Fakir Clero Elektrikli Şofben

18yakamoz

Üye
Cümleten selamın aleyküm hayırlı akşamlar herkese...Fakir marka elektrikli su ısıtıcım suyu ısıtmıyor 1. ve 2. kademede su buz gibi 3.kademede ise ılık geliyordu cihazın içini açtım multimetre cihazıyla tek tek kontrol etmeye başladım bir sıkıntı göremedim sonra rezistansı söktüm yarısı simsiyah olmuş bir yerinden de patlamış rezistansı değiştirip tekrar denedim gene aynı sorun vardı daha sonra diyafram contasını söktüm ufak bir delik vardı contayı da yeniledim gene değişen bir şey yok diyafram üzerindeki swichlerin ikisini de yeniledim tekrar test ettim gene aynı cihaz suyu ısıtmıyor bunun sebebi ne olabilir acaba kafayı yemek üzereyim

Ekli dosyalar

• 140401197_3585573338191655_2137760041986909320_o.jpg
    140401197_3585573338191655_2137760041986909320_o.jpg
    80.5 KB · Görüntüleme: 66
  • 140846420_3585573551524967_7116291467209106431_o.jpg
    140846420_3585573551524967_7116291467209106431_o.jpg
    81.4 KB · Görüntüleme: 59
  • 141027164_3585573424858313_4078576154763390774_o.jpg
    141027164_3585573424858313_4078576154763390774_o.jpg
    53.5 KB · Görüntüleme: 51
Merhaba, iyi akşamlar. Kademe anahtarındaki iç sıkıntıdan dolayı söz edilen bu sıkıntı olabilir, kademe anahtarı değişik kademelerde iken avometreyle omaj ölçümünü kademeli anahtar çıkışları için ayrı ayrı yapın, ölçümlerde bir sıkıntı varsa kademe anahtarını orijinaliyle değiştirin. Kademe anahtarı tek faz girişten çıkışında bunu 2 ayrı faz şeklinde ayırıp 2 rezistansın birer uçlarına veriyor, diğer 2 rezistans ucu ortak birleşip nötr'le normal olarak rezistansların istenen elektrik devresini tamamlıyor. Bu dağılım sırasında bir kedemenin kademe anahtarı yüzünden iç sıkıntısı olabilir, bunu anlamak için kademe anahtarının bağlantılarını ayırdıktan sonra giriş ve çıkıştaki uçların omajını ölçüp her ikisinde de 0 omajı net görebilmeniz lazım, tam bir sağlamlık teyiti için. Membran, membran swiçleriyle sıkıntılı olan rezistansın iç sıkıntılarını zaten kendinizce gidermişsiniz. Kolay gelsin.

1-Rezistansı ölçerek sağlamlığını onaylayın.
2-Seçici anahtarın kademe şeçme kontaklarını ölçerek sağlamlığını onaylayın.
3-Kademe anahtarı dan rezistansa giden kabloların sağlamlığını ölçün.
4- Su giriş yerinde sizin kopmuş dediğiniz diyaframın ittiği siviçın sağlamlığını ölçün.
Cihazda olabilecek arızaların tamamı bunlardır,giriş voltajınızda da sıkıntı yoksa çalışması gerekir, kolay gelsin.

Merhaba, iyi akşamlar. Kademe anahtarındaki iç sıkıntıdan dolayı söz edilen bu sıkıntı olabilir, kademe anahtarı değişik kademelerde iken avometreyle omaj ölçümünü kademeli anahtar çıkışları için ayrı ayrı yapın, ölçümlerde bir sıkıntı varsa kademe anahtarını orijinaliyle değiştirin. Kademe anahtarı tek faz girişten çıkışında bunu 2 ayrı faz şeklinde ayırıp 2 rezistansın birer uçlarına veriyor, diğer 2 rezistans ucu ortak birleşip nötr'le normal olarak rezistansların istenen elektrik devresini tamamlıyor. Bu dağılım sırasında bir kedemenin kademe anahtarı yüzünden iç sıkıntısı olabilir, bunu anlamak için kademe anahtarının bağlantılarını ayırdıktan sonra giriş ve çıkıştaki uçların omajını ölçüp her ikisinde de 0 omajı net görebilmeniz lazım, tam bir sağlamlık teyiti için. Membran, membran swiçleriyle sıkıntılı olan rezistansın iç sıkıntılarını zaten kendinizce gidermişsiniz. Kolay gelsin.
Kademe rezistansını şimdi söktüm multimetreyle test ettim 2. ve 3.kademelerde hiç hareket yok
1-Rezistansı ölçerek sağlamlığını onaylayın.
2-Seçici anahtarın kademe şeçme kontaklarını ölçerek sağlamlığını onaylayın.
3-Kademe anahtarı dan rezistansa giden kabloların sağlamlığını ölçün.
4- Su giriş yerinde sizin kopmuş dediğiniz diyaframın ittiği siviçın sağlamlığını ölçün.
Cihazda olabilecek arızaların tamamı bunlardır,giriş voltajınızda da sıkıntı yoksa çalışması gerekir, kolay gelsin.
Yazdıklarınız içinden sadece seçiçi kademe anahtarına bakmamıştım şimdi kontrol ettim 2. ve 3. kademede problemli

Hocam kademe anahatarını da değiştirdim sorun gene devam ediyor 3 kademe ılık 1 ve 2.kademe soğuk ne yapılabilir buna başka aldığım rezistans mı kalitesiz acaba

Rezistans omajlarini yazar misiniz?

Hocam kademe anahatarını da değiştirdim sorun gene devam ediyor 3 kademe ılık 1 ve 2.kademe soğuk ne yapılabilir buna başka aldığım rezistans mı kalitesiz acaba

Rezistansların omajlarını, kabloların sağlamlığını ve kablo pabuçlarıyla tüm kablo bağlantılarının pabuçlarla olan mekanik bağlantı sağlamlığını çok iyi kontrol edin. Rezistanları sıfır, orijinal satın almışsanız rezistanstanslardan ziyade ara kabloları tek tek söküp kablo pabuçlarının uçlarından avometreyle omajlarını ölçün. Ölçüm omajı diğerler gruplardan daha yüksek çıkan kablo pabuçlarını iyice sıkın veya bu ölçümle alınacak omaj sonucu yine değişmiyorsa kablo pabuçlarını mutlaka yenileriyle değiştirin.

Normal omaj ölçümü sesli omajdan kolaydır, avometrede örneğin otomatik geçişli kademelilerde omega işaretli yere, kademesiz multimetrelerde ise OHMS (çarpı 1, çarpı 10, kiloohm kademelerinde) ohm (omega) çarpı 1 skalasına (en düşük kademeye) getirip ölçülecek kablo ve rezistansları ayrı ayrı ölçün. Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri