Fabrikada bakımcı olmanın gereklilikleri nelerdir?

Hiç elektrikçisi olmayan bi fabrikada elektrik ve Bakım sorumlusu olarak işe başladım...Ayrıca bu yıl mekatronikten mezun olduum..Sanayi elektrigi konusunda tecrubem yok.Müdürün benden istedigi sayacları takip etmem ceza durumuna düşerse aktif reaktif ve kapasitif güçleri oynamam.ama (fabrikanın kompanzaysonunda problem war.panolar eski devamlı reaktife kaçıyo).3 tane büyük pres makinası war onların bakım ve arızaları ile ilgilenmem.periyodik bakım yapmam...4-5 adet plc ye çevrilecek makina var onları tamamen otomasyona çevirmem...Dokumantasyona ciddi deredece onem vermem...yani işin kısası fabrikada elektrik,elektronik,pnomatik,elektropnomatik,hidrolik,bakım onarım,periyodik bakımi,sayac takibi,arıza giderme işleri yapacagım...işin garip yani pres makinalarına nasıl bakım yapacagım ne ben biliyorum nede bunla ilgili bi bakım dokumanı mevcut. ne yapmam gerekiyo ne etmem gerekiyo yorumlarınızı , fikirlerinizi bekliyorum.....saygılarımla.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sayın arkadaşım mesajınızı okudum size yardım edemiyeceğim konu yok ancak ne istediğinizi açık ve eteket değerleri ile yazın.*******@******.com KOLAY GELSİN

Moderatör tarafında düzenlendi:
öncelikle işiniz hayıırlı olsun,

yapacağınız kompanzasyon kontrolunde ilk olarak panoyu revize etmek olsun. sürekli cezaya düşen kompanzasyonu bir şekilde kaçırırsanız ceza size mal edilecektir. panonun problemli olması göz ardı edilecektir.

makinalarla ilgili revizyon da ise hangi marka plc kullanacaksınız. forumda her tüürlü kaynak bulabilirsiniz. size düşen gözünüzü karartarak azimle işin üzerine gitmektir.

mekatronik mezunu olduğunuz için,hidrolik ve pnömatik sistemler sizi fazla zorlamayacaktır. bakımlarında hortum, valf, rekor,... elemanarında arıza kaçak v.s. varsa bunları gidermek olacaktır. bu konularla ilgili dökümanlar forumda fazlasıyla var. biraz gayret ve azimle işin üstesinden gelirsiniz.

hayırlı çalışmalar dliyorum.......

Otomasyon konusunda problemim yok plc ile yazılım yapabiliri.ama dedigim gibi korktugunm nokta sanayi elektrigi. yeni basladıgım ıcın hangi sigorta nerenin hangi kesici nereyi keser makina bakım nasıl yapılır yapılırken nelere dikkat edlir.. en onemlisi kompanzasyon işi tabiki cunku onemli bi nokta. bilgim yok su anda sadece takibini tutuyorum..sanırım kondansator degerleri bozulmus ondan dolayı saglıklı calısmıyo sordum nasıl olcerim diye ( benım bildigim konsansatore capasitemetre baglarsın oyle olcersin konsansator degeri ile olcturun degeri karsılastırırsın) ama adam dedi al pensampermetreeyi eline faz akımlarını kontrol et zaten pano uzerinde bi reaktif role war ordada dijital olarak faz akımları yazıyo onu baz alarak kontrol et büyük bi sapma warsa konsansator bozuktur dedi ama işin garibi burda kondansatorler grup halinde paralel baglı 5 erli 8 erli grublar halinde bozuk olsa bile hangisi bozuk kestiremem...bide bu kondansatorlerini nasıl desarj edebirlim cunku kesiciden elektrigi kesssem bide sajlı halde oldugundan dokundugunm anda ustumden desajr olur kesiciden elektrigi kestikten sonra kondansatorleri nasıl desajr edebilirim. ?

Otomasyon konusunda problemim yok plc ile yazılım yapabiliri.ama dedigim gibi korktugunm nokta sanayi elektrigi. yeni basladıgım ıcın hangi sigorta nerenin hangi kesici nereyi keser makina bakım nasıl yapılır yapılırken nelere dikkat edlir.. en onemlisi kompanzasyon işi tabiki cunku onemli bi nokta. bilgim yok su anda sadece takibini tutuyorum..sanırım kondansator degerleri bozulmus ondan dolayı saglıklı calısmıyo sordum nasıl olcerim diye ( benım bildigim konsansatore capasitemetre baglarsın oyle olcersin konsansator degeri ile olcturun degeri karsılastırırsın) ama adam dedi al pensampermetreeyi eline faz akımlarını kontrol et zaten pano uzerinde bi reaktif role war ordada dijital olarak faz akımları yazıyo onu baz alarak kontrol et büyük bi sapma warsa konsansator bozuktur dedi ama işin garibi burda kondansatorler grup halinde paralel baglı 5 erli 8 erli grublar halinde bozuk olsa bile hangisi bozuk kestiremem...bide bu kondansatorlerini nasıl desarj edebirlim cunku kesiciden elektrigi kesssem bide sajlı halde oldugundan dokundugunm anda ustumden desajr olur kesiciden elektrigi kestikten sonra kondansatorleri nasıl desajr edebilirim. ?
akımlarını ölçerek değerleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.Kompanzasyon işinde kapasiteleri değil de güçleri baz alınıyor.
Örnek
25 kvar lık bir kondansatör: 25000/gerilim/1,732 kadar akım çeker.

kompanzasyon kondansatörlerinde deşarj direnci vardır.Garanti olsun derseniz,8 saniye bekleyip,kontrol kalemi ile kontrol ettikten sonra müdahale edebilirsiniz.Deşarj dirençsiz adi bir kondansatör koyulmuş olma ve bir şekilde deşarj dirençlerinin açık devre olmuş olma ihtimalini de düşünerek,temkinli yaklaşın.

Dün ilk kez 3 kondansator birden degistirdim...kondansator üzerindeki akıma baktım bide kondansatorun cektigi akıma baktım fakrlılık wardı...reaktife girmistim kondansatorleri degistirince düzeldi kondansatorleride sigortayı kapadıktan sorna 5 dk bekledim
sonra pense ile uclarını kısa decre ettim ondan sonra degistirdim...

işin hayırlı olsun cok guzel bır ısın var
önce kompanzasyondan başla sonra adım adım otomasyona gec hepsıne bırden gırme cufallarsın
kolay gelsın

Kardeş aynı pozisyonda çalışıyoruz . Bende sen gibi tek başına olup , zamanı gelince lamba takan bazan kompresör basınç swici değiştiren , kuyuda , kulede , heryerde olabilen bazen cpu ya online olup hata arayan biri olarak eğer bekarsan ve eğer arıza anında olaya vakıf olmanı bekliyorlarsa ilk aylar hatta senelerde eve geç gidererk mesaiye kalmanı ve fabrikayı biran önce çözmeni öneririm .. Zamanla kompanzasyonun vız geleceğini göreceksin . En önemliside eğer bu işi seviyorsan , dediğim gibi sabırla gerektiğinden biraz fazla çalışmalısın bence . Allah yardımcın olsun .

aynı durumdayız bende bakımcı olarak bır fırmadan calısıyorum.
İlk ıkı hafta elım ayagıma dolanıyordu.bu 3. haftam bıraz bıraz cozdum.en azındqan nereden baslıyacagımı ve sonrasında nelere el atmam gerektıgının farkında oldum.kendıme gore plan yapıp çalışmalarıma devam ettım...
senınde bunu yapmanı şiddetle tavsıye ederım

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri