merhaba arkadaşlar
bir proje çizmemiz gerekiyor.yarın yeri görmek için gideceğiz.
kısaca tarif edeyim.bir fabrika var ve trafodan besleniyor.(160ya da 250 KVA)
fabrika 4-5 bölümden oluşuyor sadece bir bölümünün ruhsatı yokmuş diğerleri iskanlı.
ruhsatı alınacak yer 50 m2 kadar ve güç değeri de 10 kw civarıdır. ruhsat alınması için projesi çiziliyor.(enerji var sadece ruhsat projesi yokmuş o yüzden projesi çizilip il özel idare gidecekmiş) benim düşüncem şöyle
kolon şeması için
trafo(mevcut)---sayaç panosu----pano dairesi(mevcut)----kuvvet tablosu(ilave)----alıcılar(ilave)
gerilim düşümü hesabı yaparken talep gücünü faturada yer alan sözleşme gücüne +10 kw olarak alacağım.ilave yapılan yerin enerji girişine pano dairesinden yazacağım. başka dikkat etmem gereken yer ve ekleme yapacağım başka yerler ya da yanlış düşündüğüm bir yer var mı acaba? düzeltirseniz sevinirim.
saygılar.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
bugün yeri görmeye gittik trafo 400 kva imiş.ruhsat alınacak yerin alanı 150 m2.
kolon şemasında ve gerilim düşümü ile akım kontrolünde yapacağımız hesaplamalarda kullanmak üzere sözleşme gücünü talep gücü olarak kullanmayı düşünmüştük fakat faturada sözleşme gücü kısmında 400 kva yazıyor. talep gücünü bulurken bunu 400x0,8 yapıp 320kw olarak almamız gerekiyor acaba? bilgilendirirseniz sevinirim.

bugün yeri görmeye gittik trafo 400 kva imiş.ruhsat alınacak yerin alanı 150 m2.
kolon şemasında ve gerilim düşümü ile akım kontrolünde yapacağımız hesaplamalarda kullanmak üzere sözleşme gücünü talep gücü olarak kullanmayı düşünmüştük fakat faturada sözleşme gücü kısmında 400 kva yazıyor. talep gücünü bulurken bunu 400x0,8 yapıp 320kw olarak almamız gerekiyor acaba? bilgilendirirseniz sevinirim.

Arkadaşım sözleşme gücü zaten talep gücüdür. Sen o gücü talep edersin sözleşmede de o güç yer alır..
Ayrıca sözleşme gücü 400 kVA diye bişey yoktur. Sözleşme gücü kW üzerinden olur. Trafo eğer 400 kVA ise ve sözleşme gücü de 400 kW ise orası için güç artırımı yapacaksın. Durum gösteriyor ki; Bir trafo daha koyman şart. Gerçi bu durum güç artımından sonra ortaya çıkacaktır. Ama her şekilde senden trafonun gücünü değiştirmeni isteyeceklerdir veya yeni bir trafo koymanı.. Bu da senin işini epey zorlaştıracaktır. Eğer bu işlerde yeniysen bence hiç girişme.. Profesyonel yardım istiyorsan msn : [email protected] adresinden bana ulaşabilirsin.

Son düzenleme:
Arkadaşım sözleşme gücü zaten talep gücüdür. Sen o gücü talep edersin sözleşmede de o güç yer alır..
Ayrıca sözleşme gücü 400 kVA diye bişey yoktur. Sözleşme gücü kW üzerinden olur. Trafo eğer 400 kVA ise ve sözleşme gücü de 400 kW ise orası için güç artırımı yapacaksın. Durum gösteriyor ki; Bir trafo daha koyman şart. Gerçi bu durum güç artımından sonra ortaya çıkacaktır. Ama her şekilde senden trafonun gücünü değiştirmeni isteyeceklerdir veya yeni bir trafo koymanı.. Bu da senin işini epey zorlaştıracaktır. Eğer bu işlerde yeniysen bence hiç girişme.. Profesyonel yardım istiyorsan msn : [email protected] adresinden bana ulaşabilirsin.
sözleşme gücü biriminin kw olduğundan hemfikiriz. cosfi=1 alıp S=P olduğunu düşünüp YG müşterisi olduğu için öyle yazmıştım.birim yanlışlığından ötürü kusura bakma. fabrikanın enerjisiz olmayan hiç bir yeri yok ve sorunsuz yıllardır çalışıyor sadece zamanında küçük bir yerinin ruhsatı alınmamış.çizeceğimiz yerin gücü en fazla 9-10kw kadar ve enerji mevcut.çalışan bir sistem için trafo değişikliği olmayacak o yerde.
bilmediğim bir yeri sordum sadece gerilim düşümü hesabında göstereceğim kurulu güç ve talep güç değerleri ne olmalıdır?
trafolar zaten ilerisini düşünerek gerekçe raporu yazılıp ihtiyaçtan daha yüksek bir değerde seçiliyor.
kurulu güç ve talep gücünü 400kw belirtirsek(mevcut olarak) ve ilave yeri de 10 kw gösterirsek 410 kw talep güç gözükecek ama sözleşme gücü 400kw zaten, diye bir engel çıkıyor karşıma.sorunum anlaşıldı sanırım. hesaplarda kullanacağım talep gücünü burada nasıl hesaplayıp yazacağımı yazarsanız sevinirim.teşekkürler ilginiz için

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,912
Son üye
mavilacivert11

Yeni konular

Geri