şebeke faz nötr 110. volt iken faz faz arası 220 volt idi motorlarda 3 faz 220 volt üçgen bağlanırdı.

ilaveten bazı kuru yük ve tanker gemilerinde de 110V olarak bir şebeke besleme görülür.

Ben primer tarafı orta gerilim ; çıkışı 220 volt trafoyu kasdetmiştim ; yoksa 220 volt çıkışlı giriş tarafı alçak gerilim olan bir sürü trafo olduğunu bende biliyorum ; bu mevzuda birbirimizle anlaşabildiğimizi ve aynı dili kullandığımızı sanmıyorum ; genede fikir jimnastiği için teşekkürler....

peki arkadaşlar size bir soru: gemilerde nötr yoktur; her yer saç ve elektrik iletimi her yerden sağlanır.Peki gemilerde kullanılan motorları,enstürmanları nasıl çalıştırırız?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri