Faz ile ilgili bir sorum var

WattMan

Üye
Merhaba arkadaşlar, örneğin 8 daireli binamız var ve bu binamıza 3 faz elektrik giriyor , örneğin 1.faz 3 daireye 2.fazda 3 daireye 3.fazda 2 daireyi besliyor , mesela 2 daireyi besleyen faz koparsa ben saatime 3.faz kablosunu çıkarıp 2.fazdan geçici süreliğine elektrik cekebilirmiyim, yasal yolları işin içine katlamayarak bu şekilde elektrik cekebilirmiyim

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Merhaba arkadaşlar, örneğin 8 daireli binamız var ve bu binamıza 3 faz elektrik giriyor , örneğin 1.faz 3 daireye 2.fazda 3 daireye 3.fazda 2 daireyi besliyor , mesela 2 daireyi besleyen faz koparsa ben saatime 3.faz kablosunu çıkarıp 2.fazdan geçici süreliğine elektrik cekebilirmiyim, yasal yolları işin içine katlamayarak bu şekilde elektrik cekebilirmiyim
Saatte mühür vardır. Kabloyu saatten çıkartabilmek için mührün kırılması gerekir. Bu durumda hakkınızda işlem yapılabilir, saatte "kapak açıldı" alarm bilgisi aktif olur.
Saat üzerinde her türlü tasarruf ilgili işletmeye aittir. İzinsiz işlem yapılmamalıdır.

İşin teknik yönüne bakarsak bu şekilde geçici elektrik sağlanabilir. Kalıcı olması önerilmez.

Uyğun durum değildir .

bazı arıza durumlarda enerji dağıtım şirketi elemanları kofreden bu işlemi yaparlar .
nasıl yapıldığını göstermem uygun düşmez ve çok tehlikelidir .
geçici enerji verirler . ( özellikle yazlıkcılarda )

diğer , aydınlatma sokak lambalarında yaparlar . ( geçici yaparlar sonra kalıcı olur )

bu uygulamalar doğru uygulamalar değildir .

İşin teknik yönüne bakarsak arızanının durumu etkiler risk demektir .

Nötr, faz ve toprak kavramlarını detaylıca incelediğim "Nötr, Faz ve Toprak Nedir?" adlı yazımı okuyarak konu hakkındaki soru işaretlerinizi giderebilir ve detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,925
Son üye
Taylor Quinntin

Yeni konular

Geri