Fatek PLC olan sistemde arıza

Merhaba;
mevcut çalışan bir sistem şehir dışındaki fabrikamızdan sökülerek İstanbul daki fabrikamıza getirildi. tüm sistemi çalıştırdım. ancak tek bir noktada hata var koli tutkallama bölümünde silikon püskürtmüyor mekanik olarak her şey çalışıyor PLC den Y16 çıkışına bağlı olan roleyi tetiklemiyo yazılımın resmini yüklüyorum anladığım kadarıyla M13 aktif olmadığından M133 değer alamıyo ve y16 çıkış vermiyor tüm role ve sensörler çalışıyor sorun nerde ola bilir.
hm-2.JPG

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
y16 çıkışının sağlam olup olmadığını kontrol edin. basit bir program yazıp çıkışın aktif olup olmadığını kontrol edin. acil stop butonunu kontrol edin. m13 dahili rölesi programın neresinde o belli değil onu tetikleyen neonlara bakın.

y16 çıkışının sağlam olup olmadığını kontrol edin. basit bir program yazıp çıkışın aktif olup olmadığını kontrol edin. acil stop butonunu kontrol edin. m13 dahili rölesi programın neresinde o belli değil onu tetikleyen neonlara bakın.

Merhaba ; ilginiz için teşekkür ederim

m13 program içerisinde arattığımda aşağıdaki gibi çıkıyor tetikleyen burası olabilirmi ?

birde programı adım adım çalıştırma gibi bir şey var mı? nasıl bir yol izlemeliyim

Ekli dosyalar

• m13.JPG
    m13.JPG
    17.5 KB · Görüntüleme: 44
Son düzenleme:
Sistemde HMI panel var mı? M13 panelden de on/off yapılıyor olabilir.
Bulamazsan Ladderi paylaşırsan yardımcı olabilirim.

Merhaba mailleri paylaşamıyorum. Fakat mesaj yazarken "dosya yükle" kısmından dökümanı paylaşabilirsiniz.
Kolay gelsin

Programda M133 bobini hiç tanımlanmamış ki

M133 bu şekilde çalışması bana mantıksız geliyor. Hatta baktığımızda yükselen kenar ile m133 tetiklenmiş okadar kısa süre içerisinde m133 çalışıp y6 çalıştırması biraz zor. M133 set edilip devamında reset edilmeli.

merhaba sistem üzerinden simülasyon olarak plc çalıştırıp denermisiniz m132 sağ tıklayıp on yaptığınızda hatasız çalışıyor. pc yi plc ye bağlayıp da denediğimde de sistem çalışıyor sadece start dediğimde çalışmıyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,935
Son üye
mehmetenessunger

Yeni konular

Geri