Fatek 24MC encoder uygulama

Arkadaşlar elimde 100 A/B bir rotary encoder var
bunu fatek 24 mc nin x0 x1 ine bağlayıp I/O configuration dan hsc0 ı bu girişlere atadım

benim istediğim şu; encoderden 800 pulse geldiği zaman y0 veya herhangi bir çıkışın aktif olması
bunu hangi komutlarla yapabilirm yardımcı olabilirmisiniz??

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
o komutun adı karşılaştırma komutudur.iki adet değişkeni birbiriyle karşılaştırır.
> (1.değer 2.değerden büyükse)
< (1.değer 2.değerden küçükse)
>= (1.değer 2.değere eşit ve 2.değerden büyülse)
<= (1.değer 2.değerden küçük ve 2.değere eşitse)
= (1.ve 2. değerler birbirine eşitse)
yukarıdaki gibi sembollerle ifade edilir.
senin yapman gereken ise encoderden okuduğun bilgiyi 800 sayısı ile karşılaştıracaksın.encoderden gelen değer 800 den büyük olduğu durumlarda bir çıkışı aktif edeceksin

o komutun adı karşılaştırma komutudur.iki adet değişkeni birbiriyle karşılaştırır.
> (1.değer 2.değerden büyükse)
< (1.değer 2.değerden küçükse)
>= (1.değer 2.değere eşit ve 2.değerden büyülse)
<= (1.değer 2.değerden küçük ve 2.değere eşitse)
= (1.ve 2. değerler birbirine eşitse)
yukarıdaki gibi sembollerle ifade edilir.
senin yapman gereken ise encoderden okuduğun bilgiyi 800 sayısı ile karşılaştıracaksın.encoderden gelen değer 800 den büyük olduğu durumlarda bir çıkışı aktif edeceksin

Hocam çok teşekkürler nihayet yaptım istediğim olayı hazır konuya hakim arkadaşları bulmuşken bir sorum daha olucak
encoder ile hız ölçümünü nasıl yapabilirim
yani ben bu encoderi 200 d/dak. da dönderdiğim zaman anlık olarak hızını nasıl ölçebilirim mümkünse bir örnek koyabilirmisiniz

bunu şöyle yapabilirsin diye düşünüyorum.10 sn lik bir timer oluştur.10 sn sonunda encoderden okuduğun değeri bir data alanına at.sonra encoder değerini 6 ile çarp. bu çarpma sonucu sana dakikadaki dönme sayını verecektir.

bunu şöyle yapabilirsin diye düşünüyorum.10 sn lik bir timer oluştur.10 sn sonunda encoderden okuduğun değeri bir data alanına at.sonra encoder değerini 6 ile çarp. bu çarpma sonucu sana dakikadaki dönme sayını verecektir.

hocam dediğiniz şekilde bir defalık ölçülür sanırım ama benim istediğim o değil anlık olarak sürekli ölçecek hızı,hızın değişken olduğunu düşünürsek sürekli değişen hızı gösterecek

Fatek PLC de bulunan "Fonksiyon 83 Speed" kullanabilirsin.
Bu fonksiyonda hızlı girişlerden birisine enkoderin 1 kanalından giriş ver. istediğin zaman içerisinde kaç puls geldiğini istediğin registere yazabilirsin.

Aşağıdaki resimde X2 girişindeki pulsi, 100ms aralıklar ile R100 registerine yazar.

Bu fonksiyonda hızlı girişlerden birisine enkoderin 1 kanalından giriş ver. istediğin zaman içerisinde kaç puls geldiğini istediğin registere yazabilirsin.

Aşağıdaki resimde X2 girişindeki pulsi, 100ms aralıklar ile R100 registerine yazar.

Hocam çok teşekkür ederim uzun uzun hesap işleriyle uğraşmaktan başım ağrımıştı
gerçekten çok kullanışlı ve kolay bir plc bu fatek herkese tavsiye ederim

Emre hocam:
Son olarak bir sorum olacak yukarıdaki gibi hız bilgisini okudum gayet güzel okuma yapıyor
yalnız hızı 6 ve katları olarak okuyabiliyorum (encoder 100 a/b) bunu daha hassas okuyabilirmiyim yani 6 ve katları değilde 1 ve katları olarak

hızı d/dak olarak okumak istiyorum

Forum istatistikleri

Konular
128,105
Kullanıcılar
449,805
Son üye
berkayk304

Yeni konular

Geri