fabrikada tasarruf yöntemleri

Hidrolik peslerimde toplam 30 ton yağ mevcut bununlada sıcak hava apareyleriyle tesisi işitiyorum kışın, ayrıca fabrikada atoz kullanımı mevcut azot tankinin çıkışındada suyu sogutup yazın apareylerle tesise soğuk hava basıyorum.Kestirimci Bakım olarak 3 aylık periyotlarda kritik ekipmanlarda vibrasyon ölçümü ve yılda 1 periyot termal ölçüm yaptırıyorum panolarda. Yer altı suyundan faydalanıyor ufak bir arınma kurdurup günlük 10 ton su ihtiyacını ondan karşılıyorum. Her firmanın muhakkak atıl enerji kaynakları mevcuttur,bir enerji diğerine çevirirken ortaya atıl bir enerji muhakkak çıkar bunları analiz edip geri kazanmak mümkün
Hidrolik peslerimde toplam 30 ton yağ mevcut bununlada sıcak hava apareyleriyle tesisi işitiyorum kışın, ayrıca fabrikada atoz kullanımı mevcut azot tankinin çıkışındada suyu sogutup yazın apareylerle tesise soğuk hava basıyorum.kestirimci bakim olarak 3 aylık periyotlarda kritik ekipmanlarda vibrasyon ölçümü ve yılda 1 periyot termal ölçüm yaptırıyorum panolarda. Yer altı suyundan faydalanıyor ufak bir arınma kurdurup günlük 10 ton su ihtiyacını ondan karşılıyorum. Her firmanın muhakkak atıl enerji kaynakları mevcuttur,bir enerji diğerine çevirirken ortaya atıl bir enerji muhakkak çıkar bunları analiz edip geri kazanmak mümkün
Hava konusunda kompresör gücünden çok hat uygunluğu çok önemli hattınızın kesiti yetersiz yada turnike sistemi mevcut değilse kompresorunuzu gereğinden fazla yükle tutarsınız, kompresör firmaları bedelsiz olarak analiz hizmeti sunuyorlar, aslında uygun bir tesisatları var olan kompresorunuzun yarı gücünde bir kompresör aynı debideki bir hava basıncını alabilirsiniz.seri üretim bantlarinizda hava ile çalışan sistemlerinizi mümkün olduğunca elektrik enerjisi kullanarak revize yoluna gidin. Dünyada en pahalı enerji hava üretiminin.

Son düzenleme:
Elektrik motorları verimlilik sınıfları nedir ? Güç seçimi uygunluğu ! ile ilgili araştırma yapıldımı ?

Son düzenleme:
Herkese merhaba
bir firmada Bakım uzmanı olarak çalışmaktayım.öncelikle firmanızda kaızen uygulamasını hayata geçirip,tüm departmandaki çalışan arkadaşların her konuda fikirlerini paylaşabilecegi bir platfom olusturun.
bu yıl benim yapmış oldugum bir uygulamadan bahsedeyim. Fabrikamızda kullanılan kompresörün yağ sıcaklıgından faydalanarak, fabrikanın sıcak su ve ofislerin ısınma ihtiyacını karşılıyor. Ayrıca bu işlem kompresörümün hararet sorununu ve buna bağlı enerji tüketimini,yağın ömrünü uzatmakta.
uygulamanın detayı ise
kompresörde dolaşan yağı bir eşenjörden dolaştırıp,aynı eşenjerden suyuda dolaştırıp bir boyler kazanında topluyoruz tani boyler tankıyla eşenjör arasında ufak bir pompa ile sürekli çevrim yapıyoruz suyu ,boylerde su azaldıkça otomatik su ilavesi yapıyor zaten ve bu suyu üretimin sıcak su hattına ve ofislerdeki petek hattına baglıyoruz. işlem bukadar kolay.
fabrikada bulunun 2 adet 45kw kompreslerimiz için bizde bu tarz bir uygulamayı yakında hayata geçirmek istiyoruz bize uygulamanın fotoğraflarını paylaşma imkanınız varmı ?
ayrıca esanjörden çıkan ve dönüşdeki suyun sıcaklığını ölçme imkanınız oldu mu ,peteklerde kaç derece su dolanıyor kompresör yağ sıcaklığı ortalama 70-85derece arası oluyor

Herkese merhaba
bir firmada bakım uzmanı olarak çalışmaktayım.öncelikle firmanızda kaızen uygulamasını hayata geçirip,tüm departmandaki çalışan arkadaşların her konuda fikirlerini paylaşabilecegi bir platfom olusturun.
bu yıl benim yapmış oldugum bir uygulamadan bahsedeyim. Fabrikamızda kullanılan kompresörün yağ sıcaklıgından faydalanarak, fabrikanın sıcak su ve ofislerin ısınma ihtiyacını karşılıyor. Ayrıca bu işlem kompresörümün hararet sorununu ve buna bağlı enerji tüketimini,yağın ömrünü uzatmakta.
uygulamanın detayı ise
kompresörde dolaşan yağı bir eşenjörden dolaştırıp,aynı eşenjerden suyuda dolaştırıp bir boyler kazanında topluyoruz tani boyler tankıyla eşenjör arasında ufak bir pompa ile sürekli çevrim yapıyoruz suyu ,boylerde su azaldıkça otomatik su ilavesi yapıyor zaten ve bu suyu üretimin sıcak su hattına ve ofislerdeki petek hattına baglıyoruz. işlem bukadar kolay.
Kaç adet kompresör ile bu işlemi yapıyorsunuz acaba ? Tek bir kompresörün yağ sıcaklığından faydalanarak nasıl koca bir fabrikanın sıcak su ve ısınma ihtiyacı karşılanır .Ayrıca bu sisteminiz makina yağ sıcaklığını olumsuz etkilemiyor mu ? Yağın soğuk değil nominal çalışma sıcaklığında olması makbuldür.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,891
Son üye
Ercan29

Yeni konular

Geri