fatek plc 8 adet encoder

fatek plc ye 8 adet encoder baglanabılır mı? encoder modulu bulunmaktamı?

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
hızlı sayıcı modülü var.ne kadar encoder bağlanıyor dersem tahminimce 6 adet tek faz bağlanır diye biliyorum.bu sitede üst tarafta reklamlar kısmında petek teknolojinin sitesinde ilgili dökümanları incele orada vardır

Arkadaşım Fatek MC serisi PLC lere ilave bir modüle gerek olmadan 8 Adet enkoder bağlayabilirsin.
Bunlar U/D - P/R - A/B olabilir. Kompakt serisi PLC lerde benim bildiğim başka hiçbir PLCye 8 adet enkoder bağlanamıyor.

Başka bir güzel yanını daha söyleyeyim size, Aynı PLC ile yine ilave bir modül kullanmadan 8 adet enkoder okuma yaparken, diğer taraftan ise 4 Eksen Servo veya Step motor kontrolü yapabilirsiniz.

Fatek PLC nin bir güzel yanı daha size. Bu PLC de bunları yaparken, yani 8 adet enkoder okuyor ve 4 adet servo kontrolü yaparken, aynı anda 32 noktada PID sıcaklık kontrolde yapabilirsiniz.(2 Adet 16'lı TC veya RTD modülü kullanmanız gerekli)PID Kontrolü ister On/Off istersenizde analog çıkış olarak yapabilirsiniz (Hemde tek satır ladder program ile)

Daha sizi şaşırtacak çok güzellikleri var ama kullanmanız gerekli.

emre bey fatek plc(FBs 60MA kullanıyorum) ile s7-200 arasında komut fonksiyonelliği açısından fark var mıdır? S7-200 de kullanılabilen tüm komutlar Fatek PLC lerde mevcut mu? Ya da Fatek PLC nin daha üstün olduğu başka noktalar nelerdir? Teşekkürler..

Arkadaşım Fatek MC serisi PLC lere ilave bir modüle gerek olmadan 8 Adet enkoder bağlayabilirsin.
Bunlar U/D - P/R - A/B olabilir. Kompakt serisi PLC lerde benim bildiğim başka hiçbir PLCye 8 adet enkoder bağlanamıyor.

Başka bir güzel yanını daha söyleyeyim size, Aynı PLC ile yine ilave bir modül kullanmadan 8 adet enkoder okuma yaparken, diğer taraftan ise 4 Eksen Servo veya Step motor kontrolü yapabilirsiniz.

Fatek PLC nin bir güzel yanı daha size. Bu PLC de bunları yaparken, yani 8 adet enkoder okuyor ve 4 adet servo kontrolü yaparken, aynı anda 32 noktada PID sıcaklık kontrolde yapabilirsiniz.(2 Adet 16'lı TC veya RTD modülü kullanmanız gerekli)PID Kontrolü ister On/Off istersenizde analog çıkış olarak yapabilirsiniz (Hemde tek satır ladder program ile)

Daha sizi şaşırtacak çok güzellikleri var ama kullanmanız gerekli.

hocam fatek plc öğrenmeye çalışıyorum
p/r li bir encoder ile pozisyon kontrol öreneği göndermeniz mumkunmu acaba
sadece set edilen değere gitmesi yeterli
asıl sorum şu encoderi hızlı sayıcıya bağladığımız zaman hangi giriş hangi hızlı sayıcının bir kural varmı yoksa ladderde sayıcı girişine nereye bağlıysa onun açık kontağınımı koymalıyız
hızlı sayıcılar c kaç tan c kaça kadar?

teşekkürler

emre bey fatek plc(FBs 60MA kullanıyorum) ile s7-200 arasında komut fonksiyonelliği açısından fark var mıdır? S7-200 de kullanılabilen tüm komutlar Fatek PLC lerde mevcut mu? Ya da Fatek PLC nin daha üstün olduğu başka noktalar nelerdir? Teşekkürler..

Merhaba profesorus,
Her PLC de olduğu gibi aritmatik ve taşıma fonksiyonları gibi birçok benzerliği olduğu gibi diğer fonksiyonları oldukça farklı. Fatek PLC nin S7-200 tipi kompakt seri PLCler arasında üstün olduğu özellikleri var tabiki.
Bunların en dikkat çekici olanı ve bizimde üzerine basa basa söylediğimiz, 1 PLC ile ilave bir modül kullanmadan 8 adet enkoder ile hızlı sayıcı yapabilmendir.
Bunun haricinde yine aynı PLC ile ilave bir modül kullanmadan 4 eksen servo kontrol edebilmendir.
Fatek PLC sıcaklık uygulamaları konusunda da çok iyidir. 1 PLC ile 32 noktada PID sıcaklık kontrolü yapabilirsin.

Fatek PLC nin en güzel yanı ise bu bahsettiğim 8 adet enkoder kontrolü, 4 adet servo kontrolü ve 32 nokta PID sıcaklık kontrolünü aynı anda tek bir CPU ile yapabiliyor olmandır.

Fatek PLC 350 nin üzerinde fonksiyonu ile kullanıcı dostu, basit bir yapıya sahiptir.

hocam fatek plc öğrenmeye çalışıyorum
p/r li bir encoder ile pozisyon kontrol öreneği göndermeniz mumkunmu acaba
sadece set edilen değere gitmesi yeterli
asıl sorum şu encoderi hızlı sayıcıya bağladığımız zaman hangi giriş hangi hızlı sayıcının bir kural varmı yoksa ladderde sayıcı girişine nereye bağlıysa onun açık kontağınımı koymalıyız
hızlı sayıcılar c kaç tan c kaça kadar?

teşekkürler

Merhaba kagakadirim,

Winproladder programında Project altından I/O Configuration bölümüne gir. Karşına gelen pencereden Timer/Counter bölümüne gir. Burada HSC0 ile HSC7 arasında 8 adet hızlı sayıcıdan hangisini kullanmak istiyorsan seç.(MC serilerinde 8 inide kullanabilirsin, MA serilerinde HSC4, HSC7 arasını kullanabilirsin.)
Counting Mode penceresinden enkoder tipini seç (P/R)
Alt tarafında Puls, Direction kısımlarından kullanacağın hızlı girişleri seçiyorsun. Ok dediğinde işlem bitiyor.
HSC4 : R4112
HSC5 : R4116
HSC6 : R4120
HSC7 : R4124
Registerlerinden 32 Bit olarak okuyabilirsin.

Merhaba kagakadirim,

Winproladder programında Project altından I/O Configuration bölümüne gir. Karşına gelen pencereden Timer/Counter bölümüne gir. Burada HSC0 ile HSC7 arasında 8 adet hızlı sayıcıdan hangisini kullanmak istiyorsan seç.(MC serilerinde 8 inide kullanabilirsin, MA serilerinde HSC4, HSC7 arasını kullanabilirsin.)
Counting Mode penceresinden enkoder tipini seç (P/R)
Alt tarafında Puls, Direction kısımlarından kullanacağın hızlı girişleri seçiyorsun. Ok dediğinde işlem bitiyor.
HSC4 : R4112
HSC5 : R4116
HSC6 : R4120
HSC7 : R4124
Registerlerinden 32 Bit olarak okuyabilirsin.

hocam çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için
bide bu plc nin şifresini kırabilmenin yolu olsa herşey çok daha güzel olucaktı:(

İşte bu konuda benim değil, hiç kimsenin sana faydası olamaz.

Emeğe saygılı olmak gerekli.

Parola konusunda FATEK PLC ye sonuna kadar güvenebilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri