Fan coil (ısıtma soğutma sistemleri)

Katılım
16 Haz 2009
Mesajlar
10
Puanları
1
Yaş
25
İçinde bir serpantin bulunur. bir de fan vardır. havayı bu serpantinin ortamından geçirerek odanın içine basar. eğer serpantinden sıcak su geçirirseniz hava ısınır, soğuk su geçirirseniz soğur. bir de dört borulu, fan coiller vardır. bu seçeneği kullanırsanız, sıcak hava basarken on saniye sonra soğuk hava basma imkanınız olur.
yani fan coil fan enerjisinden başka enerji harcamaz. ısıtmaya veya soğutmaya harcanan enerji merkezi bir yerde (chiller ünitesi veya kazan) harcanır. fan coiller sadece borudaki enerjinin istenen kadarını ortama aktarmakla görevlidir.
bunların otomatik termostatlıları falan da var. otel odalarında rastlamışsınızdır. siz dereceyi komut biriminden 20 dereceye ayarlarsınız. o oda sıcaklığını sabit tutacak şekilde fan coil fanını otomatik ayarlar.

Fan coiller RcL dediğimiz kontrol aletleriyle kontrol edilir.RcLyi ise Jace kontrol eder. jace in içinde mod-bus , bacnet , eib veya lon works protokolleri kullanılır.jace genel isimdir . markalarına göre isim verilir.Bizim şirketin kullandığı tridium var. Tridium un içinde program yazılıdır. Şirketin programcıları bunları istenilen şekilde ayarlar. Tridium a internet üzerinden erişirlir.Erişirken her tridium un kendine ait bir ipsi vardır veya kendinizde verebilirsiniz.
Tridium a Rcl bağlandığı için Rcl tanıtmanız gerekir.
Bunu tanıtırken bilgisayar kullanılır. Mesela bir rcl yi tanıttınız. Ekranda 10 dan fazla Rcl var hangisi derseniz.Tüm rcllerin üstünde bir seri numarası vardır. Bu seri numarasına göre bilgisayarınızda görünür.
 

dosta54

Üye
Katılım
11 Mar 2009
Mesajlar
3
Puanları
1
Yaş
47
arkadaşlar sizlerden .dixell.xr80c.nin baglantısı hakınıda yardım istiyecem detaylı bir anlatım olursa sevinirim yoksa rezil olucam
 

Benzer konular


Sponsor Bağlantı

Forum istatistikleri

Konular
103,676
Mesajlar
729,131
Kullanıcılar
385,980
Son üye
Mehmet ali ecer

Yeni konular

Üst