Faz-nötr faz-toprak nötr-toprak arasındaki fark

Faz-nötr: 219 V
faz-toprak: 210 V
nötr-toprak: 12 V

Burada zayıf olan nötrmü toprakmı bina 10 yıllık alt bodrumda dağıtım panosu var baya düzenli bina içleri sigortalar nötr toprak hep bara ile dağıtılmış ama dairelerde kablo kesiti 1.5 mm fikirleriniz nedir acaba ustalarım.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Avometre yada multimetre ile ölçülen bu değerler topraklama direnciyle ilgili kesin bilgiler vermezler. Fazlardaki farklı yüklenmeler neticesi Nötr noktası kayar yani dengesizlikten dolayı nötr noktasından topraklama sistem direnci üzerinden bir akım akışına neden olur. Yani Ölçülen Nötr-toprak gerilimi içinde iki farklı değer vardır birisi dengesizlik akımı (Bu değer faz akım,gerilim ve cosq değerine göre değişir) diğeri topraklama direnci. Dolayısıyla ölçülen 12v'un ne kadarı dengesizlikten ne kadarı toprak direncinden anlayamazsınız.
Ölçülen değerlerden anlaşılan bir dengesiz yüklenme olduğu, nötr iletken kesiti yetersizliği olduğu anlaşılmakta ama topraklama direnci hakkında birşey söylemek mümkün değil ama çalışan bir topraklamanız var.
Daire içi kablolama Aydınlatma sortisi hariç her yerde 2,5mm² dir. Aydınlatma sortisinde 1,5mm² dir. Daire içi kablolarınızı kesit düşükse yenileyiniz. Topraklamanın durumu hakkında bilgi almanız için megerle ölçüm yapmanız gerekiyor.

Avometre yada multimetre ile ölçülen bu değerler topraklama direnciyle ilgili kesin bilgiler vermezler. Fazlardaki farklı yüklenmeler neticesi Nötr noktası kayar yani dengesizlikten dolayı nötr noktasından topraklama sistem direnci üzerinden bir akım akışına neden olur. Yani Ölçülen Nötr-toprak gerilimi içinde iki farklı değer vardır birisi dengesizlik akımı (Bu değer faz akım,gerilim ve cosq değerine göre değişir) diğeri topraklama direnci. Dolayısıyla ölçülen 12v'un ne kadarı dengesizlikten ne kadarı toprak direncinden anlayamazsınız.
Ölçülen değerlerden anlaşılan bir dengesiz yüklenme olduğu, nötr iletken kesiti yetersizliği olduğu anlaşılmakta ama topraklama direnci hakkında birşey söylemek mümkün değil ama çalışan bir topraklamanız var.
Daire içi kablolama Aydınlatma sortisi hariç her yerde 2,5mm² dir. Aydınlatma sortisinde 1,5mm² dir. Daire içi kablolarınızı kesit düşükse yenileyiniz. Topraklamanın durumu hakkında bilgi almanız için megerle ölçüm yapmanız gerekiyor.
Ustam lt bodrumdaki panonun arkasida topraklama seridi cikiyor ve hem pano hemde bina icerisine giden toprajlama bu temelden cikan seritten dagiliyor. Ama daire icinde kablolar faz tek 40 amperlik panodan tek kablo halinde mutfak harici tum odalara dagiliyor daha sigortadan ilk gittigi buati bulamadim. Panoyu ben duzenledim. Kablolar erimisti biraz kacak akim rolesinden 40 amp. Arasi kablo plastigi erimis fazlari bara ile dagitip 6 lik kalblo ile yanan kabloyu degistirdim. Ama dedigim gibi sigortayi kapadigimda salon, banyo, 2 odaya daha elektirik gitmiyor mutfaga sadece eletrik gidiyor sigorta panosu giriste hemen yanda banyo var mantiken bir buat olmasi lazim salon ve odalar banyoya gore uzakta kaliyor. Oradan tekrar banyoya kablogittigini sanmiyorum. Aklima sigorta panosu arkasinda mi bir ek yapilmis sorusu geliyor ilk firsatta pano arkasinada bakacagim. Tek kablo ile kablo kesitide lambalara giden kesitle ayni yetersiz gelebilir o kadar prize. Panoya 6 lik kabli geliyor asagidan panodan olcsem birde kesit yetersizse dairedeki oradan anlayabilirmiyim?

Bodrum katindaki dagitim panosundan dairelere giden kablolar kaclik. Onemli olan bu. Daire icinde linyeler 2.5 aydiatma sortileri 1.5 luk iletken olur.
ayrica 40 A sigorta varsa kablonun en az 6mm2 olmasi gerekir.

Ana giriş barasından ölçer isen ne kadarı giriş nötr iletkeni-tedaş tarafından dolayı oluşan gerilim farkı hakkında bilgi sahibi olabilirsin. Ana baradaki toprak -nötr farkı ile ,yukarıda ölçtüğün toprak-nötr voltajı arasındaki fark ,dairenin giriş nötr/toprak sistemi ile ilgili bilgi verebilir.
Aşağıdan Panodan Topraklama direncini meger ile -Bina topraklamasından gelen galvaniz şeridi baradan ayırarak- ölçebilirsen "biryorum" un belirttiği Topraklamadan dolayı oluşan gerilim farkı hakkında bilgi sahibi olunabilir.

Bodrum katindaki dagitim panosundan dairelere giden kablolar kaclik. Onemli olan bu. Daire icinde linyeler 2.5 aydiatma sortileri 1.5 luk iletken olur.
ayrica 40 A sigorta varsa kablonun en az 6mm2 olmasi gerekir.
n2AlXV.jpg

* 1 numaralı bahsettiğim 40 amp sigorta kapadığımda banyo, salon ve 2 odanın elektriği kesiliyor bir mutfağa eletrik gidiyor.
* 2 numaralı sigorta mutfağa gidiyor.
* 6 numaralı sigortada mutfağa gidiyor
* 5-7 numaralı sigortalar hakkında hiçbir fikrim yok bu arada prizlere giden kablolar 2.5 mm miş yanlış bilgilendirme yapmışım bu sigortalar boruya toprak nötür ve faz seklinde gidiyor yani muhtemel priz için gidiyor ama kapalı iken tüm evde eletrik var.
* kırmızı ile çizdiğim yerleri ben düzenledim fazlar 6 lık kablo ile birleştirilmişti ben bara ile birleştirdim ve elimde olan 6 lık nötür kablosu ile yanan kabloları değiştirdim aşagıdan gelen faz nötüre ek yapıp uzatmışlardı ben iptal edip kaçak akımrolesini uste alıp direk bağladım.
* 40 amp sigortadan çıkan kabloyu çizdim 8 numara ile numaraladım bu duvardaki, boruya giriyor ve nereye gittiğini bilmiyorum 2 buat var onlarıda sağlamlaştırdım yakında buatta yok nerede odalara dağıtmışlar anlamadım. acayip bi pano yapmışlar.
* Aşağıdan gelen faz nötr 6 lık kablo nötr kablosuda kapı önüne 16 lık topraklama çıplak kablo ile spiral boru içerisinde geliyor ve daireye 6 lık çıplak kablo ile dağıtım barasına geliyor.

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri