Farklı odadaki True Online UPS çalışınca çalışması bozulan uydu reciever

erdem_555

Üye
Emerson Liebert GXT-MT+ 3KVA G2 Online UPS kullanıyorum. Farklı odada bulunan UPS çalışınca, salondaki prize takılı olan ve ups'ten BESLENMEYEN uydu alıcısı bozuluyor, kanal değiştirmek istenildiğinde sinyal yok uyarısı veriyor.

UPS'i prizden çekiyorum uydu alıcısı düzeliyor.

Uydu alıcı markası Hiremco zapper HD plus.

Uydu yayınını bina ortak hattından prizlerin yanında soket yapıp dağıtmışlar.

Bu işe oldukça şaşırdım sebebi ne olabilir? UPS kalitesiz ve şebekeye fazlaca harmonik mi veriyor acaba?

Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
UPS devreye girdiğinde uydunun bağlı olduğu prizde voltaj fazla düşüyor olabilir. Oradaki voltajı UPS yokken ve varken kontrol edebilirsiniz. Eğer voltaj fazla düşüyorsa o zaman tesisat kablolarını kontrol etmek lazım. Belki olması gereken 2.5 mm2 yerine 1.5 mm2 kullanılmış olabilir. Kablonun boyu da uzun ise, UPS yüklendiği zaman voltaj fazla düşebilir.

Bazan de o mahalleyi besleyen trafonun çıkış voltajı düşük olabiliyor. Bu durumda elektrik idaresine başvurup trafodan bir tık yükselttirebilirsiniz.

UPS devreye girdiğinde uydunun bağlı olduğu prizde voltaj fazla düşüyor olabilir. Oradaki voltajı UPS yokken ve varken kontrol edebilirsiniz. Eğer voltaj fazla düşüyorsa o zaman tesisat kablolarını kontrol etmek lazım. Belki olması gereken 2.5 mm2 yerine 1.5 mm2 kullanılmış olabilir. Kablonun boyu da uzun ise, UPS yüklendiği zaman voltaj fazla düşebilir.

Bazan de o mahalleyi besleyen trafonun çıkış voltajı düşük olabiliyor. Bu durumda elektrik idaresine başvurup trafodan bir tık yükselttirebilirsiniz.

Verdiğiniz bilgi için teşekkürler.

Multimetre ile tek tek prizleri ölçtüm:
Uydu alıcısının bağlı olduğu prizde voltaj UPS kapalıyken de açıkken de 230volt

Ancak Ups'in bağlı olduğu prizdeki voltajı ups ekranı 224 volt gösteriyor. UPS'i çıkardım, prize takılı herşeyi çıkardım multimetre yine 224volt gösteriyor.

Başladım tüm prizleri ölçemeye, ortalama değerleri oda oda yazarsam 230-229-228-227 ve 224 volt. Evdeki en düşük voltajı UPS'in takılı olduğu prizde okudum.

Ev içi tesisatta yük olmadığı halde voltaj neden düşer? İnce kablo kullanımı mı buna sebep?

Bu arada sadece UPS prizde takılı halde çalışırken uydu alıcısı çalışmıyor. Uydu alıcısında prizde voltaj değişmediği halde etkilenme sözkonusu.

Eğer hiçbir prizde yük yoksa voltajların aynı olması lazım. Demekki prizleri besleyen kablolara bir şekilde direkt olarak yükler bağlanmış. Veya ekstrem durumda belki de birileri sizden elektrik çalıyor :)

UPS konusuna gelince, dediğiniz gibi belki de uydu alıcının güç kartı şebekeden gelen parazitlere karşı fazla duyarlı. Uydu alıcısının 220V kablosu ile duvardaki priz arasına EMI filtre koymayı deneyebilirsiniz. Veya 5cm çapında bir ferit nüve alıp 220V kablosunu bunun etrafına dolayarak basit bir filtre de elde edebilirsiniz:

20131210_114716-300x180.jpg

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri