farklı kesit xlpe kabloların paralel bağlanması.

aliplc

Üye
arkadaşlar kolay gelsin,

projede, 33 kv güç trafosundan her faz için 2 adet (2*(1*150 mm^2 xlpe)) kablo görünüyor.

her faz için 1*185 mm^2 ve 1*150 mm^2 xlpe kablo çekilirse ne tür bir problem olabilir?

bu şekilde yapacağım bir bağlantıda sorun yaşarmıyım?

neden bu şekilde bağlamam gerektiğini anlatmam uzun ve sıkıntılı olacağından yazmıyorum.

yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden çok teşekkür eder hayırlı çalışmalar dilerim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
hiç bir sorun yaşamazsın önemli olan verilen kesitin altına düşmemen.biz de aynı olayı uyguladık soun yok.

hiç bir sorun yaşamazsın önemli olan verilen kesitin altına düşmemen.biz de aynı olayı uyguladık soun yok.
Slm Serdari, basit bir sorum olacak. bir su yolu düşün, ilerde 2 yolu var biri kum ile yolu kapalı diğeri ise beton dökülü şekilde yol kapalı, sence su hangi yolu tercih eder?

arkadaşlar kolay gelsin,

projede, 33 kv güç trafosundan her faz için 2 adet (2*(1*150 mm^2 xlpe)) kablo görünüyor.

her faz için 1*185 mm^2 ve 1*150 mm^2 xlpe kablo çekilirse ne tür bir problem olabilir?

bu şekilde yapacağım bir bağlantıda sorun yaşarmıyım?

neden bu şekilde bağlamam gerektiğini anlatmam uzun ve sıkıntılı olacağından yazmıyorum.

yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden çok teşekkür eder hayırlı çalışmalar dilerim.
Merhaba, bence yaşarsın, biliyorsun elektrikte su gibi direncin az olduğu yolu takip eder, buda küçük kesitli kabloya zarar verir, yaşamadım yani hiçbir zaman uygulamadım. bu benim görüşüm.

Moderatör tarafında düzenlendi:
bir kablonun direnci uzunluk sıcaklık vede KESİTLE değişmektedir.elektrik her zaman en kısa yolu tercıh eder yanı direnci hangısı duşukse(burdakı ornekte 185mm) ordan akmaya çalışır vede tam yukte bu akımlar eşit olmayacagından 1*150 için çok buyuk bir tehlıke ortaya çıkmaktadır BUNDAN DOLAYI BU UYGULAMA ÇOK YANLIŞŞŞŞŞŞŞŞ

150 lik kablo yaklaşık 415A taşır.
Yükünüz diyelim ki 830A.
150 ve 185 lik kabloları paralellerseniz;
150 lik kablodan 372A, 185lik kablodan 458A akım geçer
185 lik kablo 468A taşıyabilir ve 458A de sorun çıkarmaz.

Demek ki teoride sorun çıkmaz, ama yinede eşit kesit kullanmamak riskli.

elektrik her zaman daha kolay yolu seçeceği için farklı kesitlerde kablo kullanmak risk teşkil edebilir.

elektrik her zaman daha kolay yolu seçeceği için farklı kesitlerde kablo kullanmak risk teşkil edebilir.
kesinlikle katılıyorum. kablonun çekeceği amperaja bakarsanız yanılırsınız, en kolay yolu tercih edeceğini düşünmeniz gerekli benim görüşüm bu

Bu konuda Ali Rıza beye katılıyorum sorun çıkmaması lazım çünkü pratiktede bobinaj uygulamalarında da belli kesit e ulaşmak için iki farklı kesitteki tellerin mm2 'sini hesaplayarak birçok motor sardık hiçbir sıkıntı çıkmadı kolay gelsin arkadaşlar

Şu an uğraştığım bir konu aynı kesitteki kabloları parelel bağlamak. Mesafe uzayınca emin olun bu bile sorun. Kaldıki farklı kesit kablonun parelel bağlanması. Kesinlikle sorun çıkacaktır. Garantiye almak için detaylı bir hesap yapmanız gerekir, bu da çok kolay bir iş değil.

Teoride de pratikde de sıkıntı çıkarmaz çünkü her iki kabloda taşıyacağı yükü alacaktır kesiti düşük olan kablodan yüksek akım geçmeye çalışırsa enerji yolunu daha az akım çeken diğer kablo üzerinden tamamlar
üstelik projeye göre de endüşük düşük kesit 2 adet 150 lik ama kablolardan birine herhangi bir nedenle zarar gelirse ortaya neler çıkar Allah bilr...

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,892
Son üye
bekmezci

Yeni konular

Geri