faz-nötür arası gerilim bozukluğu

Halo16

Üye
Arkadaşlar çalıştığım fabrikanın bahçesinde idari binamız mevcut buranın yan tarafında idari binayı besleyen bir jenaratör dairesi var fabrikadan 380 ilk olarak buraya geliyor. daha sonra tali bir panodan aydınlatma ve içeri regülatöre geçiyor benim sorunum burada başlıyor 3 gündür arıza arıyorum.şimdi sizden ban yardımcı olabilecek fikirlerinizi esirgememenizi diliyorum.
Reülatörden çıkıştaki tüm sigortaları indirince fazlar arası 380 faz nötür arası220 civarı ancak sigortalar kaldırınca fazlar arası 380 fakat faz nötr arası fazlardan biri 210 biri 250 biri 190 bazen fazlardan biri 140 V. kadar düşüyor sonra yeniden düzeliyor sonra yeniden bozuluyor diğer faz ise 280 volta kadar çıkıyor bilgisayarlar voltaj dalgalanması sebebiyle kapanıyor.Tüm sigortaları teker teker açtım yine aynı dalgalanmayı yapıyor.yalnız fazlar arasında dalgalanma yok sadece faz nötr arasında dalgalanma oluyor yalnız ilgimi çeken konu fazlardabiri 220 ise diğeri 260 ise diğeri 180 v oluyor.Hatta ayrı bir nötr hattı çektim.bir türlü arızayı gideremedim bana bir fikir verebilirseniz çok memnun olurum. şimdiden teşekkürler.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Faz-nötr arasında ki gerilimbozukluğundaher bir fazın üzerinde nekadarlık yük oluyor.

Çok fazla bir şey yok fazlar arasında10 amp. çivarında akım çekiliyor yani 3 fazdan topu topu 8 tane kadar bilgisayar var

Tüm nötr bağlantılarınızı kontrol edin tekrardan. Sisten yüke binince, yıldız noktasında kayma aşanmakta.

regulatör çıkışından bahsediyorsun sanırım...regulatörün bozuk olmasın..?

Regülatörün girişkısmınıda etkiliyor orasıda bozuluyor.

regüle etmeden direk beslemeyi denedinmi ? Eğer denedin ve sorun yoksa bu zaten direk regülatörden kaynaklanıyor demektir.Ama direk beslediğinde de aynı sorun oluyorsa beslenen yerdeki sigortaları kapatıp teker teker açarak deneme yapabilirsin. arızayı en azından bir yerde sıkıştırmış olursun...oraya odaklanırsın...

Yarın sabah direk vererek deniyeceğim sonucu yazarım ilginiz için teşekkürler.

senin sorunun büyük bir ihtimalle regülatörden kaynaklanıyor eğer direk besleme yaparsan konu çözülmüş olur birde şu andaki regülatör gücü kapasiteyi karşılıyormu bir onu kontrol et bence

bu kısma gelen hattın nötrü gevşek yada temas etmiyor görünüyor. Trafodan itibaren tüm nötrlerin bağlantılarını kontrol ettiğinizde sorun çözülecektir diye düşünüyorum.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri