Fatura Yukseldi

yaguci

Üye
Merhabalar
Son iki aydır fatura sırasıyla 319 TL ve 360 TL geldi.Daha önceki aylar son 1,5 yıldır en fazla 132 TL idi. Yüksek faturalar gelmeden önce evin tesisatı yenilendi ama toprak hat yere bağlanmadı.
Yüksek fatura neden kaynaklanıyor olabilir tüketim aliskanliklarim değişmedi ekstra sadece bulaşık makinası tesisata eklendi ama bu kadar değişim yapacağını düşünmüyorum.Daha önceden termosifon kullanılarak sıcak suda bulaşık yıkanıyordu.
Prizlerde herhangi bi kisa devre yok görünüyor.Notr de elektrikte yok.
Acaba neden dolayı fatura bu kadar yükselmiş olabilir

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Faturaları karşılaştırma yaptınız mı?
Hem tüketilen kw,hemde ücret tarifelerini bir kontrol edin.
Son zamlarla ilgisi elbette vardır ama tesisatla ilgili bir sorun olacağını pek düşünmüyorum.
Bu soylediklerinizi karsilastirdim tüketim artmış zamlı tarife var ama yinede bu kadar uçuk fark olmamalı.Faturada tüketilen tutarla ile tarife çarpımı doğru .Sayaç üzerindeki endeks doğru.

Tesisat yenilendi ama mutfakta faz olduğu halde çaycı calismiyordu. Kontrol ettiğimde faz olduğu ama notrdede kaçak akım olduğunu farkettim . Boat bağlantısında faz ile nötr u yalnis bağladığı ni (boat banyoda) bulduktan sonra düzelttim.Ama bu tesisat yenilendigindeydi. Faturayla ilgisi yok diye düşünüyorum .Acaba tesisatı doseyen arkadaş buna benzer bı hatali bağlantı yapmış olabilirim?
Fatura farkı 3 kat .Bı sebep arıyorum ama bulamadım .
off offf sizin elektriğe gelen zam pardon düzenlemelerden haberiniz yok sanırım.
Gelen zam dan tabiki haberim var ama bu zam 3 kat değil heralde.Tesisat yenilemede n sonra bu farkın oluşması tesisatla ilgili bı sorun olduğunu düşündürüyor

Ah be kardeşim geçen seneden bahsediyorsun. Bu yıl içinde elektriğe %70 zam geldi haberin varmı? Bulaşık makinası takviye edildi diyorsun öncelikle hayırlı olsun. Bulaşık makinası, fırın, çamaşır makinası, ütü bunları gece saat 22.00 yani 10 dan sonra kullanman gerekir. Çünki en düşük tarife 22 06 arasıdır. En yüksek fatura 16 22 saatleri arasıdır. Bulaşık makinası 2000 wat çamaşır makinası 2000 wat fırın 2500 wat bunlar saatte yaktıkları sarfiyattır. Var hesapla Tesisatın günahı olmaz diye düşünüyorum. Birde ayda 150 kw geçen abonelerden fark alınıyordu şu an geçerlimi bilmem.

Ah be kardeşim geçen seneden bahsediyorsun. Bu yıl içinde elektriğe %70 zam geldi haberin varmı? Bulaşık makinası takviye edildi diyorsun öncelikle hayırlı olsun. Bulaşık makinası, fırın, çamaşır makinası, ütü bunları gece saat 22.00 yani 10 dan sonra kullanman gerekir. Çünki en düşük tarife 22 06 arasıdır. En yüksek fatura 16 22 saatleri arasıdır. Bulaşık makinası 2000 wat çamaşır makinası 2000 wat fırın 2500 wat bunlar saatte yaktıkları sarfiyattır. Var hesapla Tesisatın günahı olmaz diye düşünüyorum. Birde ayda 150 kw geçen abonelerden fark alınıyordu şu an geçerlimi bilmem.

Tarife fiyatları bütün zaman dilimlerinde aynı ekte fatura resimlerinden görebilirsiniz.
Ekteki resimdeki İlk fatura 2018 in 12. ayı yani kışın ortasi ve 1 yıl önceki en fazla gelen fatura. Zam olarak evet yüzde 70 civarı zam geldiğini biliyorum faturadaki birim fiyatında da yaziyor.
Benim kastettigim son iki faturaya bakarsanız son iki ayın faturası 510 kW saat civarı ama geçen yılın faturasında 220 kW saat civarı (oda en yüksek fatura)
Sadece ek olarak bulaşık makinası takviye edildi dedim evet ama bu makina günde iki saat çalışsa yinede bu kadar sarfiyat yapmaz diye düşünüyorum haksizmiyim.Sadece zam ile alakalı diye söylüyorsunuz ama bu verilere göre sadece zam ile aciklayamiyorum bu fatura farkını ki iki ay önce ve daha geriye dönük olarak böyle bir enerji sarfiyatı yapmadım . Tesisat yenilendikten sonra uçuşa geçti sarfiyat ve haliyle de fatura.

Ekli dosyalar

• IMG_20191026_011046.jpg
    IMG_20191026_011046.jpg
    570.2 KB · Görüntüleme: 18
Maalesef elektrik ithal ve dolar endeksli. Yeni güncellemeler de kapıda sayılır. Önümüz kış mevsimi ve 500-600 tl lık faturalar gelmeye başlayınca bu faturalar nostalji olur. Alışır ve bugünleri unutursunuz.

Ben şahsen apartman girişine bırakılan faturalara otomatik ödemeli olduğundan bakmıyor ve kafamı / sağlığımı bozmuyorum.
Tavsiye ederim.

Maalesef elektrik ithal ve dolar endeksli. Yeni güncellemeler de kapıda sayılır. Önümüz kış mevsimi ve 500-600 tl lık faturalar gelmeye başlayınca bu faturalar nostalji olur. Alışır ve bugünleri unutursunuz.

Ben şahsen apartman girişine bırakılan faturalara otomatik ödemeli olduğundan bakmıyor ve kafamı / sağlığımı bozmuyorum.
Tavsiye ederim.
Valla otomatik ödemede olsa kafa bozmayacak gibi değil.Sonucta cepten çıkacak otomatikte olsa manuelde olsa.

Tesisatı yenilediğinizi söylüyorsunuz peki tesisatı yapan arkadaş bu işleri iyi biliyormu? şüpheniz neden? Topraklama yapıldımı? Binanız kaç katlı? Sizin sayaçtan başka sayaç varsa sayacın kablolarını değiştirirken başka yerin kablolarını size bağlamış olabilir. Sayacın sigortasını kapatın dairenizi kontrol edin sizin ve başka yerin elektriği kesilmiş mi? Özellikle topraklama yapıldımı sayaçtan daireye 3x6 mm kablo eksiz gitmesi lazım. Söyleyecek çok şey varda.

İlaveten tüm fişleri çekin buzdolabıda dahil prize takılı hiçbir alet kalmasın kapalı olsa bile...Işıkları
söndürün.
Sonra sayacı takip edin.Sayaçta tüketim var mı?Led yanıp sönüyor mu?

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,845
Son üye
burak_duyar

Yeni konular

Geri