Fan Hız Kontrol Pini Hangisidir?

• Konbuyu başlatan Tekno1246
  • Başlangıç tarihi

Tekno1246

Üye
Merhabalar. Arduino ile 4 pin fanın hızını kontrol etmek istiyorum fakat fanın kablolarının hangisinin hız kontrolü için olduğunu tam anlayamadım. Fanın datasheet yani veri sayfasında PWM pininin sarı kablo olduğu söyleniyor. Fakat soketteki sıraya göre gittiğim zaman PWM pini mavi kablo oluyor. Soket normal anakarta takılan bir soket tipi. Mavi kablonun voltajını ölçtüğüm zaman 3V civarı gerilim alıyorum. Sarı kablonun voltajını ölçtüğümde ise 0.50V civarında gerilim alıyorum. Sizce hangisi hız kontrol pini? Yanlışlık yaparsam fanın üzerindeki devreye zarar veririm diye korkuyorum biraz pahalı bir fan. Datasheet: https://www.mouser.com/datasheet/2/632/PFC1212DE-F00(REV02)--5500-595509.pdf

Ekli dosyalar

• indir.png
    indir.png
    5.3 KB · Görüntüleme: 9

silvestir

Profesyonel Üye
Birkaç kohm direnç kullanarak deneme yapmayı adet haline getirirsen hicbirsey bozulmaz. En baştaki pwm diyorsa ona direnç ile uygula

mehmet.bey

Usta Üye
Siyah ortak şase olarak bağlayın. Kırmızıdan
gerilim verilince fan en yüksek hızında döner.
Sarı ile kırmızı arasına en az 1K direnç bağlanarak
fan devri okunur. Mavi ise pwm ucudur. Şaseye
bağlanırsa fan dönmez. Buraya uygulanacak olan
pwm sinyali ile devri ayarlanır.

Konu Sah
Tekno1246

Tekno1246

Üye
Siyah ortak şase olarak bağlayın. Kırmızıdan
gerilim verilince fan en yüksek hızında döner.
Sarı ile kırmızı arasına en az 1K direnç bağlanarak
fan devri okunur. Mavi ise pwm ucudur. Şaseye
bağlanırsa fan dönmez. Buraya uygulanacak olan
pwm sinyali ile devri ayarlanır.
Hocam ben şu anlık hız kontrolü yapmak istiyorum yani sanırım mavi kabloyu kullanmam lazım öyle değil mi? Bir de şöyle bir şey var ortak şase ile mavi kabloyu Arduino ya bağladım fakat arduino ya enerji gelmemesine rağmen sadece fanı çalıştırdığımda düşük devirde dönüyor. Fakat sarı kablo ile bağladığımda hızlı dönüyor. Sizce bu neyden kaynaklanıyor olabilir? Elimde uygun bir direnç olmadığından direnç ile deneyemedim. Uygun direnci bulunca direnç ile de deneyeceğim.

Son düzenleme:

otohat

Üye
Videoda 2-3 ve 4 kablolu fanlar için hız ayarının nasıl yapılabileceği anlatılmış. Belki işinize yarar.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
114,910
Kullanıcılar
420,376
Son üye
reis055

Yeni konular