Fasılalı silecek kolu ve rölesi YARDIM

Sonunda zamanlı röleröleyi takmayı başardım ama benim tahmin ettiğim gibi olmadı. Çok şükür ki rölerölenin - ayağına + yada tam tersi durumda röle uyarı veriyordu 2 ayağı boş bıraktım arttı bu kezde sorun oluştu silecek zamanlı değil devamlı çalıştı netten arastirinca kesici adını duydum röle zamanı kesmek için komut alması gerekiyormuş uğraşarak bunuda buldum ve sonunda elektrikcilerin olmaolmaz dediği kol bozuk dediği zamanlama oldu Fasılalı çalışmıyor diye aldığım kol elimde patladı mevcut kolda boş bir çıkıştan aldım komutu gayette orjinali gibi oldu yardımcı olmaya çalışan sizlere çok teşekkür ederimEkli dosyayı görüntüle 44683Ekli dosyayı görüntüle 44683Ekli dosyayı görüntüle 44684

Bu arada zamanlı çalışmada söyle bi sorun oldu silecekler aşağı inip duracağı anda roleden tık sesi geldiği anda bir cm yukarı kalkıyordu bunuda uğraşarak buldum buradan yazayım ki belki birilerine faydası olabilir

Silecek motorunun içinde 3 adet bakır ayak var benim motorumda en solda ki tek sefer ve diğer konumlari silecek turunu tamamlayıp iceride ki bakır ayakla temas edince kesiyordu en sol ve orta normal hızlı ve tek sefer çalışmaları kontrol ediyordu en sağda ki zamanlamalı çalışmada motorun nerede duracağına bakır ayak ile motorun silindirinin yüzeyinde ki bakır yüzey belirliyordu bakır ayak uzun du ona kıvrım vererek daha erken durmasını sağladım problem ortadan kalktı...

bende de aynı araçtan mevcut silecek kolunu değişmeden yapılabilirmi bu sistem

Evet yapabilirsiniz yalnızca orjinal rölesini almanız gerekiyor. Bir miktar kablo farklı renklerde olursa daha iyi olur ve renkli konnektor tekli olanlardan bunları temin ettikten sonra gerisi kolay

Elektrik ve elektronikçiyim Ben şu şekilde hallettim mevcut kolda aşağı birinci kademede boş pin var buradan kabloyu alıp kendi yaptığım zaman rölesinin tetiklemesine verdim röleden çıkan ucu silecek motoru yavaş hız sargı kablosuna bağladım ve pot ile istediğim zaman aralığında çalıştırıyorum.

Resimler bunlar

Ekli dosyalar

• 20181013_170347.jpg
    20181013_170347.jpg
    130.1 KB · Görüntüleme: 105
  • 20181012_175742.jpg
    20181012_175742.jpg
    109 KB · Görüntüleme: 89
  • 20181012_175704.jpg
    20181012_175704.jpg
    301.8 KB · Görüntüleme: 98
  • 20181013_032431.jpg
    20181013_032431.jpg
    243.2 KB · Görüntüleme: 104
  • 20181013_163044.jpg
    20181013_163044.jpg
    168.4 KB · Görüntüleme: 98
Sonunda zamanlı röleröleyi takmayı başardım ama benim tahmin ettiğim gibi olmadı. Çok şükür ki rölerölenin - ayağına + yada tam tersi durumda röle uyarı veriyordu 2 ayağı boş bıraktım arttı bu kezde sorun oluştu silecek zamanlı değil devamlı çalıştı netten arastirinca kesici adını duydum röle zamanı kesmek için komut alması gerekiyormuş uğraşarak bunuda buldum ve sonunda elektrikcilerin olmaolmaz dediği kol bozuk dediği zamanlama oldu Fasılalı çalışmıyor diye aldığım kol elimde patladı mevcut kolda boş bir çıkıştan aldım komutu gayette orjinali gibi oldu yardımcı olmaya çalışan sizlere çok teşekkür ederimEkli dosyayı görüntüle 44683Ekli dosyayı görüntüle 44683Ekli dosyayı görüntüle 44684

Bu arada zamanlı çalışmada söyle bi sorun oldu silecekler aşağı inip duracağı anda roleden tık sesi geldiği anda bir cm yukarı kalkıyordu bunuda uğraşarak buldum buradan yazayım ki belki birilerine faydası olabilir

Silecek motorunun içinde 3 adet bakır ayak var benim motorumda en solda ki tek sefer ve diğer konumlari silecek turunu tamamlayıp iceride ki bakır ayakla temas edince kesiyordu en sol ve orta normal hızlı ve tek sefer çalışmaları kontrol ediyordu en sağda ki zamanlamalı çalışmada motorun nerede duracağına bakır ayak ile motorun silindirinin yüzeyinde ki bakır yüzey belirliyordu bakır ayak uzun du ona kıvrım vererek daha erken durmasını sağladım problem ortadan kalktı...
Hocam hyundai accent milenyum 1.3 aracım var bende de fasila yok nasil yapabilirim yardımcı olurmusunuz detayli
yilmaz7474 hocam koldaki boş olan kademeye ait pin yerlerini resimlerde sokett üzerinde işaretler mişiniz ben bulamadim

Son düzenleme:
Merhaba tofas fasilali silecek rolesini peugeot 205 e baglamak istiyorum rolede + - f ve int var benim koldan 4 kablo geliyor motora ( + sari,kahverengi 1.kademe kavunici 2.kademe,gri 3.kademe)
Tofas rolesi bu arasa....nasil baglayabilirim? Ben sadece 1.kademe zamanli calissin istiyorum o kadar...
Simdiden tesekkurler

Rolenin bir şeması yokmudur? Çok zor olduğunu düşünmüyorum, +- verdiğinizde pinlerin biri + yı fasılalı olarak veriyordur. Diğer pinlere sıralı olarak + veya - verdiğinizde de muhtemelen fasıla süresini ayarlıyor dur . zarar vermeden test seri lamba devresiyle olabilir

2 sene önce ne anlatmışım bugun hiç bi fikrim yok! Beyin gidiyor heralde:)

Beyin göçü dedikleri bu mu :eek:o_O:D
Merhaba tofas fasilali silecek rolesini peugeot 205 e baglamak istiyorum rolede + - f ve int var benim koldan 4 kablo geliyor motora ( + sari,kahverengi 1.kademe kavunici 2.kademe,gri 3.kademe)
Tofas rolesi bu arasa....nasil baglayabilirim? Ben sadece 1.kademe zamanli calissin istiyorum o kadar...
Simdiden tesekkurler
KAbloları tanımlamanız gerekir ki bize dolayısıyla kendinize yardımcı olursunuz ;).
https://www.google.com/search?q=fas...ECAwQBA&biw=1280&bih=881#imgrc=5BvJ2i0766HqWM

Hicam yapmis oldugunuz devre elemanlarini baglanti semasini paylasir misin benimle. Ne555 entegresi mi kullandin. Eksi tetik vermek gerekiyor lutfen yaptiginiz devre semasini kullandiginiz elemanlari soylerseniz bizde yapalim....

Elektrik ve elektronikçiyim Ben şu şekilde hallettim mevcut kolda aşağı birinci kademede boş pin var buradan kabloyu alıp kendi yaptığım zaman rölesinin tetiklemesine verdim röleden çıkan ucu silecek motoru yavaş hız sargı kablosuna bağladım ve pot ile istediğim zaman aralığında çalıştırıyorum.

Resimler bunlar
Alt sağdan 2. Girişte kablo olmaması gerekiyor oraya kablo geçirilmesi gerekiyor kolun fasıla kısmında ki çıkış oraya denk gelmektedir
Ben 3 yıl önce yapmışım otomatik sileceği hepey zaman olmuş Yılmaz7474 arkadaşın sorusunu yeni gördüm cevapladım umarım faydası olur
Uzun zaman önce yaptığım bu sistemde çözemediğim şey fasılaydı halende merak ediyorum neden olmadığını kusuruma bakmayın elektronikçi değilim elektriktende kafa karıştırıcı sistemler harici iyi kötü kendi işimi yapmaktayım devre okumayı bilmediğimden kaynaklanıyor sanırım. Tekrardan yazmak istiyorum ki eğer sorunun ne olduğunu nereye müdahale etmem gerektiğini bilirsem tekrar üzerine gitmek istiyorum şimdi fasıla kısmı kolu bir kez aşağıya çekince devreye girmekte fakat bende sadece otomatik olarak 6 sn ye de bir çalışıyor fasıla kısmında ki yuvarlağı çevirdikçe artıp azalma olmuyor bunun sebebi ne olabilir koldan çıkışta bir kablo ekledim ki sadece bir çıkış vardı kolun fişlerinde peki beni nereye ne eklemem yada çıkartmam gerekir eğer yol gösterebilirseniz müteşekkir kalırım

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri