fancoil testi nasıl yapılır

vozturk

Üye
arkadaşalar merhaba,
merkezi sistemle ısınan bir binanın fancoil testlerini yapmak istiyorum.
sistem dört borulu, ve motorlu vana ile kontrol ediliyor.
primer devresi 90-70 C çalışıyor, sekonder devresi ise 80-60 çalışıyor,fancoil üfleme sıcaklığı aralığı ne olmalıdır.

soğutmada ise primer 5-11 C ve sekonder 7-12 C çalışıyor aynısı burda da nasıl olur.
tesekkürler

bu istediğn değerler tamamen dış hava sıcaklığna ve binanın ısı kaybına bağlı. internette ararsan bulabilirsin. bu işi yapan siemensin kontrol cihazları var.

kontrol cihazları normalde ortam bilgisini alıp, set edilen değere göre bir sıcaklık belirleyecektir. Fakat siz bunu kontrolsüz yapacaksanız, mahallerdeki ısı kazanç ve kayıplarını göz önüne almanızı tavsiye ederim. Aksi halde bazı mahaldeki insanlar çok sıcaktan/soğuktan yakınabilir. Ayrıca kesin bir üfleme sıcaklığı isterseniz, ortamın aktif durumuna göre ısı ihtiyacını belirlemeniz gerekir. Sonrasında bu ısı Q=mcdT den dt(Tüf-Tiç) formulünden üfleme sıcaklığını elde edebilirsiniz. Yada zor gelirse mantık kurup madem ısıtıcam en sıcağını üflettireyim hemen ısıtsın deyip ısıtabilirsiniz. Genelde ekonomi açısından sabit değer, uzun zaman tavsiye edilir. (kombiyi kapatma, kıs açık kalsın daha az fatura gelir gibi)

ben soruyu tam anlamadim ancak fancoil calisma prensibi itibaari ile;
oda termostati na set edilen degere ulasana kadar 90-70 ustunde (veya 7-12) uc yollu vana olbilir yada fan surucu kontrollu olabilir. Termostat bunlardan birini kontrol eder.
Yada 3 yollu vana olmaz akis sureli saglanir fan kademe anahtarli secilir.
Ama bu isin testi kanal tipi isi kanallar test edilir yoksa sistemi calistirir denersin

saygilarimla

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri