Fabrikada Bakımcı Olarak İşe Başladım Yardıma İhtiyacım Var.

Şu an bir fabrikada bakımcı olarak çalışmaktayım. normal düzeyde elektrik ve elektronik bilgisine sahibim.fakat yeterli değil örneğin bu kontaktörlerin üzerinde ki yazılar 2t1 1l1 4t2 3l2 bunlar nedir arızayı bulabiliyorum sıkıntı yok ama çokkk büyük panolar var acayip şekilde korktum buraya kendimi geliştirmek için girdim fakat çok kararsızım açıkça öğrenememekten korkuyorum. Öğrenmeye nereden başlıcam nasıl olacak ne yapmalıyım bilmiyorum ama bu işi de öğrenmeyi çok istiyorum seviyorum. 3 gündür araştırıyorum sadece kumanda elemanlarının adını öğrenebildim röleler kontaklar ssr ler sigortalar termakulplar termostatlar vs.. fakat bağlantıları hakkında hiç bir bilgim yok lütfen biri beni yönlendirsin... şimdiden teşekkür ederim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
öncelikle derhal diye soruya başlanmaz.hitap şekliniz yanlış.ikincisi siz meslek lisesi elektrik mezunumusunuz.yoksa elektrikçi diye fabrikada çalışamazsınız.elektrik şakaya gelmez.elektrik elektronik çok geniş kapsamlı bir bölümdür.hem canınızı hemde fabrikadaki makinelere zarar verebilirsiniz.mesleki eğitim kursları var.ordan öğrenebilirsiniz.

şuan bir fabrikada bakımcı olarak çalışmaktayım. normal düzeyde elekrik ve elektronik bilgisine sahibim.fakat yeterli değil örneğin bu kontaktörlerin üzerinde ki yazılar 2t1 1l1 4t2 3l2 bunlar nedir arızayı bulabiliyorum sıkıntı yok ama çokkk büyük panolar var acayip şekilde korktum buraya kendimi geliştirmek için girdim fakatçok kararsızım acıkca öğrenememekten korkuyorum.öğrenmeye nerden başlicam nasıl olacak ne yapmalıyım bilmiyorum ama bu işide öğrenmeyi çok istiyorum seviyorum. 3 gündür araştırıyorum sadece kumanda elemanlarının adını öğrenebildim röleler kontaklar ssr ler sigortalar termakulplar termostatlar vs.. fakat bağlantıları hakkında hiç bir bilgim yok lütfen biri beni yönlendirsin... şimdiden teşekkür ederim.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/otomatik-kumanda/409-otomatik-kumanda-flash-animasyonlar.html
Forumuuzda, size kaynak olacak çok bölümler konular bulunmaktadır. Yukarıdaki adres, ve sabit konular başkıgındakı kumanda derslerinden başlıyarak, boş zamanlarınızda diğer konularıda dolaşınız. Öğrenmek, çok araştırmak, mantıklı sormak ve en önemlisi mesleği sevmekler olur.

:) bıraz emrıvakı olmuş başlangıcınız ama olsun hoşgorulu olmak lazım işi başaramıyacağını duşunursen müsabakaya 1-0 yenık başlamış olursun başaramıyacağım kelımesını kafandan sil bır işi yapmanın yüzde doksanı cesaretten geçer cesaret derkende işi cıddıye al şakayı kaldırmaz elektrik hayırlı işler kolay gelsın

şuan bir fabrikada bakımcı olarak çalışmaktayım. normal düzeyde elekrik ve elektronik bilgisine sahibim.fakat yeterli değil örneğin bu kontaktörlerin üzerinde ki yazılar 2t1 1l1 4t2 3l2 bunlar nedir arızayı bulabiliyorum sıkıntı yok ama çokkk büyük panolar var acayip şekilde korktum buraya kendimi geliştirmek için girdim fakatçok kararsızım acıkca öğrenememekten korkuyorum.öğrenmeye nerden başlicam nasıl olacak ne yapmalıyım bilmiyorum ama bu işide öğrenmeyi çok istiyorum seviyorum. 3 gündür araştırıyorum sadece kumanda elemanlarının adını öğrenebildim röleler kontaklar ssr ler sigortalar termakulplar termostatlar vs.. fakat bağlantıları hakkında hiç bir bilgim yok lütfen biri beni yönlendirsin... şimdiden teşekkür ederim.
Elektrik bakımcı olduğunu varsayarak yazıyorum
Bir anda her şeyi birden öğrenemessin.zamanla tecrübe kazanıp gereken herşeyi öğrenirsin sabırlı ol bilmediklerini ustalarına sormaktan çekinme .Şahsen benim zamanımda internet yok tu ,şu an heryerde internet var ve internette herşey var ,araştırma yaparak sonuca ulaşmak eskiye göre çok kolay.
Çalıştığın fabrikada boş zamanlarında kumanda örnekleri yaparakta kendini geliştirebilirsin.
kolay gelsin

Başlığı gördüğümde çok sıkıntıda olduğnuzu zannettim ve siteyi açar açmaz mesajınızı okudum konu başlığını uygun açarsanız daha güzel olur proje okumak ve ögrenmek zaman alır ve amerikan normu,alman normu bu normları ögrenmeniz şemeda ne anlama geldiğini bilmeniz zaman alır korkarak iş yaparsanız başarısız olursunuz korkmayın bu sitede yardımcı olacak çok insan var .

öncelikle kumanda elemanlarının çalışma mantığını kavra örneğin kontaktör zaman rolesi ssr kar fkr termik termokupl termostat sensör swiç vb bu devre elemanlarının ne iş yaptığını nasıl çalıştığını kavrarsan kumanda devrelerini rahatlıkla kurarsın öbür türlü ezberciliğe girerki sana hiçbir faydası olmaz bu devre elemanlarının mantığını öğrenmek okuma yazma öğrenirken alfabenin ilk harflerini öğrenmek gibidir.o zaman okuma yazma öğrenmeye başlarsın daha sonrada kendini geliştirerek şiirler ve romanlar yazabilirsin.slm

Merhaba.Normal düzeyde elektrik-elektronik bilgim var ve öğrenmeyi,araştırmayı çok seviyorum diyorsunuz ya,gerisi çorap söküğü gibi gelecektir,ama panik yaparak öğrenememekten korkmanıza hiç gerek yoktur.Asıl bu kaygı,öğrenme hızınızı,şevkinizi baltalar,bunu iyi bilin.

İşe daha yeni girmişsiniz,bu tatlı heyecanınız ve küçük kaygılarınız normal,ancak bunu ileri boyutlara,yani panik yapacak yüksek korku düzeylerine getirmeniz iş yerindeki başarı ve öğrenmede,ileriye doğru değil,geriye doğru olumsuz adımlar atmanıza sebeptir.Bakın,günümüzde teknoloji her geçen gün kendini daha fazla geliştirerek ve yenileyerek atılım yapmakta,öğrenme ve bilgiye ulaşım kaynakları (Örneğin internette,mobil kaynaklarda,hatta bizim forumumuzda da kumanda elemanlarının oluşturulması,çalışma prensipleri,uygulaması,vb. konular geniş olarak yer almaktadır.) çok kolaylaşmaktadır.

Evde akşama kadar oturan ve belirli bilgi düzeyinde bulunan (Ki siz bu bilgi düzeyini bir eğitimle de zaten almışsınız)elinde yeterli imkanı olan sıradan insanlar bile,MEGEP dökümanları başta olmak üzere,sınırsız öğretici bilgi kaynaklarıyla kendilerini geliştiribilme ve öğrenme,hatta uygulama imkanı düzeyine sahiptir.Evde örneğin sizin bilgi düzeyindeki birisi için MEGEP DÖKÜMANLARI/Televizyon kısmını iyice okuyup,paket programlar şeklinde olan kısımlarını,ayrıca çalışıp öğrenerek,basitten karmaşığa doğru,tüm monitör,tv tamirlerini bile yapma imkanınız var.Çünkü araştırmayı,öğrenmeyi çok seviyorum diye en baştan belirtip bunu özellikle de diyorsunuz,belirli bir ön bilginiz de zaten var,zaten olmasa bu işe hiç kabul edilmezdiniz unutmayın.Tek yapacağınız,bu öğrenme kaygısını içinizden biraz olsun uzaklaştırabilmek,panik havasından biraz olsun sıyrılmak ve kendi doğal ruh dinginliğinize kavuşmak,tek yapacağınız şey budur.Bunu da hür iradenizle self-kontrol mekanizmanızla yine kendiniz yapacaksınız.

Şöyle düşünün,ÖSS sınavında,memur alım sınavında da değilsiniz,işe iyi bir başlangıç da yapmışsınız,en önemli adım bu.İşteki öğrenme ve çalışma prensibiniz;"İyi başlamak,iyi bir şekilde devam ettirebilmek ve iyi bir şekilde sona erdirebilmek" şeklinde olmalıdır.Bir işe başlamak da prensip olarak bitirmenin yarısıdır derler.

Öğrenmenin çok hızlı ve "bir hap yutmuş gibi" çok da ani olmasını beklemeyin,sabırlı olmalısınız,bu işlem geniş bir zaman dilimine,sizin de seçim ve iradeniz sayesinde dağılmalıdır.Ancak bazı kişisel gayretleriniz de bu amaçla olabilmelidir.Örneğin,boş ve dinlenme zamanlarında,stresten uzak,sadece bir hobi öğrenircesine,kumanda elemanlarını,uygulama devrelerini,kumanda panolarını öğrenip,dizerek,fonksiyon testlerini bizzat görüp uygulayarak öğrenme ve bilgi dağarcığınızı çok daha kısa sürede,hızlandırılmış duruma getirmek de yine sizin elinizdedir.Zaten bu azim ve öğrenme kararınız en baştan sizde de mevcut,bunu kendiniz de ifade etmişsiniz.Tek eksik kalan bulmaca parçası ise,burada kendi kendinizi olumlu yönde güdülemenizdir(Öz-motivasyon)Gerisi çorap söküğü gibi gelecektir,hiç merak etmeyin.

Okuldan mezun olup da,ilk staj yerime gittiğimde,okuldaki hocamızın kalorifer kazanları imalathanesine de ilk defa girdiğimde,sizdeki benzer korku ve stres durumunu bizzat ben de yaşadım,iş hayatına karşı,çalışma hayatına karşı bir korkum olmuştu,bu herkesin başına gelebilir,daha sonra kısa sürede bu durumum düzelmişti.Hatta yakın zamanda,oppss diye bir bayan elektrik-elektronik müh.liğini yeni bitirmiş bir arkadaşımız da,benzer ve sizinle ayni korkuları bizimle forumda paylaşmıştı.Forumdaki,olumlu olan bir yönlendirmeyle,daha sonra iş yerine tam olarak da intibak etti, proteus uygulamalarında da bizlerden yine destek alıp,kendini bu yönde de olumlu olan yöne doğru geliştirmiş,güdülemiş oldu.Bu çok zor olan bir şey değildir,en kısa zamanda iş yerinize tam bir uyum sağlayacağınıza ben tam inançlıyım.İnançlı olun,yılmayın ve kendinizi olumlu yönde de güdüleyin bu size yeter.

Başarmak,ancak "başarabileceğim" diyebilenlerindir.Başarılar diliyorum.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
bende fabrikada elektrikçi olarak çalışıyorum ve işe ilk başladığımda aynı durumdaydım ve 2 ay içerisinde vardiyaya geçtim işi öğrenebilmek için telaş yapmaman gerekir bu iş şakaya gelmez ve megep in yayınladığı dökümanlar sana çok yardımcı olacaktır ilk başlangıçta ben çoğu şeyi oradan öğrendim sonra zaten gerisi geliyor ama acele etmemen gerekli çünkü makinaya vereceğin zararı geçtim kendine iş arkadaşlarına veya o makinada çalışan operatörede zarar verebilirsin ustabaşıyla aranız nasıl bilmem ama anlamadığın birşey varsa sormadan iş yapmamalısın

arkadaşlar meslek lisesi ,meslek yüksek okulları veya 4 yıllık fakültelerin elektrik elektronik bölümlerini bitirmemişseniz ehliyetiniz yok demektir. yada ustalık belgesi falan almamışsanız herhangi bir iş kazasında çok zor duruma düşersiniz.niye elektrik işlerine karışıyorsunuz derler.benim anlatmak istediğim bu.internet ortamında bazı şeyleri öğrenebilirsiniz ve uygulayabilirsiniz.ama diplomayla bunu desteklemeniz lazım.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,840
Son üye
111340

Yeni konular

Geri