Farklı aküler

kafam karıştı 6 volt olanda 20 amper saat değilmi 12 volt 20 amper saat gibi ?
arkadaşım hatam varsa düzelt 6 adet 12v 20amp akün var, altısını birleştirdin 72 volt yaptın ama amperin 20 volt doğrumu? gittin bir tanede 6 volt akü bağladın, oldu 78 volt ama 6 volt aküm 12 amper. 12 amper burada artı değer olarak değil eksi değer olarak iş görür. voltajın artar ama gücün artmaz.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
arkadaşım hatam varsa düzelt 6 adet 12v 20amp akün var, altısını birleştirdin 72 volt yaptın ama amperin 20 volt doğrumu? gittin bir tanede 6 volt akü bağladın, oldu 78 volt ama 6 volt aküm 12 amper. 12 amper burada artı değer olarak değil eksi değer olarak iş görür. voltajın artar ama gücün artmaz.
gerekirse 2 adet 6 volt 12 amper aküyü paralel yapıp 24 ampere çıkarıp sisteme dahil etsem çözüm olurmu.

çünkü 78 voltu geçmemem gerekiyor yoksa bir adet 12 v 20 amper akü daha eklerdüm ama bu sefer 84 volt olur

Merhaba. Atıyorum, 78 volt 3-4 amperle olmazsa olmaz o anda çalıştırmanın gerekli olduğu bir (cihaz, makina, vb.) durum var, ancak böyle çok acil durumlarda seri bağlı 20 amperlik akülerle 12 amperlik bir aküyle 72 volt olan voltajı yükseltip 78 volt, 12 amper yapılıp (Ancak 12 amperden daha fazla akım şiddeti alıcıyla çekilecekse bu sağlanamaz, çünkü en zayıf halka 12 amperdir en düşük amper değeri bu seri bağlantıda geçerlidir) çok geçici olarak uygulanabilir. Sistem olarak devamlı halde seri bağlı halde bu amper uyumsuzluğunda kullanılması veya seri olarak şarjı da uygun değildir.

Eskiden taşrada, Trakya'nın küçük ilçelerinde Kırklareli/Viize'de ikamet ederken, gittiğim bir akücüde görüyordum ki voltaj ayarlı akü şarj cihazına, bir usta 12 volt 60 amper, 12 volt 110 -120 amper araç ve 6 volt 16-18 amper motosiklet akülerini, bu seri şarj voltajını/amperini buna göre ayarlayıp vermeye çalışıyordu, yapılan bu işlem doğru değildir, çünkü seri bağlantıda şarj olurken akü amperleri ya tam eşit ya da 1-3 amper fazlası, düşüğü (72-75 amper, 12 volt taksi-duble aküsünden her birisinin de bağlanmış olması gibi) olabilir, çok fazla amper farkıyla bu şarj işlemi de çok sağlıklı olamaz. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
gerekirse 2 adet 6 volt 12 amper aküyü paralel yapıp 24 ampere çıkarıp sisteme dahil etsem çözüm olurmu.

çünkü 78 voltu geçmemem gerekiyor yoksa bir adet 12 v 20 amper akü daha eklerdüm ama bu sefer 84 volt olur
2 tane 6 volt akünü, herhangi birine 12 volt olarak seri ekleyebilirsin. o zaman amperin artar.

cevaplar için teşekkürler arkadaşlar

Evet elektrikli bisiklet icin
yahu güzel insan sanki devlet sırrı, konunun başında söylesende, hatta marka model güç bilgilerini paylaşıpta yapmak istediğni sorsan olmaz mıydı? nerde ne olacağını biz nereden bilelim lütfen biraz daha açıklayıcı olalım.
şimdi marka model güç ve yapmak istediğinizi tam olarak açıklayınız, biz de olurunu söyleyelim.

Ya verimden performanstan ya kullanım zamanından feragat edersin. Okuzle eşek aynı sabana koşulmaz, gençle ihtiyar birinden aynı randımanı bekleyemeyecegin gibi aküler için de mantık aynıdır eşit güçte de olsa paralel de olsa sağlıklı olmaz üreticiler bile onermiyor daha ne diyelim.

by lent benim ikinci postta yazdığım(dikkatli okumadığım için hatalı bile olsa)
olmazımı onayladı.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri