Fan Hız Kontrol Pini Hangisidir?

Tekno1246

Üye
Merhabalar. Arduino ile 4 pin fanın hızını kontrol etmek istiyorum fakat fanın kablolarının hangisinin hız kontrolü için olduğunu tam anlayamadım. Fanın datasheet yani veri sayfasında PWM pininin sarı kablo olduğu söyleniyor. Fakat soketteki sıraya göre gittiğim zaman PWM pini mavi kablo oluyor. Soket normal anakarta takılan bir soket tipi. Mavi kablonun voltajını ölçtüğüm zaman 3V civarı gerilim alıyorum. Sarı kablonun voltajını ölçtüğümde ise 0.50V civarında gerilim alıyorum. Sizce hangisi hız kontrol pini? Yanlışlık yaparsam fanın üzerindeki devreye zarar veririm diye korkuyorum biraz pahalı bir fan. Datasheet: https://www.mouser.com/datasheet/2/632/PFC1212DE-F00(REV02)--5500-595509.pdf

Ekli dosyalar

• indir.png
    indir.png
    5.3 KB · Görüntüleme: 75
Birkaç kohm direnç kullanarak deneme yapmayı adet haline getirirsen hicbirsey bozulmaz. En baştaki pwm diyorsa ona direnç ile uygula

Siyah ortak şase olarak bağlayın. Kırmızıdan
gerilim verilince fan en yüksek hızında döner.
Sarı ile kırmızı arasına en az 1K direnç bağlanarak
fan devri okunur. Mavi ise pwm ucudur. Şaseye
bağlanırsa fan dönmez. Buraya uygulanacak olan
pwm sinyali ile devri ayarlanır.

Hocam ben şu anlık hız kontrolü yapmak istiyorum yani sanırım mavi kabloyu kullanmam lazım öyle değil mi? Bir de şöyle bir şey var ortak şase ile mavi kabloyu Arduino ya bağladım fakat arduino ya enerji gelmemesine rağmen sadece fanı çalıştırdığımda düşük devirde dönüyor. Fakat sarı kablo ile bağladığımda hızlı dönüyor. Sizce bu neyden kaynaklanıyor olabilir? Elimde uygun bir direnç olmadığından direnç ile deneyemedim. Uygun direnci bulunca direnç ile de deneyeceğim.

Son düzenleme:
Videoda 2-3 ve 4 kablolu fanlar için hız ayarının nasıl yapılabileceği anlatılmış. Belki işinize yarar.

Sorun çözüldü herkese teşekkürler. Mavi kablo fan hız kontrolü içinmiş. Arduino ve potansiyometre ile fan hızını sorunsuz bir şekilde kontrol edebiliyorum.
Hocam farklı bir sorum olacak Arduino ile devir okumak için bağlayacağımız direncin değeri önemli mi? Bazı sitelerde 560 ohm yazıyor, bazı sitelerde ise 10K ohm yazıyor. Devir okumak için 1K bir direnç takarsam fana zarar verir miyim? Şu an elimde sadece 1K ohm direnç var. Resimdeki şemanın aynısını bağlayacağım.

Ekli dosyalar

• Devir Okuma Şeması.png
    Devir Okuma Şeması.png
    386.5 KB · Görüntüleme: 46
Son düzenleme:
Hocam tekrar merhaba rahatsız ediyorsam kusura bakmayın. Mavi pwm ucunu şaseye bağladığınızda fan dönmez demiştiniz fakat 1 i pc fanı 3 ü server fanı olmak üzere elimdeki tüm fanları bu şekilde denedim fakat hiçbiri durmadı. Sadece bağladığında fan en düşük devirde çalışıyor. Ayrıca farklı kontrol devreleri de fanları durdurmadı. Bu benim fanlarda bir sorun olduğunun göstergesi midir yoksa voltajı kesmeden fanı durduramaz mıyım? İnternetten birkaç videoya baktığımda fanlar voltajı kesmeden durabiliyordu.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri