Faz faz üstüne binmek ne demek?

kardeşim yukarıda yazdığım gibi varistör patlamıştır cihazlarda ya da sigorta atmıştır, aynısından bulup kendin değiştir, 5-10 lira tutar

cihazları elektrikçi bozmuş gibi görünüyor, faz faz üstüne bineceğini biliyorsa önlemini de alması gerekirdi, devredeki cihazları fişten çekip nötr faz kontrolü yapmalıydı diye düşünüyorum
bu konuda yanlışsınız eğer cihaz arızalıysa elektrikçi nasıl anlayacak 5-10 tl lik cihaz al tak diyorsunuz bu soruyu soran kişi ne kadar anlar bu işten?servis çağırsın yaptırsın bu iş bu kadar kolay mı sizce?
Sigortayı da bu kişi takardı bizden ne farkı var?İki eli iki ayağı iki gözü yok mu?Bu kadar mı değersiz bu işler Allah aşkına!
Elektrikçi bu kişiye:Siemens takarsam 500 tl pasifik takarsam 70 tl hangisini istersin demiş ve müşteri tak kardeşim 70 tl lik dediyse ben yine o elektrikçiye suç bulmam!Benim dükkanım olsa o çin malı ürünleri sokmam dükkanıma 3 yıl önce bir işe etklif verdim schneider üürünlerle sadece malzama 8500 tl tuttu müşteri bana dönüş yaptı:Ben işçilik içinde 8500 e yaptırıyorum ama bilmiyor ki benim 8500 tl sattığım malzemenin arkasında uluslararası bir markanın garantisi var
onun hatası o verdi zararı dua etsin senin gibi güzel insana rastlamış kafasında odun kırarlardı...
Kontak geçirmiyorsa adamın ne suçu var yukar da yazdım.Kaliteli marka kullandıysa zaten firma zararı bile karşılar ama çakma çin malı ise kim ucuza yap dediyse o suçludur!Elektrikçi demişse ben ucuza çözerim bu işi ve adi malzeme kullandıysa tabi ki o zaman o suçludur ama dediğim gibi müşteri:Bana 500 tl lik kullanma hangisi ucuzsa onu kullan dediyse yine mi elektrikçi suçlu yapmayın kardeşim yanlış bilgi veriyorsunuz işin aslını astarını bilmeden hüküm verilmez
Elektrikçinin hatası:Kompak şalteri açtığında diğer herşey kapalı olacak ve geçirip geçirmediğini kontrol edip dairelere elektrik verecekti acele etmiş belki de kullandığı malzemeye güvendi kaliteli bir marka arızalı çıktı bu da olabilir!

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
bu konuda yanlışsınız eğer cihaz arızalıysa elektrikçi nasıl anlayacak 5-10 tl lik cihaz al tak diyorsunuz bu soruyu soran kişi ne kadar anlar bu işten?servis çağırsın yaptırsın bu iş bu kadar kolay mı sizce?
Sigortayı da bu kişi takardı bizden ne farkı var?İki eli iki ayağı iki gözü yok mu?Bu kadar mı değersiz bu işler Allah aşkına!
Elektrikçi bu kişiye:Siemens takarsam 500 tl pasifik takarsam 70 tl hangisini istersin demiş ve müşteri tak kardeşim 70 tl lik dediyse ben yine o elektrikçiye suç bulmam!Benim dükkanım olsa o çin malı ürünleri sokmam dükkanıma 3 yıl önce bir işe etklif verdim schneider üürünlerle sadece malzama 8500 tl tuttu müşteri bana dönüş yaptı:Ben işçilik içinde 8500 e yaptırıyorum ama bilmiyor ki benim 8500 tl sattığım malzemenin arkasında uluslararası bir markanın garantisi var

Kontak geçirmiyorsa adamın ne suçu var yukar da yazdım.Kaliteli marka kullandıysa zaten firma zararı bile karşılar ama çakma çin malı ise kim ucuza yap dediyse o suçludur!Elektrikçi demişse ben ucuza çözerim bu işi ve adi malzeme kullandıysa tabi ki o zaman o suçludur ama dediğim gibi müşteri:Bana 500 tl lik kullanma hangisi ucuzsa onu kullan dediyse yine mi elektrikçi suçlu yapmayın kardeşim yanlış bilgi veriyorsunuz işin aslını astarını bilmeden hüküm verilmez
Elektrikçinin hatası:Kompak şalteri açtığında diğer herşey kapalı olacak ve geçirip geçirmediğini kontrol edip dairelere elektrik verecekti acele etmiş belki de kullandığı malzemeye güvendi kaliteli bir marka arızalı çıktı bu da olabilir!

evet arkadaşın yazdığı yazıları atlamışım dediğine göre rölede sorun var, eğer rölede sorun varsa elbette elektrikçinin bir suçu yoktur, sıfır takılan bir cihaz bu kadar dandik olamaz, cihazın firmasıyla iletişime geçilerek zararın tazmini istenebilir

onu oduncuya anlatsın daha kaç yıl oldu takılalı cillop gibi çalışıyordu sen bir elledin herşey patladı derken elleri elektrikçinin boğazında...

Kompresör panosuna sifir kutusunda çıkartıp taktigim kontaktor gecirmiyordu.gunlerce ariza aradim.bazen olabiliyor ama kutusundan cikan bir elektrik salterini de kimse acaba calisiyor mu diye test etmez.takar yerine verir enerjiyi..acaba nötr pinlerini filan mi karıştırdı.dandik cin mali ise ustaların dediği gibi arızalı olma ihtimali yüksek..markasini yazin da herkes bilsin

Elektrik tesisatlarında ortak nötr hattı kesilemez.
Nötr hattı ancak özel bir cihaza tahsis edilen bağımsız hat varsa bu hatta kesilmesi sağlanabilir.
Bu hattın bağlantısı tamamen bağımsız olmalı ve diğer hatlarla ilişkisi olmamalıdır.
Konu içerisinde bahsedilen NÖTR hattının bağlı olduğu röle uygulaması yanlıştır.

Merhabalar,

Elektrikçi bizim binamıza 3P+N Kaçak akım korumalı kompakt şalter bağladı. Enerjiyi verdikten sonra klima kartı ve diafon sisteminin kartı yandı.

Kontrol ettiğinde Kaçak akım korumalı kompakt şalterin N hattının geçirmediği ve faz faz üstüne bindiğini söyledi.

Faz faz üzerine binmek nedir? Böyle bir arızaya sebebiyet vermesi normal mi?

Şimdiden teşekkür ederim.

Bu işlemler kesinlikle enerji kesilip yapılmalıdır !!
Multumetre’yi bezer konumuna alınıp toprak nötr arasında kısa devreye bak kısa devre olabilir artı fazlar arası toprak ve nötr arasında da kısa devre olabilir ayrıntılı bakılmalı..

gelen voltajı ölçmek lazım yani
Daire girişinizin ana beklemesinde de sorun olabilir
Fazlar arası 380
Faz nötr 220
Faz toprak 220 görmen lazım
Girişte 3 fazlı sigorta yada kaçak akım rölesi varsa onu ölçeceksin giriş ve çıkışını geçirmeye bilir 2 faza kalabilir
İyi geceler

Faz faz üstüne bindi demek kısadevre oldu demek. Sizin anlattığınız olayda nötr temassızlığı durumu var, üç fazlı tesisatta nötr koparsa zahiri nötr noktası oluşur buna da nötr kayması denilir. Fazlardaki empedanslara göre nötr vektörünün yönü ve büyüklüğü değişir. Aşağıdaki örnekte olduğu gibi iki fazda gerilim artar bir fazda düşer. Bu durumu yaşayan insanlar bir odada ampul mum gibiyken diğer odada patlayacak gibi yanıyor der (üç fazlı beslenen daire), bir cihazım yandı ama diğerine hiçbirşey olmadı bu işten hiç birşey anlamadım der.

Faz1.jpg

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,838
Son üye
sarioglu_55

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri