fatek plc de reçete örneği

omer9640

Üye
Merhaba arkadaşlar ben fatek plc de reçete konusunu öğrenmeye çalışıyorum fakat elimde reçete ile ilgili döküman yok. bu konuda döküman örneği yada winproladder da yapılmış bir örnek eklerseniz sevinirim.
plc fatek ve dop b ekran kullandıgımızı varsayalım işin ekran tarafını çözdüm sayılır fakat
plc kısmını nasıl yapmam gerektiği konusunda bilgi sahibi değilim .
İyi çalışmalar dilerim...

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
reçete derken belirli formül değerlerini registerda tutup o değerlerde işlem yapmak mı istiyorsun.

merhaba sayın quadr ben reçete işini öğrenmeye çalışıyorum size basit bir örnek vererek anlatayım.
şimdi ben makinada sıcaklık bir ve sıcaklık 2 degerlerini reçete uygulamasıyla girmek istiyorum reçete birde sıcaklık 1 =20 derece
sıcaklık2=25 derece olsun reçete 2 de sıcaklık1=30 dereceve sıcaklık2=35 derece olsun
ben ekranda bunu yapabiliyorum ama plc de nasıl yapmam gerektiğini bilmiyorum ve mantıgını anlamak için plc de yapılmış bir örnek arıyorum.ben panelde reçete 1 değerlerini girdikten sonra bir butona bastıgım zaman plc de ilgili adreslere o sıcaklık degerlerini yerleştirmek istiyorum
iyi çalışmalar dilerim...

senin panelde kayıt tutabiliyormusun?
eğer panelin kendisi üzerinde kayıt tutup burdan reçete bilgilerini ekrana düşürebiliyorsan.
sadece plc ye göndermen yeter.zaten diğer türlü plcde tutman mantıksız olur.

Merhaba Quadr
panelde kayıt derken tam olarak anlamadım ama şunu söyleyeyim panel yazılımında reçete işlevi var ve ben reçeteleriçin panel hafıza alanlarını kullanabiliyorum.acaba demek istediğin bu mudur.

evet budur.seçili reçete değerlerini plc de karşılaştırma yaptığın (yani ısı değerlerini tuttuğun) registerlara gönder.
sonra ne yapmak istiyorsan yap.

Sayın quadr yardımın için çok teşekkür ederim...

ömer bey yapmış olduğunuz uygulamayı [email protected] adresine gönderme ihtimaliniz varmıdır acaba

Selam,

Reçete işi kolay aslında. Örneğin her reçetede 4 tane ısı olsun, ve 2 tane de reçete olsun. Isı kontrol işlemine de 4 tane register tanımlayalım (R1,R2,R3,R4). Şimdi ilk reçetenin ısıları (R101,R102,R103,R104) ve ikinci reçete ısıları (R201,R202,R203,R204) olsun. M0 da bizim ekrandaki "1. reçeteyi aktif et" butonu olsun, ikinci buton M1 de 2. reçeteyi aktif etsin. M0 a bir kontak arkasına da 4 adet MOV fonksiyonu koyacaksınız. 1. reçete aktif olunca mov komutu ile R101 içeriğini R1'e, R102 içeriğini R2'e, R103 içeriğini R3'e, R104 içeriğini R4'e taşıyacaksınız. Hepsi bu.

Analyzer

Recete yaparken bence en mantikli is hmi tarafindaki registerlara yazmak
Plc yi bosu bosuna yormayin

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,933
Son üye
selcukbatman54

Yeni konular